Oikeistoradikalismin ympäri Eurooppaa tapahtuvan nousun taustoista on hahmotettavissa erilaisten toimijoiden verkosto, jolla on selkeä yhteinen ideologinen nimittäjä. Perinteinen eurooppalainen oikeistoradikalismi on nojautunut hyvin pitkään rodulliseen rasismiin ja äärinationalismiin. Tämä on ilmennyt muun muassa antisemitisminä, mikä on yhteisen eurooppalaisen historian kontekstissa tarkoittanut oikeistoradikaalien liikkeiden ajautumista poliittiseen marginaaliin. Tilanteessa on tapahtunut muutos, jonka taustalla on oikeistoradikalismin ideologisen fokuksen vaihtuminen katu-uskottavampaan ja länsimaisen turvallisuuspoliittisen tilanteen kannalta näennäisesti perustellumpaan muotoon.
Länsimaista yhteiskuntarauhaa järkyttävä radikaali-islamistinen terrorismi yhdistettynä Lähi-Idän ja Afrikan konfliktien aiheuttaman laajamittaisen humanitäärisen kriisin seuraamuksiin ovat tarjoilleet populistisia aineksia, jotka uuden aallon perinteisestä rasismista ”kasvonsa pessyt” oikeistoradikalismi on hyödyntänyt. Rodullisuuden sijaan korostetaan kulttuurien välistä sotaa, missä hyökkäyksen kohteena on yhteinen eurooppalainen tai vastaavasti laajempi länsimainen juutalais-kristillinen kulttuuriperintö ja -identiteetti. Viholliseksi kuvataan islam ja islaminuskoiset, jotka ”eurooppalaisen eliitin” myötävaikutuksella ovat suorittamassa ”invaasiota” ja suurta ”väestönvaihtoa” ”demografista kriisiä” kokevassa Euroopassa. Puhutaan vastajihadistisesta (engl. counter jihad) oikeistoradikalismista. Antisemitismin varjoa karistaakseen vastajihadistinen oikeistoradikalismi esittäytyy Israelin ystävänä ja juutalaismyönteisenä, asettuen fanaattisesti Israelin puolelle palestiinalaiskysymyksessä.
Israelin pääministeri Benjamin Netanjahun, Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpin hallinnon liittolaisen, johtamaa Likud-puoluetta lähellä oleva Jerusalem Post-lehti uutisoi varsin kovin sanoin Hussein al-Taeen tapausta. Lehden uutisessa ääneen pääsivät Simon Wiesenthal-keskuksen Jerusalemin toimipisteen johtaja ja kansalaisaktivisti Anter Yasa, minkä lisäksi lehti nosti esiin myös vähemmän tunnetun aktivistin, Kenneth Sikorskin, häntä siteeraten.
Kenneth Sikorski on Suomessa asuva islamvastaiseksi Israelin ystäväksi itseään mainostava amerikkalainen. Jerusalem Post totesi Sikorskin kirjoittaneen laajasti Suomessa esiintyvästä radikaali-islamista ja antisemitismistä. Iltalehti luonnehti asiaa koskevassa uutisessaan Sikorskia ”erikoiseksi asiantuntijatahoksi”.
Itse asiassa Sikorski on Tundra Tabloids-nimisen vastajihadistisen sivuston ylläpitäjä.
Uuden aallon rasismista "kasvonsa pessyt" oikeistoradikalismi
8
110
Vastaukset
- Anonyymi
Jerusalem Post siteerasi Sikorskin Suomen ja Iranin välisiä suhteita käsittelevää kirjoitusta, joka lehden mukaan oli Gatestone Instituten julkaistavaksi tarkoitettu artikkeli. Miten Jerusalem Post oli saanut ennakkoon luettavaksi kyseisen artikkelin, sitä lehti ei kerro. Sikorskin artikkeli ”Finland Cozies Up to Iran” julkaistiin sittemmin 30.4. Gatestone Instituten sivuilla.
Gatestone Institute on vuonna 2012 perustettu oikeistoradikaali islamvastainen ajatushautomo, jota johtaa sen perustaja, Nina Rosenwald. Ajatushautomon hallituksen puheenjohtajana toimi vuodesta 2013 lähtien amerikkalainen diplomaatti John Robert Bolton, kunnes hänet nimitettiin presidentti Donald Trumpin hallinnon kansallisen turvallisuuden neuvonantajaksi. Boltonin nimitys johti vastalauseisiin hänen yhteyksistään Gatestone Institute -ajatushautomoon, jota esimerkiksi The Huffington Post kuvasi yhdeksi vihamielisimmistä ja epäilyttävimmistä toimijoista Yhdysvaltojen muslimivastaisessa liikkeessä. Gatestone Instituten voi luokitella erittäin fanaattiseksi palaksi kansainvälisessä vastajihadistisessa verkostossa.
Sikorskin artikkelissa luodaan kyseenalainen kuva monesta eri tahosta. Tähtäimessä ovat Nokia, Garcotec, presidentti Sauli Niinistö, Erkki Tuomioja, Alexander Stubb, CMI ja tietysti ajankohtainen kohde Hussein al-Taee. Sikorski viittaa al-Taeen kohdalla Hussein Leaks-blogiin, missä julkaistut kuvakaappaukset käynnistivät kohun al-Taeen ympärillä. Hussein Leaks-blogin julkaisijaa ei ole tiedossa. CMI:n osalta Sikorski nostaa esiin väittämänsä yhteydet unkarinjuutalaista alkuperää olevaan George Sorokseen. Soros on vastajihadistisen verkoston eräs säännönmukaisista maalitauluista. CMI:n väitetään myös suosineen palestiinalaisjärjestöjä, kuten Hamasia.
Perussuomalaisten Jussi Halla-aho esitetään artikkelissa myönteisessä valossa. Tämä on erikoista, sillä Halla-aho on luonnehtinut Scripta-blogissaan holokaustia "historialliseksi kuriositeetiksi" ja "holohölinäksi", mistä sotahistorioitsija Jussi Jalonen on muistuttanut Historiantutkijan näkötorni-blogissaan.
Vastajihadistinen Tundra Tabloids-sivusto on toiminut Jerusalem Postin lähteenä aiemminkin. Esimerkiksi vuosien takaiset ex-kansanedustaja Pertti Salolaisen (kok) antisemitistisiksi tulkitut ja englanniksi käännetyt lausunnot päätyivät lehden julkaistaviksi Tundra Tabloids-sivuston kautta.
Hyvin huolestuttavaa on, että Suomen ulko-, turvallisuus- ja kauppapolitiikka sekä maine rauhanvälittäjänä vaikuttavat vahvasti olevan kansainvälisen vastajihadistisen verkoston hyökkäyksen kohteina.- Anonyymi
oikeistoradikaaleja?-
natsipersusikojahan ne on?
- Anonyymi
Israel ja anglosiionistit yleensäkin ovat pesseet Halla-ahon puhtaaksi. Se näkyy al Taeen tapauksen käsittelyssä. Vanhan yöllä näpytellyt kellarikirjoitukset on annettu anteeksi sillä Jussi sotii anglosiionistien rintamassa Syyriaa, Irania ja Venäjää vastaan.
terv. minulla-ei-muuta- Anonyymi
Minulle ylläolevat höpötykset haiskahtavat Tuomiojamaisilta tekoteorioilta. Ne osoittavat kirjoittajien mielen leijailevan korkeuksissa. Realismia ja tervettä järkeä tarvitaan imaamitason höpötysten sijaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulle ylläolevat höpötykset haiskahtavat Tuomiojamaisilta tekoteorioilta. Ne osoittavat kirjoittajien mielen leijailevan korkeuksissa. Realismia ja tervettä järkeä tarvitaan imaamitason höpötysten sijaan.
persut on rasismia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulle ylläolevat höpötykset haiskahtavat Tuomiojamaisilta tekoteorioilta. Ne osoittavat kirjoittajien mielen leijailevan korkeuksissa. Realismia ja tervettä järkeä tarvitaan imaamitason höpötysten sijaan.
NATSI JA RASISTI.
- Anonyymi
Äärioikeiston ja siionistien liitto ei ole ollenkaan mitenkään ennenkuulumatonta. Halla-aholaisten islamofobikkojen toiminta palvelee Israelin etuja. Vastajihadistit ovat samalla puolella.
- Anonyymi
Puhumattakaan vasemmistoradikalismista, jolla on eniten tilillään henkeen ja omaisuuteen kohdistuvia iskuja. Eikä vasemmistoradikalismi ole mihinkään kadonnut. Se on edelleenkin vakava turvallisuusuhka. Oli mistä ekstremismistä tahansa kyse, se on meille kaikille jatkuvana uhkana. Lisäksi vasemmistolaisen valtarintaman päätös piilotella vasemmistoekstremismiä julkisesta informaatiosta on vaarallista. Ihmisten täytyy tietää, mikä heitä uhkaa. On törkeän rikollista suojella vaarallista vasemmistoekstremismiä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa933631Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292393Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1422049Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34901- 44831
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30810Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61795Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5779- 40707
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies87686