HS: "Israelin pääministeri vannoi kostavansa rakettihyökkäykset Gazasta ..."

Aihe on otsikoitu lännen tyyliin, aina Gazasta isketään ja Israel puolustautuu urheasti - suojellen siviilejään ja kostaen täsmällisellä tarkkuudella, joissa vain "rakettiasemat" tuhoutuvat ja niiden lähettäjät eliminoituvat. Sen sijaan harvemmin kerrotaan juurisyistä, miksi tilanne on tuo mikä se on. Israel saartaa Gazaa - myös mereltä käsin (Case Estelle). Gazalaiset ovat pussissa, jonka suulla on aina Israelin sotakone. Perustelu pussitukselle on se, ettei Gazaan tuoda hyökkäysaseita Israelia vastaan. Sementin tuontikin on (ainakin oli) kielletty, koska sillä voidaan rakentaa lujia rakennelmia, joilla voidaan estää Israelin armeijan kostoiskujen tavoitteet.

Juurisyyt eli kausaliteetin ketjut ulottuvat aina englantilaisten miehityskauteen, vuoteen 1947, Balfour-julistukseen ja lopulta sotiin 1967 ja 1973. Israel ei ole noudattanut YK-päätöslauselmia ja rakentaa muun muassa Länsirannalle YK' n näkökulmasta laittomia siirtokuntia palestiinalaisten alueille. Palestiinalaisten maa-alueet Länsirannalla ovat vuosikymmenet pienentyneet kuin pyy ennen maailmanloppua. Vuonna 1967 Israel hyökkäsi yllättäen - provosoituna - muun muassa Egypti oli sulkenut Akaban lahden suun. 1973 sodassa arabimaat olivat hyökkääjiä - ja US tuli pelastamaan ystävyysvaltionsa.

Tosiasia on se, että Israelin armeijan kostosuhde palestiinalaisia kohtaan on murhaava - kun lähinnä gazalaisten omatekoraketit tappavat yhden israelilaisen, on koston seurauksena Israelin ylivoimaisen armeijan taholta menettänyt 8-15 gazalaista henkensä. Israel käyttää kostoiskuissa taisteluhävittäjiä ja hyökkäyspanssarivaunuja. Vastassa on usein ritsoin varustautuneita poikia. Gazassa ei ole armeijaa eikä ammattisotilaita - vain lännen mukaan Hamasin terroristeja. Hamas on voittanut Gazassa rehellisesti heidän demokraattiset vaalit - ja muun muassa Englannin ent. PM Tony Blair on paljastanut, että ollaan toimittu väärin Hamasin ja Gazan saartojen osalta.
...

~ http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201710152200462025_ul.shtml -



~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006093569.html -

"Israelin pääministeri vannoi kostavansa rakettihyökkäykset Gazasta, kuolleita nyt myös Israelin puolella
Gazasta on ammuttu Israeliin yli 450 rakettia viikonlopun aikana. Israel on vastannut tuleen ilmaiskuilla. Iskuissa kuolleiden määrä jatkaa kasvamistaan." -HS


3920

1

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En nyt jaksa kommentoida kaikkia ajatuksiasi. Kun tiedetään, että gazalaiset jatkavat hyökkäyksiä Israelia vastaan siihen asti, että Israel vastaa kovalla voimalla, pitäisikö Israelin taistella loputtomasti kiviä linkoamalla (lingottu kivi on osuessaan yhtä tappava kuin luoti), tai ampumalla epätarkoilla raketeilla Gazaan vastauksena gazalaisten sotarikoksiin? Mielestäni voimakkaat ja täsmälliset iskut ovat parempi keino pitää tilanne rauhallisena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6963
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4612
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      4105
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      70
      3209
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1686
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1660
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1563
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1439
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1227
    Aihe