Uskontojen ja kirkkojen tehtävä tuntuu olevan puolustaa oppirakennelmia, jotka ovat monilta osin vanhentuneet. Eikö niitä tulisi päivittää tätä aikaa vastaaviksi? Varsinkin nuoret katoavat kirkoista tästä syystä ja niiden tulevaisuus ei näytä hyvältä. Adventtikirkko ei ole poikkeus tässä mielessä.
Uudistuminen
8
<50
Vastaukset
Jos uskonnollisia yhdyskuntia ja niiden tunnustuksia ei enää tarvita, miksi niitä pitäisi tekohengittää väkisin?
Kyllähän uudistumista tapahtuu koko ajan, mutta se ei ehkä ole riittävän nopeaa vastatakseen kulttuurin ja sivistyksen muutokseen. Adventtikirkko kuuluu sinne hitaimpaan joukkoon, ainakin jos katsoo pääkonferenssin kannanottoja. Varsinkin nuoren maan kreationismista kiinni pitäminen ajaa nuoren väen tehokkaasti ulos.
Uskonto on rakenteellisesti konservatiivista, kuten muuten on lainsäädäntökin, mutta uskonto on sitä enemmän. Yleisesti ottaen kuitenkin muoto on tärkeämpi kuin sisältö. Aika paljon muutoksia voi tehdä ilman vanhakantaisten kapinaan nousua, kunhan säilytetään tietty tapakulttuuri ja fraseologia.
Loistava esimerkki tästä on se, että uskotaan lauseeseen “Jumala loi”, vaikka se ei oikeastaan enää tarkoita yhtään mitään.- Anonyymi
Näkemykseni mukaan uskonnot tulevat häviämään planeetaltamme - se on vain ajan kysymys. Kirkkon kuulumisen sijaan jokaisen tulisi huolehtia ennen kaikkea omasta kehittymisestään.
- Anonyymi
PASKAPUHETTA.
- Anonyymi
Aloittaja kuvittelee, että ihminen voi muuttaa Jumalan ilmoitusta millaiseksi itse haluaa. EI VOI.
Helpostihan tuo näyttää onnistuvan. Jokaikinen uskonharhainen joutuu sekopäisestä, ristiriitaisesta jumalvalheesta valitsemaan itselleen sopivan epäjumalversion.
Johtopäätös lienee selvä: kukaan ei koskaan ole missään nähnyt oikean jumalan ilmoitusta.- Anonyymi
Jos oletetaan, että Raamattu on Jumalan ilmoitusta, on huomioitava myös se, että Jumalan ilmoitus on annettu tiettyyn aikaa ja tietylle porukalle, esim Mooseksen aikaan israelilaisille. Näin ollen jo lähtökohta edellyttää tietynlaista tulkintaa, jotta me pystymme ymmärtämään Jumalan ilmoituksen. Kun Jumalan viesti tulkitaan meidän aikaamme sopivaksi, on enemmän kuin tarpeen muuttaa myös tekstin merkitystä, jotta nykyihminen tajuaisi sen sisällön. Näin ollen Jumalan ilmoitusta on pakko muuttaa jos haluaa soveltaa sitä omaan elämäänsä, kulttuuriinsa ja aikakauteensa.
Tosin monet kirkkokunnat elävät menneessä. Esimerkiksi adventistien opetukset juurtavat juonensa 1800-luvulle. Monissa opetuksissa huokuukin juuri tuon ajan kulttuuri ja tavat. Tuon ajan jälkeen on Pyhä henki johtanut paljon eteenpäin niitä, jotka ovat Raamatun sanan mukaan halunneet uudistua opissaan. Kirkko tulee sitten joskus perässä mutta sen opetus on aina jälkijunassa ja kuvastaa jonkin muun ajan henkeä kuin nykyajan.
Raamattu on kirjoitettu muistaakseni 1600 vuoden aikana.
Profetia on 100% toteutunut, osa ennustuksista toteutuu parhaillaan, ja osa profetiasta odottaa omaa aikaansa.
Raamatun "kaikki lait" ovat aina vastanneet oman ajan tarpeeseen ja kokeneet muutosta.
Armaan Suomen maan lainsäädäntökin elää jatkuvasti vastaamaan tarvetta.
Konservatiivisuuden tarpeessa -missiossa ei ole pyritty jättämään mitään tässä suhteessa.
Profeetat puhuivat, Jeesus puhui, ja apostolit puhuivat jättäen Raamattuun kaiken sen tiedon kaikelle ajalle mitä olevaiset - koko ihmiskunta kaikessa ajassa tarvitsee tietoa ikuisen elämän opetusta koskevassa asiassa, ja elääkseen hengellistä elämää jo tässä ajassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille
Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest766299Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden4414371Aleksei Miltsakov - venäläinen uusnatsi antaa oppitunteja lapsille
34-vuotias Miltsakov palvelee Le Monden mukaan yhä Ukrainassa tiedusteluun ja sabotaasiin erikoistuneen Russitš-yksikön603609Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?
Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed1352255Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1002170Pituuden mittaaminen
Ihmisen pituuden mittaaminen ja puolikkaat senttimetrit. Kuuluuko ne puolikkaatkin sentit tai millit teistä ilmoittaa m20917En tiedä enää
Pitäiskö mun koittaa vältellä sua vai mitä? Oon välillä ollut hieman mustasukkainen, myönnän. En ymmärrä miksi en saa su58845Luuletko, että löydetään vielä
Yhteys takaisin? En tiedä enää mitä tehdä... tuntuu jo että olen vieraantunut sinusta. Naiselta42810- 78706
- 59695