kehitysavun lakkauttaminen olisi jopa imastopoliittisesti ajatellen paras vaihtoehto maailmanlaajuisesti ja samalla syntyvyys pienenisi nopeasti tilanteen normalisoituessa kolmansissa maissa koska edellytyksiä ylisuurille perheile ei enää olisi ja eritoten tämä näkyisi myös kansaivaelluksien päättymisenä kehitysmaalaisten ottaessa itsestään vastuun kotimaissaan.
kehitysavun lakkauttaminen
2
111
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikille Afrikasta tietämättömille:
Luepa kirja "Kiehuva ja köyhtyvä Afrikka". Sen on kirjoittanut Nnimmo Bassey.
Sen aihe on Afrikan luonnonvarojen riisto ja sen hirveät ja kauaskantoiset seuraukset,
mutta siinä sivussa saa erittäin hyvän käsityksen
mistä ongelmat Afrikassa johtuvat.
Afrikka köyhtyy maaperän ja luonnonvarojen riiston takia, joista rahat menevät ulkomaille veroparatiiseihin ja afrikkalaisten omien korruptuneitten ökyrikkaitten vallanpitäjien tileille Sveitsiin tai veroparatiiseihin. Riistäjiä ovat esim. valtiot Kiina ja Intia ja suuryritykset ympäri maailmaa.
Afrikan öljy, uraani, kulta, rauta, koboltti, timantit jne. on kohta ryövätty.
Köyhällä kansalla ei ole mitään keinoja. Sille pitäisi antaa aseet, joilla gerardihattuiset hirmuhallitsijat toimitettaisiin pois päiviltä.
Sen jälkeen voisi alkaa yritys demokraattiseen yhteiskuntaan.
Eihän monessa maassa ole mitään hallintoakaan muuta kuin diktaattori ja hänen maksamansa palkka-armeija, joka suojelee häntä. Jokunen diktaattorin lähisukulainen on ministerinä.
Loput on osin kouluakäymättömiä ihmisiä, joilla ei ole koulua, ei ole opettajia,
ei ole terveydenhuoltoa, ei ole hoitajia lääkäreistä puhumattakaan.
Ei ole mitään.
Kehitysapurahat harvoin saavuttavat niitä ihmisiä, joille ne on tarkoitettu.
Diktaattorit ne rahat pistävät liiveihin ja elävät luxuselämää.
Toinen hyvä on "Kehitysavun kirous", sen on kirjoittanut suomalainen ent. ulkoministeriön
virkamies Matti Kääriäinen. Suosittelen sitäkin, se on sujuvaa ja valaisevaa tekstiä asioitten tilasta.
Kehitysavun lakkauttaminen ei tuo minkäänlaista ratkaisua tai parannusta afrikkalaisen köyhän ja alistetun ihmisen elämään.
Ei hän sitä rahaa ole koskaan nähnytkään.
Sen puolesta kehitysavun jakamisen voi lakkauttaa. Ei se ole ongelmien syy eikä ratkaisu
eikä vaikuta mitään köyhän afrikkalaisen kannalta, että joka puolelta "läntistä maailmaa" maksetaan satoja miljardeja kehitysapua monille Afrikan maille kehitysapuna.- Anonyymi
suomi ei ole vastuuussa muiden tekemisistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612775Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152615Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2671575Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841174Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631088- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56879
- 79875