kehitysavun lakkauttaminen olisi jopa imastopoliittisesti ajatellen paras vaihtoehto maailmanlaajuisesti ja samalla syntyvyys pienenisi nopeasti tilanteen normalisoituessa kolmansissa maissa koska edellytyksiä ylisuurille perheile ei enää olisi ja eritoten tämä näkyisi myös kansaivaelluksien päättymisenä kehitysmaalaisten ottaessa itsestään vastuun kotimaissaan.
kehitysavun lakkauttaminen
2
173
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikille Afrikasta tietämättömille:
Luepa kirja "Kiehuva ja köyhtyvä Afrikka". Sen on kirjoittanut Nnimmo Bassey.
Sen aihe on Afrikan luonnonvarojen riisto ja sen hirveät ja kauaskantoiset seuraukset,
mutta siinä sivussa saa erittäin hyvän käsityksen
mistä ongelmat Afrikassa johtuvat.
Afrikka köyhtyy maaperän ja luonnonvarojen riiston takia, joista rahat menevät ulkomaille veroparatiiseihin ja afrikkalaisten omien korruptuneitten ökyrikkaitten vallanpitäjien tileille Sveitsiin tai veroparatiiseihin. Riistäjiä ovat esim. valtiot Kiina ja Intia ja suuryritykset ympäri maailmaa.
Afrikan öljy, uraani, kulta, rauta, koboltti, timantit jne. on kohta ryövätty.
Köyhällä kansalla ei ole mitään keinoja. Sille pitäisi antaa aseet, joilla gerardihattuiset hirmuhallitsijat toimitettaisiin pois päiviltä.
Sen jälkeen voisi alkaa yritys demokraattiseen yhteiskuntaan.
Eihän monessa maassa ole mitään hallintoakaan muuta kuin diktaattori ja hänen maksamansa palkka-armeija, joka suojelee häntä. Jokunen diktaattorin lähisukulainen on ministerinä.
Loput on osin kouluakäymättömiä ihmisiä, joilla ei ole koulua, ei ole opettajia,
ei ole terveydenhuoltoa, ei ole hoitajia lääkäreistä puhumattakaan.
Ei ole mitään.
Kehitysapurahat harvoin saavuttavat niitä ihmisiä, joille ne on tarkoitettu.
Diktaattorit ne rahat pistävät liiveihin ja elävät luxuselämää.
Toinen hyvä on "Kehitysavun kirous", sen on kirjoittanut suomalainen ent. ulkoministeriön
virkamies Matti Kääriäinen. Suosittelen sitäkin, se on sujuvaa ja valaisevaa tekstiä asioitten tilasta.
Kehitysavun lakkauttaminen ei tuo minkäänlaista ratkaisua tai parannusta afrikkalaisen köyhän ja alistetun ihmisen elämään.
Ei hän sitä rahaa ole koskaan nähnytkään.
Sen puolesta kehitysavun jakamisen voi lakkauttaa. Ei se ole ongelmien syy eikä ratkaisu
eikä vaikuta mitään köyhän afrikkalaisen kannalta, että joka puolelta "läntistä maailmaa" maksetaan satoja miljardeja kehitysapua monille Afrikan maille kehitysapuna.- Anonyymi
suomi ei ole vastuuussa muiden tekemisistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT3444027Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283620Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku62335- 1121724
Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja181678Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241369Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1061017Martina mukana erikoisjoukossa
Huippurankka Erikoisjoukot-ohjelma jatkuu, Martina mukana. Kerrankin Martinalle hyvä ohjelma, hänellä on voimaa, sisua j1481000Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79895- 86801