https://demokraatti.fi/lindtman-haetaan-hallitusta-jossa-nakyy-kansalaisten-antama-muutosviesti
Halla-aho kokosi enennäkemättömällä tavalla Soinin ja Sipilän hajoittaman puolueen. Kansa antoi tukensa ja puolueen suosio on vaalien jälkeen vain jasvanut, kun SDP:n on romahtanut.
https://demokraatti.fi/lindtman-haetaan-hallitusta-jossa-nakyy-kansalaisten-antama-muutosviesti
Demarit kuuntelevat kansaa ja ottavat Perussuomalaiset hallitukseen!
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Sdp kuulema kansan viesti on kyllä ihan eri ne kuuli sdp vihreet vasemmistohuudon kansalta.
HS mittasi kannatuksen Perussuomalaiset 18,7%:a ja SDP 16,9%:a. Antti Rinteen henkilökohtainen suosio lienee 1%.
- Anonyymi
DonaldTruth kirjoitti:
HS mittasi kannatuksen Perussuomalaiset 18,7%:a ja SDP 16,9%:a. Antti Rinteen henkilökohtainen suosio lienee 1%.
Siksipä pappara A. Rinne hakee kokemusta ja osaamista uuteen kokoonpanoonsa, jolla ei ratkaise yhtään mitään esim. mihin ponnekaasti vaalien edellä puheissaan tuli esiin!
Muistakaa Rinne uhkasi/ totesi mm. TV-haastattelussa rikostutkinnalla Orvon johtaman ministeriön virkamiesten tarkoitushakuisesta satojen miljoonien eurojen kustannusvajeesta laskelmiin joita käytyihin Sote-neuvotteluiden valmistelussa esiin tulutta pimitystä jota valiokuntatasolla vielä pitkälle vaalien edellä valmisteltiin!
Missä tämän "tutkintapyynnön" selvittelyhjen tila on nyt ja tällä hetkellä, kun asian "otti hoitaakseen" Kokoomus-johdolla ja S. Niinistön nimityksellä hoitoonsa - itsekin VM:ssä Sote asiaa valmistellut sitten 'oikeuskansler'?!
NYT jos samaa jankakusta jatkaa Kokoomus ja Orpo tai joku muu VM:n ja vaötakunnan tasolla, mitä kehitystä tällainen osoittaa vaikka vain näiltä osin?
---------------------------------------------------------
https://www.kainuunsanomat.fi/kainuun-sanomat/kotimaa/puhemies-risikko-sote-kokonaisuudesta-tiedonkulku-ei-ole-sujunut-niin-kuin-olisi-pitanyt/
"Puhemies Risikko sote-kokonaisuudesta: Tiedonkulku ei ole sujunut niin kuin olisi pitänyt
Alivaltiosihteeri Päivi Nerg kiistää jyrkästi, että virkamiehet olisivat tarkoituksellisesti jättäneet asioita kertomatta eduskunnalle.
---
"Pöysti tutkii tapausta
Oikeuskansleri Tuomas Pöysti ryhtyy tutkimaan, ovatko virkamiehet salanneet sote-uudistukseen liittyvää tietoa eduskunnalta. Asiasta uutisoi Yle https://yle.fi/uutiset/3-10735913
Pöysti oli todennut, että valtioneuvoston virkamiesten tehtävänä on huolehtia virkavalmistelusta ja eduskunnan päätöksenteon kannalta tarpeellisten selvitysten tekemisestä ja kokoamisesta oikeiden tietojen esittämiseksi eduskunnalle.
Oikeuskanslerille tehtiin aamupäivän aikana ainakin kaksi kantelua, mutta Ylen mukaan tämäntyyppiset asiat oikeuskansleri ottaa tutkittavaksi myös oma-aloitteisesti. ...
---
"Olennaisia tietoja jäi kertomatta
Helsingin Sanomat kertoi aamulla , että valtiovarainministeriön virkamiehet jättivät kertomatta eduskunnalle olennaisia tietoja maakunta- ja sote-uudistuksesta https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006067566.html. Kertomatta jääneet tiedot olisivat voineet johtaa lainmuutoksiin, jotka olisivat estäneet uudistuksen toteutumisen aikataulussa.
Lehden näkemien sähköpostiviestien mukaan valtiovarainministeriön virkamiehet pohtivat, huomaako eduskunta lakiesitykseen jääneitä puutteita, joissa oli kyse sadoista miljoonista euroista.
Eduskunnan virkamiehet ovat tulkinneet viestejä niin, että valtiovarainministeriön virkamiehet ovat ajaneet hallituksen poliittista uudistusta jättämällä kertomatta tärkeitä yksityiskohtia.
Perustuslain mukaan eduskunnalla on oikeus saada valtioneuvostolta asioiden käsittelyssä tarvitsemansa tiedot.
Pimitetyssä tiedossa on kyse maatalousyrittäjien lomituksen ja lomituksen ja maahanmuuttajien kotoutuskorvausten rahoittamisesta eli 210 000 eurosta. jne. .../... kts linkki _
- Anonyymi
Maaailman eläimistön tuhoutuminen on saavuttanut uuden huipppunsa ja tuhonopeus tulee kiihtymään.
Mutta minä hevon vittua piittaan tuhosta, johtuu se sitten ilmastonmuutoksesta tai jostain muusta. En laita rikkaa ristiin tuhoa vähentääkseni.
Teen sen vasta sitten, kun vihervassarit myöntävät maailman ylikansoituksen olevan yksi suurimpia, jos ei peräti suurin syy maapallon tuhon syihin.
Odotan myös, että vihervassarit lopettavat kaikenlaisen humanitäärisen avun ja lopettavat vaatimukset turvapaikkojen saamiseksi ns. hädänalaisille.
Tuhon estämiseksi on annettava tilaa niille joilla on elämisen mahdollisuus eikä viedä heidän elinmahdollisuuksia kuormittamalla elinkelpoisia alueita tuomalla sinne liikaväestöä. En todellakaan tee mitään vain siksi että elinkelvottomat yksilöt pysyisivät elossa alueilla joihin he eivät edes kuulu.
Sairaus hoidetaan parantamalla sen syy, pelkkä oireiden hoito ei riitä.
Ja se on valintakysymys.
Vihervassarien pitää ymmärtää se, että kakkua ei voi yhtaikaa sekä syödä että sääsyää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M697324Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art1644338Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1324060Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v533976Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn593797HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen623042Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu142904Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e602658Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka362292KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2482104