Suomen Opetushallitus: Tasa-arvo on taitolaji

Anonyymi

”Suomen Opetushallituksen opas Tasa-arvo on taitolaji (2016) ohjaa opettajia kyseenalaistamaan luonnollisen sukupuolijaon tyttöihin ja poikiin ja pidättymään ”sosiaalistamasta oppilasta hänen ulkoiseen sukupuoleensa” (68). Oppaassa vastustetaan ”tyttöjen ja poikien lähtökohtaisten erojen” tunnustamista (19), ”koulun lomakkeissa ja kyselyissä sukupuolia on enemmän kuin kaksi”. Opas suosittelee näkemystä, jonka mukaan sukupuoliero on liukuva ja sukupuoli riippuu subjektiivisesta kokemuksesta, ei biologisista tosiasioista.”

——-

”Sukupuoli-ideologian näkemys on siirtynyt myös koulujen oppikirjoihin. Yläasteen terveystiedon oppikirja Voimaa: Terveystieto 7−9 esittää harhaanjohtavan väitteen, jonka mukaan hormonihoidot ja sukupuolenkorjausleikkaukset voisivat muuttaa ihmisen sukupuolen:

”Transsukupuolinen ihminen on käynyt läpi sukupuolen korjauksen. Hänestä ei yleensä pysty havaitsemaan aiempaa fyysistä sukupuolta, koska hormonihoitojen ja leikkausten avulla sukupuoli on saatu vastaamaan ihmisen kokemusta sukupuolesta.” (s. 123)”

Lähde: http://compakti.home.blog/2019/05/07/suomen-opetushallitus-tasa-arvo-on-taitolaji/

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä ihmettä?? Aamun uutisissa opetushallitus haluaa lisätä miesopettajien määrää.
      Siis nimenomaan toista sukupuolta. Ja nimenomaan toisen sukupuolen huonomman koulumenestyksen takia.
      Mahtaakohan sukupuolineutraali Aamulehti uutisoida tällaista lainkaan?

      • Anonyymi

        Niin mutta tällä "miesopettajien palkkaamisella" ei ole mitään tekemistä biologisen sukupuolen kanssa.

        Sukupolikorrektisti tämä homma menee silleen, että opetushallituksessa on huomattu "miespuolisiksi itseään tuntevien" oppimisvaikeudet. Siksi tarvitaankin lisää "miespuoliseksi itsensä henkisesti tuntevia" opettajia.

        Oikeastihan nämä henkilöt voivat olla vaikka transgendernaisia, jotka vain tuntevat olevansa miehiä naisen ruumiissa. Saattais kyllä olla, että esimerkiksi transspecies seksuaali, joka tuntee olevansa "jänis ihmisen ruumiissa" voisi toimia paljon paremmin tällaisena opettajana. Siksi näenkin, että tuo vaatimus itsensä miespuoliseksi tuntemiseksi on todella sukupolisesti ja lajillisesti rajoittavaa! Jos joku vaikka kokee olevansa jänis ja on naimisissa saksanpaimenkoiranksa kanssa, niin oishan se niinku tosi söpöä!


    • Anonyymi

      Asioitahan voi tulkita monella tavalla.

    • Anonyymi

      Opetushallitus ja opettajat eivät kovin paljon tajua tavallisen suomalaisen ihmisen elämästä. Nytkin opettajilla mahdoton älämölöö 1000 euron vuosittaisesta palkanalennuksesta, 2,77 € päivässä. Toki kaikille ihmiselle jokainen sentti on tärkeä, varsinkin huomattavasti köyhemmälle kansanosalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      92
      4706
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3882
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      198
      3751
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      86
      2163
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1308
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      157
      1162
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1065
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe