Miksi vain muutamilla on Raamattu mukana sapatin raamattututkiskelussa sapattisin?
Aika veijareita nuo ellensapattia viettelevät.
Moukat eivät edes toivota hyvää sapattia.
Aika veijareita nuo ellensapattia viettelevät.
Moukat eivät edes toivota hyvää sapattia.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Miksi vain muutamilla on Raamattu mukana sapatin raamattututkiskelussa sapattisin?"
Adventtikirkoissa on yleensä tarjolla Raamattuja (38 käännös) niitä kaipaaville. Itse tutkiskelu ei sinänsä vaadi yleensä Raamattua, jos aio itse osallistua vahvasti keskusteluun. Ja jos Raamatun teksti ja sisältö on kokolailla itsellä hallinnassa, niin riittää usein silloinkin että lainaa tekstiä muistinvaraisesti.
Valitettavasti kuitenkin -etenkin huonommat tutkiskelunvetäjät- vetävät tutkikelun suoraan tutkiskeluvihkosesta, jolloin ei ole oikein edes hetkeä johon voisi nostaa oman Raamatunpaikkansa.
ilahduttavia poikkeuksiakin toisinaan löytyy, ja viimeisimmässä tutkiskelussa jossa olin läsnä, minut toivotettiin ulos tilaisuudesta koska esitin suoran Raamatun lauseita kumotakseni sen typeryyden mitä oli juuri esitetty.
Joten jos haluat olla kunnon adventisti: ÄLÄ tuo omia paikkoja esille, vaan anna tutkiskelunjohtajan esittää tutkiskelunsa juuri niin valheellisesti kuin vain A-kirkon tutkiskeluvihkonen voi esittää.
Tällöin et myöskään tarvitse Raamattua, ja jos sen kohtia vaikka sattuisit muistamaan ulkoa. ole vaan hiljaa, niin hyvin menee. Kaikki ovat tyytyväisiä.
Adviss: Siksi, että sunnuntaisin ei ole raamatuntutkistelua, johon vain muutama voisi tulla Raamattu mukanaan!
:)
"Moukat eivät edes toivota hyvää sapattia."
No muuten hyvvöö sapattia siullekin, ettei tarvitse asiasta marista.