Missä XP pitää listaa asennetuista Windows-osista? Joku siivousohjelma on poistanut tiedot ja nyt asennetut Windows-osat kertoo vain ettei löydy mitään ja palaa takaisin....
Jos tieto löytyy niin ajattelin kopioda tiedot toisesta koneesta ja päivittää sitten ajan tasalle, jos onnistuu
Missä XP pitää listaa
10
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kokeiles järjestelmän palautus toimivaan aikaan.
---
Kannattaisi tarkistaa siivousohjelman asetukset. On näpätty ruksi johonkin väärään kohtaan.
---
Tarkoitatko tätä listaa?
Ohjauspaneli -> Lisää/poista sovellus -> Lisää tai poista Windowsin osia - Anonyymi
Tuotapa juuri tarkoitin, ja kokeilin jo palautusta, ei apua, oli sellaista tietoa jota ei varmuuskopioida (ilmeisesti)
- Anonyymi
Tyypillisesti C:\Windows\Installer on polku johon Windowsin päälle asennetut jatkeet heittävät MSI asennuspakettinsa. Monet turhakesoftat kuten CCleaner saattavat tuon vetää sileäksi, jonka jälkeen tilanne menee päin persiettä ja sitä on liki mahdotonta pelastaa. Tuosta kansiosta kun harvoin kukaan ottaa mitään varmuuskopioita.
Kertoisikko tarkemmin mikä softa herjaa ja mitä käynnistäessä?- Anonyymi
Ccleaner ei tuohon asennus- tai päivityskansioon koske. Sen täytyy olla Ccleanerissa itse määritelty polku ja tehtävä, jos se sen tekee.
Joo, tarkempaa tietoa tarvitsee. Näillä on vain pelkkää arvailua.
---
"Tuotapa juuri tarkoitin, ja kokeilin jo palautusta, ei apua, oli sellaista tietoa jota ei varmuuskopioida (ilmeisesti)"
Ohjauspaneli -> Lisää/poista sovellus -> Lisää tai poista Windowsin osia
Tarkoitatko, että koko tuo tiedosto on kadonnut?
Jos järjestelmän palautus onnistuu ( minulla yrityksistä ehkä vain neljännes on toteutunut ), niin tiedosto kyllä palautuu.
Mitä tehtävää sieltä tarvitset?
- Anonyymi
Haluaisin takaisin koko valikon listoineen päivineen. Koko " Lisää tai poista" -> ja muistaakseni asennetut Windows -osat tms.
Se ei ollut CC, testailin muutamaa eri siivousohjelmaa enkä heti huomannut syntynyttä vauriota.
Pitänee tutkia tuo Installer-polku, jos sieltä löytyisi jotain hyödyllistä - Anonyymi
Ohjauspaneli -> Lisää/poista sovellus alatiedostoina on:
- Muuta tai poista ohjelmia
- Lisää ohjelmia
- Lisää tai poista Windowsin osia
- Valitse käytettävät ohjelmat
”Asennetut Windows -osat” ei ole olemassa.
Löytyykö sinulta nämä ylempänä mainitut tiedostot?
Jos löytyy niin avaa
- Lisää tai poista Windowsin osia
Mitä tapahtuu? - Anonyymi
Kun valitsee "LIsää tai poista Windowsin osia" windows ilmoittaa ettei löydy eikä avaa uuttaa ikkunaa/siirry eteenpäin
- Anonyymi
Onko koneessa ServicePak2 vai 3?
- Anonyymi
sp3 ja kohta "add or remove Windows components" josta virheilmoitus " Setup was unable to load the master information file" ja toinen ikkuna "application counld not be initialized"
- Anonyymi
Tässä tapauksessa sulta puuttuu kriittisiä inf-muotoisia asetustiedostoja polusta C:\Windows\Inf
XP median iskeminen koneeseen ja sieltä ajettu korjaustoiminto saattaa fiksata tuon ongelman, mutta tälle annan vain perävalotakuun.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874108Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242921No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760