Kansaneläke vanhuuseläkkeenä varhennettuna

Anonyymi

Kelan mukaan, jos jäät työeläkkeelle ennen 65 vuoden täyttämistä ja työeläkkeesi on pieni, voit saada kansaneläkkeen vanhuuseläkkeen varhennettuna.
Varhennetun eläkkeen määrä on pysyvästi pienempi kuin vanhuuseläkkeen, joka alkaa 65-vuotiaana. Se vähenee 0,4 % jokaiselta kuukaudelta, jolla varhennat eläkettä.
Jos haluat varhennetun vanhuuseläkkeen heti, kun täytät 63 vuotta, kansaneläke on pysyvästi 9,6 % pienempi kuin se olisi 65 vuoden iässä. Tällöin eläke ei nouse sen jälkeenkään, kun täytät 65 vuotta.
Tätä viimeistä 9,6 % kuukausivähennystä ei tullut esille, kun kävin Kelassa tiedustelemassa asioita. Kelan virkailijan selityksen mukaan, kuukausivähennys on vain 0,4 %.
Valitettavasti se, että todellinen kuukausivähennys%, joka on 9,6 %/ kk jos haet vanhuseläkettä 63 ikäisenä, eli 24 kk liian aikaisin, selvisi suurella vaivalla vasta nyt, kun Kela teki oman päätöksensä.
Mietin, koskeeko nyt se vähennys 9,6 %/ kk myös työeläkettäni tai kyseessä on vain Kelan osuuden varhennusvähennys?
Kelan osuus tällä hetkellä on se erotus, joka Kela maksaisi, jos olisin erittäin pienellä työeläkkeellä.
Eli jos haen työeläkettä 63,5 vanhana, ja kertynyt eläke olisi 500 € (olen pienipalkkainen), niin Kela täydentää pientä työeläkettä kansaneläkkeellä minimiin (onko se jotain 750,00/kk?), eli jotain 250 €/ kk.
Nyt Kela maksaa (250,00 - 9,6 %) eli 226 €/ kk.
Jos työeläkelaitos maksaa sitten, kun täytän ali-ikää, 500 €/ kk ja Kela 250 €/ kk, niin koskeeko se elinikäinen 9,6 5 kuukausivähennys vain Kelan osaa tai koko eläkettä?
Onko ajatuksia tai kokemuksia?
Toinen asia, entä jos tuleva työeläke on 1500/ kk , jota maksaa työeläkelaitos, niin kuuluuko tälle henkilölle Kelan maksama vanhuseläke lainkaan? Eli voiko tällainen tuleva "rikas" eläkeläinen saada Kelalta vanhuseläkettä?

3

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Viimeiseen vastaus on, että jos tulot bruttona on 1 299,88€/kk (eläke tai muut tulot), ei kansaneläkettä enää saa euroakaan.

      • Anonyymi

        Yksinäiselle eläkkeensaajalle noin, mutta parisuhteessa jos työeläke 1157,71 euroa, niin ei kelalta kansaneläkettä.


    • Anonyymi

      Muistaakseni 1250 euroa on työeläkkeen raja jos ylitää sen ei saa kansaeläkettä jonka maksaa valtio

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      125
      2651
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2117
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      24
      1701
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1518
    5. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1288
    6. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1283
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      71
      1200
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1055
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      979
    10. 127
      920
    Aihe