Toimiiko Pers-Kok yhteistyö oppositiossa

Vaikeaa tule olemaan. Välikysymyksiä kyllä rustataan yhteisvoimin, mutta Persuthan on suurempi puolue ja pyrkimyksenä on säilyttää tämä asema, Kokoomusta hiertää vaalitappio persuille.
Mielenkiintoista näiden puolueiden kesken on se, että Kokoomus siirtyy askeleen oikealle ja Persut taas pyrkivät profiloitumaan pois äärioikeisto-politiikasta, vasemmalle.
Kokoomus pätevämpänä politiikan tekijänä pyrkii näivettämään Persujen sekalaisen ja kokemattoman ryhmän. Vaalikauden loppupuolella tullaan näkemään myös loikkauksia Persuista Kokoomukseen, toisinpäin näin ei tule tapahtumaan.
Neljä vuotta on pitkä aika oppositiossa. Veikata voi, että Kokoomus lopulta selviää oppositio koettelemuksesta Persuja suurempana, niin edustajamäärän kuin kannatuksen suhteenkin.
23<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Koska persuille nuo istumalihakset ja niiden paikka on kaiken keskiössä, oppositio saa todennäköisesti nimekseen lyhenteen "kokoperse"??

Äänestä
  • Rasistisen kokoomuksen ja rasististen persujen yhteistyötoimii erinomaisesti siihen asti kunnes molemmat pääsevät hallitukseen

    mutta sitten kun "pitäis tehhä jottain" niin sitten se yhteistyö ei toimikaan

    Äänestä

Pettyneet loikkaavat. Vaikka Kokoomuksesta ei Perussuomalaisiin ei loikatakaan, niin Kepusta yksi mahdollinen pettynyt loikkari Perussuomalaisiin on Mikko Kärnä. Aika näyttää nieleekö Mikko pettymyksensä.

Äänestä

Eiköhän tuo onnistu on kokkareissa muutama järkeväkin,mutta urpoa en sellaiseksi laske.

Äänestä

Kaksi isoa puoluetta oppositiossa vastapuolena heikosti vaaleissa menestyneet SDP ja Kepu lisättynä muutamalla pienellä takiaispuolueella.

Äänestä

Kokoomus+saa+aina+sen+17+%+ääniä+perus+äänestäjiltään,++tekivät+he+mitä+tahansa.++Jos+kokoomus+tavoittelee+isompaa+äänimäärää,+pitää+se+kerätä+pääosin+takaisin+persuilta.++Niin+se+menee.++Persujen+äänestäjät+ovat+kaikkein+valmiimpia+vaihtamaan+puoluetta+ja+osa+on+äänestänyt+protestiksi+ja+kun+vaikuttaminen+persuäänestäjiin+tapahtuu+siten,+että+itsekään+moni+ei+osaa+vastata,+miksi+äärioikeistolainen+puolue+on+rutiköyhälle+oikea.

Äänestä
  • Kun Orposta päästään eroon, palaa puolue takaisin sinne vakioon yli 20 prosenttiin. Tosin ensi vaaleissa saa 25 prosenttia, kun kansanrintama tuhoaa maan talouden.

    Äänestä

En tiedä, mutta persujen kannatus nousee :D

Äänestä
  • Oppositiossa näin yleensä tapahtuu. SDP siinä epäonnistui, miksiköhän.

    Äänestä

  • Persujen kannatus nousee. Mitä iloa siitä on?
    Se todistaisi vaan, että Suomessa on erittäin paljon idiootteja. Se ei ole hyvä homma.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Persujen kannatus nousee. Mitä iloa siitä on?
    Se todistaisi vaan, että Suomessa on erittäin paljon idiootteja. Se ei ole hyvä homma.

    Käyppä huutaan tuo kylillä tai kaupungilla, helppo se on täällä huudella. Vassareilla ei ole kavereita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Oppositiossa näin yleensä tapahtuu. SDP siinä epäonnistui, miksiköhän.

    SDP menossa hallitukseen ja nyt oli alamäki alkanu. Vasta tunnustelut menossa :D :D ei mee vaffasti!!

    Äänestä

"Kokoomus+saa+aina+sen+17+%+ääniä+perus+äänestäjiltään,+tekivät+he+mitä+tahansa"Juuri+näin.+Kokoomuksessa+on+isommista+puolueista+vakain+kannatus,+joka+ei+juurikaan+muutu.Eduskuntaa+tarkastellen,+perussuomalaiset+on+hajanainen+puolue,+puolet+edustajista+uusia+ja+kokemattomia.+Taustoiltaan+laidasta+laitaan,+on+pappia+lukkaria,+kupparia.++Äänestäjäkuntakin+on+liikkuvaa,+vaalit+osoittivat+tämän,+puolueen++viime+hetken+kirillä.+Suurin+ongelma+persussuomalaisten+kannatukselle+on+profiloituminen+"yhdenasianliikkeisiin"+(kuten+nyt+maahanmuutto).+Kun+kulloinenkin+kriisi+tasaantuu,+pitäisi+perussuomalisten+kyetä+muuhunkin+politiikkaan.+Tätä+puolue+ei+osaa.

Äänestä

Ei varmaankaan toimi. Kokoomus ei lähde persujen ajatuksiin mukaan, koska ei mikään puolue halua rasistileimaa.

Äänestä
  • Kyllä Zyssellä ja Ryddellä on aika samanlaiset käsitykset haittamaahanmuutosta kuin persuilla ja hyvä niin.

    Äänestä

  • No niin no kaksi tyyppiä ja ps lyö kättä yhteen. Ne kaksi edustaa siis koko kokoomusta.

    Äänestä

No nyt me saimme tuon itsetuhoisen Shitpack-hallituksen.

Vappu-satasia odotellen.....

Äänestä

Orpo vielä tässä vaiheessa vähän sovittelee oppositioyhteistyötä Persujen kanssa, yhteistä löytyy mm talouspolitiikassa.

Halla-aho sensijaan on jo kaivautunut taisteluasemiin:

"Kokoomuksella alkaa nyt itsensä etsintä, arvioi puolestaan Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-aho.
"Sen pitää löytää rooli räksyttäjänä oppositiosta. Siellä on selvästi kilpailevia näkemyksiä siitä, pitäisikö kokoomuksen palata lähemmäs omia juuriaan talousoikeistolaisena konservatiivisena puolueena vai jatkaa nyt viime vuosina dominoineella vasemmalle kallistuvalla linjallaan."
läh: Maaseudun tulevaisuus.

Kannattaa laittaa merkille, että Jussi tuossa myöntää oman puolueensa vahavan oikeiustolaisuutensa. Miksi rutisee eduskunnan istumajärjestyksestä. Toivooko että Kokoomuksesta tulisi niin äärioikeistolainen puolue että se olisi jopa persuja enemmän oikealla.

Äänestä

Linjaansa reivaamalla ja arvomaailmaansa inhimillistämällä persut voivat päästä takaisin kokoomuksen vasemmalle puolelle. Tällä hetkellä äärioikeistolooshi on persuille juuri sopiva paikka.

Äänestä

Kokoomus ottaa päivä päivältä lisää hajurakoa persuihin. Sillä sama lippalakki ei sovi Sebulaiset arvot omaaville persuille ja kokoomukselle.

Äänestä

Persut ja Kokkarit yhdessä ihailemaan oppositiossa Trumpin politiikkaa ja Brexit-puoluetta ja nostamaan oikeistolaisuuttaan äärimmäisyyksiin eduskunnan äärilaidan mukaisesti.

Äänestä

Persut haukkuvat jopa kokoomuslaisia vasureiksi. Silti persut väittävät samaan aikaan toisella suupielellä, etteivät he mitään äärioikeistolaisia ole. Dorkaa.

Äänestä

Persut ja kokoomus keskittyvät oppositiossa toistensa kampittamiseen, joten tuleva äärioikeistovapaa hallitus saa olla suhteellisen rauhassa?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Vaikeaa tule olemaan. Välikysymyksiä kyllä rustataan yhteisvoimin, mutta Persuthan on suurempi puolue ja pyrkimyksenä on säilyttää tämä asema, Kokoomusta hiertää vaalitappio persuille.
Mielenkiintoista näiden puolueiden kesken on se, että Kokoomus siirtyy askeleen oikealle ja Persut taas pyrkivät profiloitumaan pois äärioikeisto-politiikasta, vasemmalle.
Kokoomus pätevämpänä politiikan tekijänä pyrkii näivettämään Persujen sekalaisen ja kokemattoman ryhmän. Vaalikauden loppupuolella tullaan näkemään myös loikkauksia Persuista Kokoomukseen, toisinpäin näin ei tule tapahtumaan.
Neljä vuotta on pitkä aika oppositiossa. Veikata voi, että Kokoomus lopulta selviää oppositio koettelemuksesta Persuja suurempana, niin edustajamäärän kuin kannatuksen suhteenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu