Voiko ulosoton nettiasiointipalvelun tietoihin luottaa?

Anonyymi

Vähän hölmö kysymys mutta tuli ajankohtaiseksi. Velkaannuin vuoden 2013 paikkeilla ottamalla muutaman kulutusluoton luottokorttiyhtiöiltä/pankista sekä muutaman pikavipin. Yhteensä lainaamani summa ilman mitään korkoja oli suunnilleen 12000e kymmenestä eri paikasta.

En pystynyt maksamaan velkojani ja velat luisuivat ulosottoon. Todettiin varattomaksi ja velat jäivät sinne. Olen jo vuosia ansainnut elantoni erilaisilla freelance-hommilla joista palkat maksetaan nettilompakkoon mihin ulosottoviranomainen ei pääse, pankkitililläni ei ole ollut yli 1000 euroa koskaan. Ulosottomies ei ole tuon alkuperäisen varattomaksi toteamisen jälkeen koskaan soittanut, kysellyt tuloista tai yrittänyt minun näkökulmastani saada velkoja perityksi mitenkään. Itse olin masentunut ja kärsin eri ongelmista joiden seurauksena en itsekään jaksanut tehdä mitään velkojen hoitamiseksi. Käsittääkseni tulojen tai varallisuuden pimittäminen on rikos jos niistä kysytään, mutta minulta ei ole koskaan kysytty. Mitään varallisuutta ei ole ollut vaan ns. kädestä suuhun.

Nyt elämä kuitenkin hymyilee ja pääsin hyväpalkkaiseen kuukausipalkkaiseen työhön. Palkat maksetaan kuitenkin edelleen ulkomailta nettilompakkoon eli vouti ei näistä tiedä. Olen päättänyt, että haluan nyt maksaa velkani pois, ja realistisesti voisin lyhentää lähemmäs 1000 euroa kuussa. Kirjauduin ensimmäistä kertaa ikinä tuohon oikeus.fi-asiointipalveluun mistä näkee omat ulosottovelat ja summa näytti vain runsasta 16 000 euroa. Lisäksi passiiviperinnässä oli 2 laskua, joista noin 3500 lisää.

Jotenkin luulin että summa olisi korkoineen paljon paljon isompi, odotin tähän suunnilleen tuplia. Sen ainoan koskaan noin 5-6 vuotta sitten ulosottoviranomaisen kanssa käymäni keskustelun aikana vouti arvioi summan olevan jo silloin noin 20 000 euroa.

Velkasummani ei siis olisi kasvanut tuosta arvioista 5-6 vuodessa ollenkaan? Mitä ihmettä? Missään perintätoimistoissa velkani eivät enää seilaa, vaan tuossa on kyllä kaikki. Myöskään loppuun käsiteltyjen asioiden listalla ei näy mitään.

Kysyn siis, että voiko tuo palvelun ilmoittama summa heittää todellisuudessa todella paljon jostain syystä niin että oikea summa olisikin jotain 40000e? Odotin jotain tuon suuntaista oletuksella että vuosikorot juoksevat jne. En halua soittaa vielä voudille koska jos summa on niin iso että sen maksaminen menisi aivan mahdottomaksi haluaisin ottaa vielä lisäaikaa asioiden järjestämiseen. Jos tuo summa pitää oikeasti paikkansa niin soitan vaikka huomenna ja ilmoitan hoitavani koko homman pois reilussa vuodessa.

Kiitos!

4

68

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jaa-a, kai katsoit tarkasi että siellä tosiaan on kaikki eikä mitään ole palautettu velkojalle, nehän ei näy tuolla. Ja velkojen korkohan on 7,5% joten ei se kyllä ihan tuolla 40ke huitele...

    • Anonyymi

      Kun velka menee ulosottoon, onko sen vuosikorko silloin aina kiinteä 7,5% riippumatta siitä, mikä vaikka jonkun kiskurikorkoisen pikavipin sopimuksenmukainen vuosikorko on? Eli raukeavatko velan alkuperäiset ehdot silloin kun ulosottotuomio tulee?

      Onko mitään keinoa, mistä näkisin mahdollisesti velkojalle palautetut velat, jos lähdetään siitä että olen laiminlyönyt koko rumban täysin ja muistikuvat velkojista ovat vähän hatarat? Soittaa jokaiseen suomalaiseen perintätoimistoon erikseen ja kysyä tilanne?

      Onko velka siis aina joko ulosotossa tai sitten palautettuna bumerangina perintätoimistolle, niin että jommastakummasta löytyy väkisin kaikki? Vai voiko lisävelkoja maata jossain ns limbossa?

      Kiitos paljon!

      T. AP

      • Anonyymi

        "Eli raukeavatko velan alkuperäiset ehdot silloin kun ulosottotuomio tulee?"

        Jos velalle ei haeta tuomiota niin velan alkuperäistä korkoa voi repiä 180 vrk erääntymisestä TAI jos se menee käräjille ennen tuota niin kiskonta lakkaa tuomion päiväykseen.

        "Onko mitään keinoa, mistä näkisin mahdollisesti velkojalle palautetut velat"

        En nyt vamaksi mene sanomaan miten ne näkee tuolta uudistetulta sivustolta mutta ainakin ennen sai uo:n sivuilta tulostaa oman ulosottolistauksen jossa nämä tiedot näkyy selkeästi.

        "Onko velka siis aina joko ulosotossa tai sitten palautettuna bumerangina perintätoimistolle, niin että jommastakummasta löytyy väkisin kaikki?"

        Kyllä ne aina jossain on näkyvissä.


      • Anonyymi

        Katso sieltä sivuilta "päättyneet ulosottoasiat", siellä näkyy bumerangina pistetyt velat. En tosin tiedä kuinka vanhoja se näyttää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      29
      1899
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      165
      1880
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      375
      1738
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1238
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1148
    6. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      12
      1121
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1066
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      87
      1040
    9. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      1025
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      50
      1001
    Aihe