USA:n odotetaan tuovan lisää joukkoja Puolaan

Anonyymi

Sopimusta joukkojen lisäämisestä on valmisteltu jo kuukausia.
Osa joukoista saatetaan sijoittaa maahan pysyvästi, mutta osa toimisi rotaatioperiaatteella.
Puolustusministeri Mariusz Błaszczak sanoo Puolassa olevien amerikkalaisjoukkojen määrän kasvattamisen olevan entistä lähempänä toteutumista. Asia on hänen mukaansa enää lopullista sinettiä vailla.
– Kaikki viittaa siihen, että saamme neuvottelut Yhdysvaltojen kanssa päätökseen tämän vuoden aikana, Błaszczak totesi Yhdysvaltain asevoimien toimintaa seuraavan Stars and Stripes -julkaisun mukaan.
Maiden asevoimien edustajat ja diplomaatit ovat valmistelleet sopimusta joukkojen lisäämisestä jo kuukausien ajan. Puolan hallitus on ilmoittanut olevansa valmis investoimaan pysyvän amerikkalaistukikohdan perustamiseen jopa kaksi miljardia dollaria. Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on kertonut suhtautuvansa hankkeeseen myönteisesti.
Ratkaisua siitä, mitä joukkoja Puolan maaperälle sijoitettaisiin, ei USA:n sotilasviranomaisten mukaan vielä ole tehty.
Maaliskuussa puolalaiset tiedotusvälineet kertoivat, että harkinnassa ovat olleet esimerkiksi maavoimien divisioonan esikunnan perustaminen Poznaniin, erikoisoperaatiokeskuksen avaaminen lähelle Krakovaa sekä ilmavoimien pysyvän osaston sijoittaminen Laskiin Keski-Puolaan.
Puola on myös osa Baltian puolustusta
Useat korkea-arvoiset amerikkalaisupseerit ovat käyttäneet puheenvuoroja, jotka ovat puoltaneet sotilaallisen läsnäolon vahvistamista Puolassa.
Perjantaina tehtävänsä jättänyt Yhdysvaltain ja Naton Euroopan joukkojen komentaja, kenraali Curtis Scaparrotti kertoi maaliskuussa pitävänsä parhaana vaihtoehtona mallia, jossa osa joukoista sijoitettaisiin maahan pysyvästi, osa rotaatioperiaatteella.
Myös uutta pysyvää esikuntaelementtiä hän luonnehti hyödylliseksi.
Joulukuussa Scaparottin edeltäjä, nyt eläkkeellä oleva kenraali Philip Breedlove ja Naton aikaisempi varapääsihteeri Alexander Vershbow esittelivät oman hahmotelmansa amerikkalaisjoukkojen läsnäolon vahvistamisesta Puolassa ja muualla Euroopassa.
Amerikkalaisten taisteluosastojen rotaatiota he esittivät lisättäväksi ja strategisiin kohteisiin sijoitettuja sotatarvikevarastoja laajennettaviksi edelleen. Muita suosituksia olivat muun muassa uuden laivasto-osaston sijoittaminen Puolan Gdyniaan Itämeren rannikolle sekä Yhdysvaltain laivaston hävittäjäalusten jatkuvaa partiointia Itämerellä Tanskasta käsin.
– Missio voisi sisältää sukellusveneentorjuntaa, meritilannekuvan muodostamista sekä amfibio-operaatioita, Breedlove ja Vershbow linjasivat.
Puolan Laskiin sijoitettua Yhdysvaltain ilmavoimien tukikohtaa he ehdottivat laajennettavaksi siten, että se kykenee palvelemaan nykyistä suurempaa määrää amerikkalaisia hävittäjiä ja kuljetuskoneita sekä Naton muiden jäsenmaiden lento-osastoja. Miroslawiecin tukikohtaan he esittivät pysyvää MQ-9-tiedustelulennokkien osastoa ja Puolassa olevien toimintojen suojaksi keskipitkän kantaman ilmapuolustusjärjestelmää.
Breedlove ja Vershbow painottivat, että Puola on Naton keskeinen tukialue myös Baltian puolustuksen näkökulmasta.

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Erinomainen juttu r....än kätyrit paniikissa kun Länsimaat vahvistaa turvallisuutta.

    • Anonyymi

      ”Todellinen puolustusunioni” perustettaisiin vuoteen 2030 mennessä.
      Baijerin kristillisdemokraattisen unionin (CSU) johto harkitsee parhaillaan linjausta EU:n yhteisen armeijan luomisesta.
      Toukokuun lopun EU-vaaleihin tarkoitettu teema sisältäisi esityksen ”täysin varustetun ja yhdessä koulutetun” sotilasorganisaation laatimisesta vuoteen 2030 mennessä.
      Frankfurter Allgemeine -lehden siteeraaman luonnostekstin mukaan Euroopan unionin olisi jatkossa lisättävä resursseja yhteiseen puolustuskykyynsä ja luotava ”todellinen puolustusunioni”.
      CSU:n puheenjohtaja Markus Söderin varapääsihteeri Florian Hahnin odotetaan valmistelevan esitystä Saksan armeijan (Bundeswehr) ja reserviläisjärjestöjen kanssa.
      EU-armeijan perustaminen edellyttäisi myös asejärjestelmien ja aseviennin yhdenmukaistamista.
      – Haluamme vahvempaa eurooppalaista yhteistyötä, joka koituisi kaikkien osapuolten eduksi. Hanke ei jäisi vain Saksan taakaksi, luonnoksessa todetaan.

    • Anonyymi

      Lisää joukkoja 500 miestä/naista ja romun näköistä umpi vanhaa kalustoa, niin kuin ne panssarivaunut virossa.

      • Anonyymi

        r....än kätyrit paniikissa. Itä vinkujat sanovat että vanhaa kalustoa voi voi. Erinomaista että Länsi näyttää yhdessä voimaa r....le


      • "Lisää joukkoja 500 miestä/naista ja romun näköistä umpi vanhaa kalustoa, niin kuin ne panssarivaunut virossa. "

        Ja sekös vasta luvatta itärajan yli tullutta HAITTAELÄINTÄ vduddaa yli kaiken.

        BTW, Globaalin Sotateknologian Aasintuntija ... Abrams M1A1 on yksi maailman parhaista Psv:stä ... EDELLEEN.
        120mm M256A1 (Rhm L/44) "suolistaa" ryssänromut monen kilometrin päästä APFSDS-ammuksilla.

        IMHO.


      • Anonyymi
        44.Div kirjoitti:

        "Lisää joukkoja 500 miestä/naista ja romun näköistä umpi vanhaa kalustoa, niin kuin ne panssarivaunut virossa. "

        Ja sekös vasta luvatta itärajan yli tullutta HAITTAELÄINTÄ vduddaa yli kaiken.

        BTW, Globaalin Sotateknologian Aasintuntija ... Abrams M1A1 on yksi maailman parhaista Psv:stä ... EDELLEEN.
        120mm M256A1 (Rhm L/44) "suolistaa" ryssänromut monen kilometrin päästä APFSDS-ammuksilla.

        IMHO.

        Ooooh :o

        Onse mahtavaa hommaa. Ja tommosia kutejakin... Vau. :O


    • Anonyymi

      USA:n ulkoministeri vaatii Venäjää palauttamaan Krimin

      Mike Pompeo syyttää Venäjää kyynisestä valehtelusta ja vakuuttaa pakotteiden pysyvän, kunnes laiton miehitys on ohi.
      Venäjän vuonna 2014 toteuttamaa Krimin laitonta haltuunottoa ei ulkoministeri Mike Pompeon mukaan ole unohdettu eikä kansainvälinen yhteisö tule sitä koskaan hyväksymään.
      Ukrainaan kohdistamallaan aggressiolla Venäjä on pyrkinyt hänen mukaansa kukistamaan kansainvälisen järjestyksen, rapauttanut perustavaa laatua olevia ihmisoikeuksia ja heikentänyt yhteistä turvallisuutta.
      – Maailma ei ole unohtanut niitä kyynisiä valheita, joilla Venäjä yritti oikeuttaa aggressionsa ja naamioida aikeensa kaapata Ukrainalle kuuluva alue itselleen. Kunniallisten valtioiden ei pidä sietää Venäjän voimankäyttöä rauhanomaista naapuriaan vastaan. Yhdysvallat toistaa järkähtämättömän kantansa: Krim on Ukrainaa, ja se on palautettava Ukrainan hallintaan, Pompeo toteaa USA:n ulkoministeriön välittämässä lausunnossa.
      – Venäjän miehitysviranomaiset ovat viimeisten viiden vuoden aikana syyllistyneet laajamittaisiin väärinkäytöksiin kampanjassaan, jonka tavoitteena on eliminoida kaikki vastarinta Venäjän kontrollia kohtaan, Pompeo sanoo.
      Hän muistuttaa Venäjän mielivaltaisesti pidättäneen ja tuominneen henkilöitä, jotka ovat osoittaneet rauhanomaisesti mieltään Krimin miehitystä vastaan. Joissain tapauksissa heitä on myös väkivalloin siirretty miehitetyltä alueelta Venäjälle. Kyse on Pompeon mukaan kaikkiaan noin 70 henkilöstä – joukossa muun muassa useita nimekkäitä niemimaata perinteisesti asuttaneen tataariyhteisön edustajia ja tunnettu ukrainalainen elokuvaohjaaja Oleh Sentsov.
      Pompeo vaatii Venäjää välittömästi lopettamaan Krimin miehitys ja muut väärinkäytöksensä alueella. Jo sitä ennen Venäjän on hänen mukaansa palattava kunnioittamaan kansainvälistä oikeutta, jonka puitteissa sen olisi myös noudatettava miehitystä koskevia oikeudellisia säännöksiä.
      USA on useaan otteeseen toistanut torjuvansa presidentti Vladimir Putinin hallinnon väitteet Krimin kuulumisesta Venäjän valvontaan, Venäjän toimet Krimillä sekä edelleen jatkuvat sotatoimet Ukrainaa vastaan.
      – Yhdysvallat säilyttää niihin liittyvät pakotteensa Venäjää kohtaan siihen saakka, kunnes Venäjän hallitus luovuttaa Krimin hallinnan takaisin Ukrainalle ja toteuttaa täysimääräisesti Minskin sopimusten velvoitteita.
      Pompeo toistaa USA:n horjumattomaksi luonnehtimansa tuen Ukrainan suvereniteettia ja alueellista koskemattomuutta kohtaan maan kansainvälisesti tunnustettujen rajojen puitteissa.
      Tämä koskee hänen mukaansa myös Ukrainan aluevesiä, joita Venäjä on erityisesti Asovanmerellä viime kuukausina aggressiivisesti koetellut. Hän painottaa USA:n asettamien pakotteiden pysyvän voimassa siihen saakka, kunnes Krim on palautunut takaisin Ukrainan hallintaan.

    • Anonyymi

      "USA:n odotetaan tuovan lisää joukkoja Puolaan "

      Puola ei osaa tehdä raaköljyä, joten sen on tuotava USA:sta raakaöljyn tekijät. Tosin eivät nekään osaaa tehdä raakaöljyä. Niiden öljyssä on crack cocaiinia ja meth amfetamiinia. Ja hiukkasen PCP:tä.

      "Suuri osa USA:n liuskeöljy-yhtiöistä pumppaa öljyä henkensä kaupalla.

      Tilanne on pahin velkaantuneilla yhtiöillä, ja sellaisia on runsaasti. Velkavipua on käytetty kursailematta poraustoiminnan kasvattamisessa ja nyt siitä maksetaan lasku."

    • Anonyymi

      Natoon vain nopeasti. Hienoa että Natomaat 29 ja niiden kumppanimaat tiivistää koko ajan puolustusta.

      • Anonyymi

        Sit ku jotain viä kiinnostais nii... Mut eih.


      • Anonyymi

        r....än vinkujat paniikissa koittaa vähätellä Länsimaiden yhteistyötä joka tiivistyy koko ajan.


    • Anonyymi

      Polski fiatit on sähkövikasii, niinku USA:n tekniikkakin on. Vika on tavan mukaan Puolan johdossa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe