Lakihenkisin ja tiukkapipoisin saarna, jonka olette ikinä kuulleet?

Anonyymi

Ois kiva kuulla kokemuksia tosi lakihenkisistä ja tiukkapipoisista saarnoista? missä Taivaaseen pääsy on saarnattu TODELLA vaikeaksi..

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiukkapipo on hyvä, sillä se ei mene silmille niin kuin löysäpipo.

      Siunauksin, MM

    • Anonyymi

      Jeesuksen vuorisaarna Matteus 5-7 luvut. Kuka nykypäivän saarnaaja saarnaa yhtä tiukasti?

      • Anonyymi

        Puhumattakaan yhtä viisaasti. Vähän on jäänyt mieleen yksittäisiä saarnoja 47 vuoden ajalta? Eräs vanha saarnaaja haukkui ennen eläköitymistään kuuntelijansa lähes joka saarnassa portoiksi ja haureellisiksi. Meni aikansa, ennen kuin mies saatiin lääkäriin, ja tuli dementia-diagnoosi.


    • Suvussani oli vain muutama uskova ja ne jotka olivat, olivat todella ahdas- ja lakihenkisyyden protyyppejä. Kirkkouskovia olivat ja paikkakunnalla oli vaikuttanut ahdasmielinen maallikkoherätys. Varsikin naispuolisille riitti sääntöjä. Siveä tuli olla niin ulkoisesti kuin sisäisesti. Ei koreita vaatteita - mielellään harmaata, mustaa huivipää nutturaa. Olisi kai ollut ihanne omata toinen sukka makkaralla ja eri paria. Varsinkinkin sunnuntaisin vähänkin arkinen ylimääräinen askartelu oli syntiä. No huumori ja liiallinen nauraminen oli maailmallisuutta. No ei tietenkään meikkejä ja musiikissa oli omat säännöt. Kitara sähkökitarasta nyt puhumattakaan ja rummut eivät kuuluneet hengelliseen musiikkiin. Pakkaan lisättiin horrossaarnaajien mm. Helena Konttisen opetukset, joita minullakin luetettiin. Pelastus on todella Jumalan armoa ja sittenkin kovan kilvoittelun takana, sanottiin. Ja koko ajan sitä piti tarkkailla ja paasata maailman pahuutta ja pitää vaari ettei suruttomuus ja synnin uni nukuta. Miltäs kuulostaa. Houkuttaisko tällainen vaellus. Ajattelin jossain vaiheessa että kuljen koko elämäni vaikka säkki päässä jos vältän helvetin. Voi sitä vapautta ja iloa kun Jeesus vapautti lakihenkisyyden orjuudesta!

    • Anonyymi

      Aina se on samanhenkinen, kun se sanoo lain sanovan sillä lailla. Tarva ja Niilo järvellä oli huumorintajuakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      29
      2390
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2303
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      36
      1716
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1668
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      27
      1049
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      932
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      904
    Aihe