Käsittämätön Jumala

Jos Jumalasta puhutaan kuin mistä tahansa ymmärryksellä haltuun otettavasta kohteesta, silloin ei puhuta todellisesta Jumalasta vaan ihmisten rakentamasta ja hallinnoimasta mielikuvasta.

6

289

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli täytyy menettää ymmärryksensä, jotta voi tuntea jumalan.

    • Käytitpä osuvaa sanaa. Jumalan tuntemisesta on kyse. Ja eikö kenen tahansa ihmisenkin tunteminen onnistu ihan täydessä ymmärryksessä?

    • Anonyymi

      Jumala on syntiiin langenneelle ihmiselle käsittämätön, tieteelle tutkimaton, mutta kuitenkin Jeesuksen omat tuntevat Hänen äänensä. Jumala on kolmiyhteinen Isä & Poika & Pyhä Henki, mutta kuitenkin yksi. Hän on salattu ja itsensä salaava, mutta kuitenkin ilmoittaa itsensä Kristuksessa omilleen. Jumala on kaikkivaltias & kaikkitietävä: Pyhä, Pyhä, Pyhä, joka on kuitenkin hiljainen ja nöyrä sydämeltään. Hän on ikuinen ja Hänellä on elämä itsessänsä, mutta kuitenkin ajan täytyttyä Hän saapui tänne Jeesus Nasaretilaisena ihmisen lihassa. Jumala on suvereeni, Hänellä on vapaa tahto, mutta kuitenkin Hän pitää lupauksensa omilleen.

      Jumala on oikeudenmukainen ja vanhurskas, mutta kuitenkin laupias ja armollinen. Hän on pitkämielinen ja uskollinen, mutta ei kuitenkaan suvaitse syntiä. Hän on muuttumaton, mutta kuitenkin Hän muuttaa omiaan pyhityksen kautta. Jumala on rakkaus ja hyvyys, mutta kuitenkin kiivas ja kykenee vuodattamaan vihansa. Hänessä on totuus, viisaus, kirkkaus ja täydellinen valkeus, mutta kuitenkin Hän astui alas tuonelaan ristinkuolemansa yhteydessä.

      Jeesus Kristus on omilleen kaikkiriittävä Jumala, joka on ilmaissut itsensä El Shaddai’na jo Aabrahamille, Iisakille ja Israelille ja pitää täydellisesti huolta omistaan yhä tänään. Jeesuksessa Kristuksessa on valmistettu Hänen omilleen kaikkiriittävä lunastus, johon ei tarvitse eikä saa mitään lisätä eikä mitään ottaa pois. Kaikkiriittävyyteen kuuluu myös Jumalan kuritus, kasvatus, nöyryytys Hänen omilleen pyhityksen tiellä. Monien sallimiensa lankeemusten, epäonnistumisten, ahdistusten ja nöyryytysten kautta Hän johdattaa omansa joko sieltä oikeaoppisuuden farisealaiselta tieltä tai ’hengellisten’ kokemusten metsästyksen tieltä takaisin kaidalle nisunjyvän polulle kieltämään itsensä ja antamaan sydämestään anteeksi kaikille lähimmäisille.

      Näin on Herra sanonut: "Astukaa teille ja katsokaa ja kysykää muinaisia polkuja, kysykää, mikä on hyvä tie, ja vaeltakaa sitä, niin te löydätte levon sieluillenne." (Jer. 6:16)

      • Kiitos, että jaoit oman mielikuvasi Jumalasta. Ilmeisesti olet evankelisista piireistä. Niissä keskitytään usein liian yksipuolisesti evankeliointiin. Nojaat selvästi Raamatun ilmoitukseen. On kuitenkin hyvä muistaa, sen pohjalta emme kuitenkaan voi loppujen lopuksi käsittää Jumalaa. Ilmoitus auttaa meitä pääsemään uskossa osalliseksi hänen ikuisesta elämästään hänen tuntemisensa kautta, mutta sekin avautuu jokaiselle ihmiselle eri tavoin. Jumala puhuu tavalla jos toisellakin.


    • Anonyymi

      Alemmat jumalat ovat ehkä käsitettäviä, korkeammat jumalat vaikeammin tajuttavia.

      • Tarkoitatko kenties näitä jumalia:
        Silloin, kun ette vielä tunteneet Jumalaa, te palvelitte jumalina sellaisia, jotka eivät mitään jumalia ole. Gal 4:8


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      62
      1018
    2. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      334
      983
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      61
      822
    4. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      55
      713
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      97
      634
    6. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      25
      622
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      48
      619
    8. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      57
      600
    9. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      68
      600
    10. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      14
      588
    Aihe