Käsittämätön Jumala

Jos Jumalasta puhutaan kuin mistä tahansa ymmärryksellä haltuun otettavasta kohteesta, silloin ei puhuta todellisesta Jumalasta vaan ihmisten rakentamasta ja hallinnoimasta mielikuvasta.

6

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eli täytyy menettää ymmärryksensä, jotta voi tuntea jumalan.

    • Käytitpä osuvaa sanaa. Jumalan tuntemisesta on kyse. Ja eikö kenen tahansa ihmisenkin tunteminen onnistu ihan täydessä ymmärryksessä?

    • Anonyymi

      Jumala on syntiiin langenneelle ihmiselle käsittämätön, tieteelle tutkimaton, mutta kuitenkin Jeesuksen omat tuntevat Hänen äänensä. Jumala on kolmiyhteinen Isä & Poika & Pyhä Henki, mutta kuitenkin yksi. Hän on salattu ja itsensä salaava, mutta kuitenkin ilmoittaa itsensä Kristuksessa omilleen. Jumala on kaikkivaltias & kaikkitietävä: Pyhä, Pyhä, Pyhä, joka on kuitenkin hiljainen ja nöyrä sydämeltään. Hän on ikuinen ja Hänellä on elämä itsessänsä, mutta kuitenkin ajan täytyttyä Hän saapui tänne Jeesus Nasaretilaisena ihmisen lihassa. Jumala on suvereeni, Hänellä on vapaa tahto, mutta kuitenkin Hän pitää lupauksensa omilleen.

      Jumala on oikeudenmukainen ja vanhurskas, mutta kuitenkin laupias ja armollinen. Hän on pitkämielinen ja uskollinen, mutta ei kuitenkaan suvaitse syntiä. Hän on muuttumaton, mutta kuitenkin Hän muuttaa omiaan pyhityksen kautta. Jumala on rakkaus ja hyvyys, mutta kuitenkin kiivas ja kykenee vuodattamaan vihansa. Hänessä on totuus, viisaus, kirkkaus ja täydellinen valkeus, mutta kuitenkin Hän astui alas tuonelaan ristinkuolemansa yhteydessä.

      Jeesus Kristus on omilleen kaikkiriittävä Jumala, joka on ilmaissut itsensä El Shaddai’na jo Aabrahamille, Iisakille ja Israelille ja pitää täydellisesti huolta omistaan yhä tänään. Jeesuksessa Kristuksessa on valmistettu Hänen omilleen kaikkiriittävä lunastus, johon ei tarvitse eikä saa mitään lisätä eikä mitään ottaa pois. Kaikkiriittävyyteen kuuluu myös Jumalan kuritus, kasvatus, nöyryytys Hänen omilleen pyhityksen tiellä. Monien sallimiensa lankeemusten, epäonnistumisten, ahdistusten ja nöyryytysten kautta Hän johdattaa omansa joko sieltä oikeaoppisuuden farisealaiselta tieltä tai ’hengellisten’ kokemusten metsästyksen tieltä takaisin kaidalle nisunjyvän polulle kieltämään itsensä ja antamaan sydämestään anteeksi kaikille lähimmäisille.

      Näin on Herra sanonut: "Astukaa teille ja katsokaa ja kysykää muinaisia polkuja, kysykää, mikä on hyvä tie, ja vaeltakaa sitä, niin te löydätte levon sieluillenne." (Jer. 6:16)

      • Kiitos, että jaoit oman mielikuvasi Jumalasta. Ilmeisesti olet evankelisista piireistä. Niissä keskitytään usein liian yksipuolisesti evankeliointiin. Nojaat selvästi Raamatun ilmoitukseen. On kuitenkin hyvä muistaa, sen pohjalta emme kuitenkaan voi loppujen lopuksi käsittää Jumalaa. Ilmoitus auttaa meitä pääsemään uskossa osalliseksi hänen ikuisesta elämästään hänen tuntemisensa kautta, mutta sekin avautuu jokaiselle ihmiselle eri tavoin. Jumala puhuu tavalla jos toisellakin.


    • Anonyymi

      Alemmat jumalat ovat ehkä käsitettäviä, korkeammat jumalat vaikeammin tajuttavia.

      • Tarkoitatko kenties näitä jumalia:
        Silloin, kun ette vielä tunteneet Jumalaa, te palvelitte jumalina sellaisia, jotka eivät mitään jumalia ole. Gal 4:8


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2681
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      105
      2414
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2209
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1824
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1396
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1363
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1125
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      94
      1060
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1023
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      79
      883
    Aihe