Listaamattoman yhtiön osinkovero

Anonyymi

https://www.salkunrakentaja.fi/2017/04/osinkojen-verotus-2017-porssiyhtiot-listaamattomat/
Onhan se tietysti kauheeta että joutuu 150 000 tuloista maksamaan 7,5% veroa, ei palkansaaja sentään noin paljoa maksa, vai maksaako?
Porvari on nyt kauhuissan jos tuo 7,5% vero hiukan demarihallituksen toimesta nousisi.

Kauhua herättää porvarissa sekin että nyt muodostettu hallitus saattaa tukkia veronkiertoa mahdollistavia reikiä, joita edellinen lisäsi esim hallintarekisterin läpiajolla.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä yllyttää lääkäreitä, juristeja jne perustamaan yhtiöitä ja muuttamaan 45% palkkaveronsa 7,5% pääomatuloveroon. Tämän lisäksi (kuten kaikki tietää) "yrittäjä" kuittaa verottomana kilometrikorvauksia maksimiimäärän (ml. mökkimatkat yms) ja perheen sunnuntailounaat ravntolassa yms menevät "firman piikkiin" eli verottomana.

      Antaa tyhmien ja köyhien maksaa verot. Sitä vartenhan yhteiskunta on juristeille ja muille korkeakoulutetuille kalliin koulutuksen maksanut, että he osaavat käyttää yhteiskunnan tarjoamat mahdollisuudet.

      • Anonyymi

        Ja persut huutaa kuorossa ettei lääkäreitä ja juristeja saa verottaa lainkaan, outoa porukkaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      16
      3850
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      232
      3776
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      132
      3416
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      72
      3394
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      22
      2277
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      34
      1813
    7. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      50
      1666
    8. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      37
      1600
    9. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1491
    10. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1433
    Aihe