Maastoon kätketty jalkaväkimiina on erittäin tehokas puolustusase Suomen kaltaiselle pienelle maalle jonka mahdollisena vihollisena pidetään 150 miljoonan asukkaan Venäjää.
Suomen vähillä joukoilla on ymmärrettävästi vaikea puolustaa yli 1000 km pitkää itärajaa.
Miinaan astunut hyökkääjä on aina pois pelistä joko kuolleena tai pahasti vammautuneena.
Varastoissa olleet miinat ei uhanneet ketään. Niitähän olisi käytetty vain jos Suomeen olisi hyökätty.
Jalkaväkiminoja ei korvaa kuin Natoon liittyminen
15
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Pasifisti Tarja Halonen haluaa aseettoman maailman. Ei siinä mitään pahaa jos Putinkin olisi halunnut.
- Anonyymi
Näin on, sodan jälkeen ne jäävät taas muutaman sata kilometriä vihollisen puolelle.
- Anonyymi
Mutta hidastavat hyökkääjää niin ettei se pääse Helsinkiin ja Ruotsin rajalle mihin pyrki talvisodan alussa.
Anonyymi kirjoitti:
Mutta hidastavat hyökkääjää niin ettei se pääse Helsinkiin ja Ruotsin rajalle mihin pyrki talvisodan alussa.
Ja jatkosodassa. Ja vielä sen jälkeenkin ...
Lainaus .... Suomi tahtoi aselepoa kesällä 1944. Vastaukseksi kirjoitettiin mockbassa myrkkykääpiön ja molotohvin toimesta toimesta tarkoin harkittu asiakirja, joka Suomen hallituksen oli tulen lopettamisen edellytyksenä allekirjoitettava. Asiakirjan sisältämiä vaatimuksia ja ehtoja ...
"Täten Suomen maa-, meri-, ja ilmavoimat, sijainnista riippumatta, antautuvat ehdoitta. Mikäli Suomen hallitus, tai puolustusvoimien ylipäällystö eivät täytä jotakin tässä asiakirjassa olevaa ehtoa, Nl:n sotavoimien ylipäällystö käyttää pakkokeinoja, joilla taataan ehtojen täyttäminen"
1. Asiakirjan allek.hetkestä siihen saakka, kunnes Nl:n sotavoimien ylipäällystö on ottanut valvontaansa kaikki Suomen tietoliikenneyhteydet, kaikki radiolähetykset Suomen alueelta on kielletty ja Suomen lennätin-, puhelin-, ja radioyhteydet muihin maihin katkaistaan.
2. Nl:n sotavoimat miehittävät osittain, tai kokonaan Suomen alueen, sen satamat, Ahvenanmaan ja Suomenlahden saaret. Nl:n hallitus toteuttaaa kaikkia miehitysvaltiolle kuuluvia oikeuksia miehitetyllä alueella.
3. Suomen Hallitus toteuttaa ohjeet, jotkaNl:n sotavoimien ylipäällystö katsoo tarpeellisiksi ja vastaa miehittämisestä johtuvista menoista.
4. Suomi sitoutuu korvaamaan sodan tuhot Nl:lle. Tuhojen maksamiseksi Nl:n sotavoimien ylöipäällystö asettaa takavarikkoon Suomen Pankin ja muiden pankkien kultavarannon, ulkomaanvaluutat ja arvotavarat.
5. Nl:n joukoille on annettava esteetön kulku Suomen rautateillä ja ttaattava niiden huolto
6. Lenttoliikenne on sallittu vain Nl:n luvalla. Suomei luovuttaa Nl:n hallintaan kaikki lentokentät laitteineen, varastoineen ja lentokenttävarusteineen täydessä toimintakunnossa.
Ym. ryssän idioottimaisuuksia vastaan siis taisteltiin talvi- sekä jatkosodassa. Suomi vältti peräänantamattomuudellaan orjuuden, Itäeuroopan, sekä Baltian maat eivät ... . Tuosta suuresta virheestä viisastuneena, ne ovat nyt NATON jäseniä. ;-)
Darjan suhmuroimasta Ottawan sopparista, joka siis oli täysin idioottimainen teko, on onneksi menty eteenpäin. Nyt on VP:t ja hyppykaveri taistelijan ystävinä ja vihun kauhuna.
IMHO.
- Anonyymi
USA, Iso_Britania, Ukraina, Viro, Latvia, Liettua, Puola, Tsekki, Slovakia, jne Natomaat tai Natoon liittymässä olevat maat juhlivat yhdessä Venäjän kanssa voitonpäiväjuhlaa.
Sitä ne juhlivat Suomesta ja Saksasta toisessa maailmansodassa saamansa voiton johdosta.- Anonyymi
Ilman NL:ton murskavoittoa olisi Suomi ollut kusessa korviaan myöden.
Kuvitteleeko joku ihan tosissaan että olisi rakennettu Suur-Suomea?
Hyvin se meni ja Suomen teollisuus sai kehittyä sotakorvauksien toimituksilla, monipuolisesti. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ilman NL:ton murskavoittoa olisi Suomi ollut kusessa korviaan myöden.
Kuvitteleeko joku ihan tosissaan että olisi rakennettu Suur-Suomea?
Hyvin se meni ja Suomen teollisuus sai kehittyä sotakorvauksien toimituksilla, monipuolisesti.Mihin toverilta unohtui talvisota ja salainen etupiirijako jonka Neuvostoliitto halusi toteuttaa Suomen kohdalla Baltian malliin välillä 1939-1941 ?
Sen torjuminen Saksan avulla on Suomen voitto.
Kuuluuko ihmisten ryssittely ns. läntisiin arvoihin?
- Anonyymi
Tottakai! Samoin kuin nekruttelu, homottelu ja mamuttelu.
Normaalia suomalaista sanankäyttöä - Anonyymi
Myös Natoon kielteisesti suhtautuvan henkilön nimittäminen tiltuksi, vatnikiksi, abskessiksi, imbesilliksi tms. on läntisten arvojen mukaista. IHMO, TRISK!
- Anonyymi
Hienoa seurata Voitonpäivää!Kaikki solidaariset ja terveet vapaat kansat juhlivat hitleriläisestä Fasismista saavutettua Suurta Voittoa.
- Anonyymi
Suomen voitto oli salaisen etupiirijaon toteuttamisen torjuminen talvisodan jälkeen. Ilman Saksan apua se ei olisi onnistunut.
Molotov haki marraskuussa 1940 Berliinissä Hitleriltä lupaa sovjetisoida Suomi ja Hitler vastasi EI KÄY.
- Anonyymi
Tavja vaihtoi jalkaväkimiinat kissaan.
Aika huono vaihtokauppa. Tavjan killi on jo viety piikille, mutta jv-miinoja ei ole palautettu.
Toki jv-miinojen palauttaminen armeijan käyttöön voitaisiin tulkita itänaapurissa russofobisena provokaationa ja natolähentymisenä, joten tyydytään "hyppyheikkeihin". - Anonyymi
Tiedoksi Nato nasseille!
Jalkaväkimiinoja ei korvaan. miinan korvaan paneminen on kuin Natoon liittyminen. - Anonyymi
Tiedoksi Nato nasseille!
Ei laiteta jalkaväkimiinoja, ei ainakaan korvaan. Miinan korvaan paneminen on kuin Natoon liittyminen, sellainen yllättävän vähähappinen - tajunnan räjäyttävä aivopöhöinen olotila.
Katselkaapa toisianne. ;)
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1014954
Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe
Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.2502037- 891673
Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste
Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan2401190Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?
Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.3371163Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd1051100- 501099
Nojatuoli !
Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en1481070- 1111029
Milloin ymmärsit
Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os85984