Porvaripuolueiden netti rakit palstalla ihneissään

Kun rinne meinaa pitää vaalilupauksensa .
Ennenkuulamatonta porvaripiireissä ja oikeisto puolueissa.

Eläkeläisten korotukset ja aktiivimallin peruminenepäoikeuden mukaisena.

Kiitos anntti ja sdp jo etulkteen
15<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Oikeistolaiset olisivat raivokkaasti halunneet jatkaa kansan kyykyttämistä ja rikkaimpien hyysaamista ... siitäpä se rakitys vaan.

Äänestä

Tulee olemaan mielenkiintoista seurata mistä ay-mafioso kuvittelee löytävänsä rahat lupauksiinsa.

KEPUn ottaminen hallitukseen on turpaanisku demokratialle.

Tulee Neuvostoliiton ajat mieleen, kun Kokoomus pidettiin hallituksen ulkopuoella kymmeniä vuosia.

Äänestä
  • Markkinatalous ja valtiontalous pitää eriyttää samoin kuin uskonnot ja valtio. Valtiota ei pidä johtaa kapitalisti opein niin kuin nykyisin.Valtiovarainlaitoksen johtajaksi aina vain virkamies,ei puolue haihattelijoita ja valtio riittävän rikkaaksi turvatakseen kaikkien ihmis-ja perusoikeudet,ei muuta. Yritykset ja yksityiset saa sitten yrittää rikastua niin paljon kun pystyy jos pystyy. Ja jos ei pysty on kuitenkin olemassa rikas valtio joka auttaa ettei jää katuojaan.

    Yhteiskunta toimii ainoastaan tällaisin opein rahataloudessa,tuo epäkohta on nykyisten maiden ja niiden talouksien ongelma joka jenkeissä on räikeimmillään,maalla järkyttävät velat ja totaali romahdus kolkuttaa ovella joka toinen kuukausi ,niin on kohta täälläkin.

    Äänestä

Ennenkuulumatonta on kaikenkaikkiaan se, jos demarit pitävät lupauksensa.
Ennenkuulumatonta sen sijaan ei ole, että demarit rikkovat lupauksensa.
Ainoa syy ettei demarit ole vielä rikkoneet lupauksiaan on se, etteivät ole ehtineet. Mutta kiirekös sillä, kakusta ei ole vielä jaettu mitään kun sitä ei ole leivottukaan.

Vanha demareiden sanonta: ainoa keinomme on pitää toivoa yllä on rikkoa lupaukset vasta viimeisellä hetkellä

Äänestä

Kyllä kakkua on riittävästi mutta nyt kokoomusväkikin joutuu omasta palastaan vähän tinkimään ja siitä suuri itku. Onhan se ennenkuulumatonta, että porvari joutuu ehkä vaihtamaan toiseksi kalliimpaan viiniin. Oikealla tiellä ollaan ja kokoomus voi pysyä n. 50 vuotta oppositiossa.

Äänestä
  • Joopajoo! Odotankin innolla elintasoni kohoamista. Demareilla on se oma näkemys, että katto korkealla ja seinät levällään.

    Äänestä

  • Ei vaikuta rikkaiden elintasoon mitenkään, mutta tavallisen veronmaksajan
    kylläkin. Auto- ja polttoaineveroa nostetaan, asuminen kallistuu sekä
    ruoka ja kaikki muut verot. Eli suurin kärsijä tulee olemaan jälleen kerran
    tavallinen työntekijä, kuten edellisenkin hallituksen päätöksissä.
    Kyllä kansa maksaa.

    Äänestä

Eniten Antista ja uudesta hallituksesta ovat innoissaan jo täällä olevat kehitysmaamuslimit. Ja kun sana kiertää iphoneissa, niin uusi iso ryykäys nuoria hiekkamiehiä tulee varmasti Antin tarjoamaan juhlapöytään vaikka kävellen Euroopan halki!

Äänestä
  • Kyllä nykyään tullaan lentokoneella Ruotsiin, jonka jälkeen paperit
    yllättäen katoaa ja tullaan Suomeen huutamaan asylum.

    Äänestä

  • Näin tulee myös käymään. Libyassa on jo nuoret miehet lähtö montuissaan.

    Äänestä

Kattellaanha kun SDP on päässy tolle kokkare >70 mrd. tasolle velanotossa, jospa jossain muuallakin kuin miljonäärien lukumäärän lisääntymisessä ja leipäjonojen pidentymisessä näkyis jotain liikettä, esim. ympäristönsuojelussa, koulutuksessa ja järkevämmässä mamutuksessa kuin ed. hallituksella.

Äänestä

Koville tuntuu ottavan Kokoomukselle ulkopuolelle jääminen.🐴

Äänestä
  • Se on ihan oikein.

    Äänestä

Näkisi sen eläkesatasen tilillään ja kuulisi siitä vielä jotain, sen jälkeen kun hallitus on pystyssä?

Äänestä

Demarien kannatus tulee romahtamaan ja tulevaisuudessa se näivettyy pikkupuolueeksi, kun uskollinen vanha äänestäjäkunta (mm. vanhat kommarit) ikääntyy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun rinne meinaa pitää vaalilupauksensa .
Ennenkuulamatonta porvaripiireissä ja oikeisto puolueissa.

Eläkeläisten korotukset ja aktiivimallin peruminenepäoikeuden mukaisena.

Kiitos anntti ja sdp jo etulkteen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu