Nyt Jypillä on 8 peräkkäistä kotivoittoa.
Jos Jyppi voittaa vielä seuraavan, niin sitten on odotettavissa melko varmasti tappio sääliplyoffien eka kotipelissä.
Jos Jyppi voittaa vielä seuraavan, niin sitten on odotettavissa melko varmasti tappio sääliplyoffien eka kotipelissä.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"...niin sitten on odotettavissa melko varmasti tappio sääliplyoffien eka kotipelissä...."
-ei muuta kuin koko omaisuus kiinni sitten "melko varmaan" kohteeseen.
Toki on totta,että kaikki päättyy joskus.(vaikka nyt sitten kotivoittojen putki)Mutta ei tuommoiset johtopäätökset perustu mihinkään.Ei runkosarjan sinänsä sattuman varaisesti päättyneet pelit vaikuta mitenkään play offien sinänsä sattuman varaisesti päättyviin peleihin mitenkään muuten kuin siten,että jyp tiedostetaan(on tiedostettu jo kymmenen vuotta) hyvänä kotijoukkueena.Ja se sama syy muuten noihin jo voitettuihinkin peleihin on ollut isona tekijänä,sen joukkuelajeihin erottamattomasti osana kuuluvan satunnaisen vaihtelun lisäksi.
En suosittele kuitenkaan koko omaisuutta pistämään,
sillä tappio saattaa tullakkin vasta jatkoajalla tai rankkareissa. Tasuria kannattaa ennemminkin sitten koittaa. Mutta ellei häviä Tapparalle seuraavaa kotipeliä, jää hyvin paha "numerokulminaatiopiste" sääliplayoffien ekalle kotipelille. Eli alttius häviöön on paljon paljon suurempi kuin muulloin.
Onneksi sen pahan pisteen voi siirtää eteenkin päin...
En paljasta omia fiktioitani mutta ne perustuu pitempiaikaiseen analysointiin ja "näkemiseen".
Ja jos Ässät tulee Jyppiä vastaan silloin niin se on todella paha merkki...
" Mutta ellei häviä Tapparalle seuraavaa kotipeliä, jää hyvin paha "numerokulminaatiopiste" sääliplayoffien ekalle kotipelille."
-myönnän sen verran,että erilaiset putket voivat katkeamispeloissaan aiheuttaa suuriakin tekoja.Mutta se kaikki vaikutus on pelaajien päässä,jotka asiat kentällä ratkaisevat.
" Eli alttius häviöön on paljon paljon suurempi kuin muulloin."
-todellisuudessahan mitään syytä häviämis alttiuden kasvuun ei olisi.Mutta edelleen...ehkä jokaisen voitto putkea pidentäneen voiton jälkeen voi todella siirtää pari prosenttia vastustajalle.Voittoputkea ylläpitäneen pelaajien korvien välin takia.Mitään radikaalia muutosta yksittäisen ottelun todennäköisyyksiin venyneet voittoputket eivät tee.Se perustuu faktaan.Ja terveeseen järkeen.Vastakkainen luulo perustuu asioihin ylireagoimiseen tyyliin "nyt ne hävis,mitä minä sanoin"
Jos putki jatkuu vielä Tapparaa vastaan,
niin plyoffin Jypin eka peliin suosittelen tasuria.
Jatkoajalla ja rankkareissa sitten kaikki on mahdollista. Ei tämä tietenkään ole 100 % -faktaa,
mutta. Voihan olla että tappio siirtyy seuraavaan "kulminaatiopisteeseen"...Ei kukaan tiedä kaikkea, mutta näitä pitää osata ja yrittää "haistella"..
Ässät jos jokin joukkue on Jypille ilkeä playoff-vastustaja...se on nähty ennenkin...mm. Jypin aikaisempien putkien katkaisijana..ja Hippoksella!
Jättäisin silti magiat sikseen ja keskittyisin yksittäisen pelin faktoihin.Minulla ei ainakaan ole varaa sijoittaa ja sotkea kirjanpitojani "taikapeleillä".
Toki on olemassa "hajuja".Mutta miten muuttaa ne reaalinumeroiksi,joilla osoitetaan eri todennäköisyyksiä?
Jos joukkueella on tietty kotikunto,pelaajisto tietyssä jiirissä,asenne kohdallaan.Ja myös vierasjoukkueella tietynlainen vierastilasto,pelaaja tilanne analysoitavissa ja motivaatio kohdallaan.Ja todennäköisyydeksi saadaan vaikka kuitteellinen 43%-22%-35%,niin siihen on aika vaikeaa alkaa laittaan takaraivossa sykkivää "musta tuntuuta" miksikään numeroiksi,joilla oikeuttaisi pelipäätöksen.Ehkä pidemmän päälle on järkevää vain jättää pelaamatta paljon "mutuja" ja mahdollisuuksia sisältävät pelit,tai pelata ne sit pienemmällä huvipelinä huvikassasta iltansa huvitukseksi ja saavuttaakseen "mitämääsanoin"-oikeuden.
Aatellaanpas vaikka Jyp-Ässät peliä Play Offin eka peliks. Sun prosenttis olis vaikka 43%-22%-35%.
Eli nuo prossat perustuu ihan sun teorioihisi.
Vai? Ei kohteen pelaaminen tule noilla prosenttifaktoilla yhtään selvemmäksi. Vai tuleeko?
-Ilmeisesti ottaisit Jypin pankiksi? Vai?
Tai koittaisit Ässiä vedontarjoajan luvatessa 2,50 kertoimen?
Minä voisin laittaa prosentit 30% 50% 20% ja
ottaisin tasapelin pankiksi.
Tällaista pyörittelyä tämä on.
Jokainen ottaa faktat jostakin.
Taitanee olla turhaa jatkaa keskustelua,mikäli todennäköisyys laskenta mielestäsi on sitä,että prosentit "voitaisiin laittaa 30%-50%-20%"
" Eli nuo prossat perustuu ihan sun teorioihisi.
Vai? Ei kohteen pelaaminen tule noilla prosenttifaktoilla yhtään selvemmäksi. Vai tuleeko?
-Ilmeisesti ottaisit Jypin pankiksi? Vai?
Tai koittaisit Ässiä vedontarjoajan luvatessa 2,50 kertoimen?"
-eivät minun prosentit omiin teorioihin perustu.Tilastotietoihin ne perustuvat,ja osin kokoon panotietoihin,motivaatioon,ja sarjaohjelmaan.Päästäni en prosentteja revi.Ne tulevat tietokoneen laskentamallien kautta,"käsin" viimeisteltynä,niiden asioiden osalta,joita kone ei huomioi.
Muuten.Mikäli ässien todennäköisyyden oletetaan olevan 35%,niin kerroin 2,5 ei olisi lähelläkään pelikelpoista.Ainakaan minun peleissä.
Juu...ihan henkimaailman juttuja! Heh!
Kyllä kuule kiekot ja pallot pomppii välillä ihan miten sattuu. Ei siinä mitään, jos teet hyvää tiliä noilla prosenttianalyyseilla, niin hyvä!
Pistäppä tänne hyvä veto tähän alle vaikka tän illan peleistä, niin nähdään miten sulla natsaa...
Koska pallot ja kiekot pomppivat,sehän on tosi asia,milloin mitenkin.Niin siksi tarvitaan pitkiä sarjoja,joissa painoarvo ei ole yhdessä tai kahdessa kohteessa.Vaan pitkässä sarjassa jossa asiat realisoituu.
Käytännön läheiseneä esimerkkinä keksitään vaikka seuraavanlainen kuvitteellinen,osin realiteetteihin perustuva(varsin useasti oikeastikin tapahtuva) esimerkki.
Jääkiekko joukkue a voittaa joukkue b: 2-0.A:n maalivahti pelaa unelma pelin.Joukkue b laukoo pelissä yhteensä 40 kertaa maalia kohti.Varsinaisia tuhannen taalan paikkoja a:n maalivahti torjuu hienossa 0-pelissään 3.
Joukkue a ampuu pelissä maalia kohti 21 kertaa.1-0 maalin he saivat hyvästä hässäkästä ylivoimalla,joka tuli ohimenneen laukauksen muuttaessa suuntaa.2-0 maali tuli lopussa tyhjään maaliin,kun joukkue b otti maalivahdin pois maalin suulta puoliminuuttia ennen ottelun loppua.Joukkue b sai painostaa koko kolmannen erän,mutta laukaukset olivat puhdittommia ja menivät ohi,lisäksi a:n maalivahti onnistui muutaman todellisen luodun maalipaikan torjumaan jo tuurillakin,voitaisiin sanoa,näistä yksi b:n pelatessa loppuhetkillä 6-4 vastaan.Tilanteen seurauksena a:n pelaaja pääsi rauhassa sijoittamaan kiekon tyhjään maaliin oman sinisen viivan ja punaviivan välistä.Hänen ei tarvinnut pelätä pitkää kiekkoa,koska oma joukkue oli alivoimalla.
Eli eli..summa summarum...vastaavnlaisia tapauksia ja tarinoita on sm-liigakin(ja mietis nhl:ää satoja pelejä enemmän kaudessa) täynnä kauden aikana.Mieti oikein syvästi ja keskity,miten ko.pelissä kävisi jos se pelattaisiin kymmenen kertaa samoista lähtökohdista(en tarkoita uusinta ottelua,siinähän tekijät olisivat erit,koska ansaitsematon 0-2 tappio olisi hampaankolossa).VOisin villisti heittää,että kymmenen pelin jälkeen joukkue b olisi voittanut 5 peliä,tasan olisi mennyt 2 ja a voittanut 3.Sen että kiekko pomppii,ei tarvitse vaikuttaa rationaaliseen,tilastoista tukea saavaan järkeen.Joukkueilla on tapana pelata tietyllä pelityylillä,tietynlaisella intensiteetillä,onnistua tietynlaisia joukkueita vastaan jne jne...yksittäisessä pelissä voi käydä miten vaan (keksimäni A vs B ei ollut edes räikeä esimerkki laukaus jakaumasta hävinneen joukkueen hyväksi,tosi elämässä nähdään paljon jyrkempiä eroja),mutta pidemmässä sarjassa joukkueiden erot tulevat näkyviin.Vai voitko väittää,että esim kotoisen sm-liigan runkosarjan olisi voittanut lähivuosina joku selkeästi muita kärkiporukoita heikompi joukkue?-et voi.Faktat realisoituu ajan myötä,eli joidenkin vihaamaa pitkäjuoksu ilmaisua käyttäen pitkässä juoksussa.
Omaa sm-liiga analyysini ei ole kovin monimutkainen.Joukkueet ovat jaettu a,b,c ja d tasoryhmiin.Joukkueilta on tilastoitu kultakin koti ja vieraspelit kutakin tasoryhmää vastaan erikseen,laukausmäärineen,pisteineen,maalikeskiarvoineen,voittoprosentteineen,tasap.prosentteineen,tappioprosentteineen jne.Kun lasketaan eri tasoryhmiä vastaan käydyt pelit yhteen,niin saadaan esim. kotipelit,kotimaalit,kotiprosentit jne yhteensä.Kun sama tehdään vieraspeleille,niin saadaan joukkueen pisteet,maalit ym keskiarvot yhteensä,ja voidaan tarkastella samaista sarjataulukkoa,jonka näet esim tekstiteeveellä.Prosentit lasketaan yksittäiseen peliin eri asioita painottamalla(esim loukkaantumiset,sarjaohjelmat,motiivi jne),mutta "raakaprosentit" saadaan kotijoukkueen tilastoista tietynlaista vierasjoukkuetta(esim c-taso) vastaan,ja ko. vierasjoukkueen tilastot tietynlaisia kotijoukkueita vastaan(esim a-taso).Lisäksi mukaan otetaan kummankin joukkueen kokonais tilasto mukaan(eli kotijoukkueen kaikki kotipelit ja vier.joukkueen kaikki vier.pelit).Mutta kuten itsekin sanoit.Kiekko pomppii,yksi kausi ei riitä antamaan todellista kuvaa siitä,miten paljon vaikka joku saa laukauksia d-tasoista joukkuetta vastaan,koska pelejä ei yksinkertaisesti tule tarpeeksi.Todellisuus näkyy vasta satojen pelien jälkeen.
Tasapainoilua tämä on koko vedonlyönti touhu,mutta mukavaa ja antoisaa,jopa taloudellista,kun malttaa odottaa,minimoi riskit ja ei heilu tuuliviiriniä median hehkuttamien asioiden mukana.Esimerkiksi mediassa tuomitaan joukkue usein sillä perusteella "saku koivu loukkaantui",vaikka ko.pelaaja on vain yksi n.20 kentällä peliaikaa jakavasta pelaajasta,ja kolmen kentän tiivistetyssä yksi noin 15 pelaajasta.
Mitä tulee tähän iltaan.Niin voittavan vedonlyönnin tärkeimpiä kulmakiviä on se,että EI OLE PAKKO PELATA,VOI SÄÄSTÄÄ RAHANSA PAREMPIIN TARJOUKSIIN.(aivan kuten viikkorahaa säästävä lapsi päättää,että saa sittenkin enemmän iloa,kun ostaa sen ja sen viikonloppuna,eikä tätä tässä ja nyt).
Ja tässä illassa on vielä sekin,että en ole syöttänyt viime viikonlopun englannin futiksen tilastoja koneeseen(enkä siten arvioi tän illan pelejä) jonka systeemi onkin jo taas isompi juttu.Eli en sano mitään.
Nba systeemini on perin yksinkertainen,ja jo silmään osui,että ehkä tappioputkessä(lyhyessä) olevaa clevelandia vastaan kannattaisi koittaa seattlea,jolla oli muistaakseni 2,35 veikkauksella.En tosin ole laskenut sitä.Pienellä panoksella!!Pelaajan etu on se ETTÄ EI OLE PAKKO LAITTAA KAIKKIA RAHOJA TÄHÄN,VAAN VOI ODOTTAA JA PANOSTAA `PIENEN OSAN,kun taas vedonvälittäjän on oltava koko ajan kieli keskellä suuta rahojen jakautumisen suhteen ja pidettävä rahavirrat niin,että pelin päättyessä miten tahansa,he saavt siivunsa itselleen.Esim veikkauksen tapauksessa noin 11% liikkuvasta rahasta heille.
Jatketaan keskustelua joskus.Mää lähen pelaan pöytälätkää.