Neljän vuoden kuluttua meidän Perussuomalaisten on saatava yli 50 prosenttiyksikön kannatus. Työ on jo alkanut sen eteen ja jatkuu. Mikään ei voi pysäyttää meitä. Seuratkaa galluppeja näette keitä kansa kannattaa
Ainut mahdollisuutemme
Anonyymi
93<50
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 93
Vanhimmat
Hyvä kirjoitus, joskin meidän on oltava maltillesempia. Ensi vaiheessa tavoite asetetaan 30 prossaan.
Ohje puoluetyöhön: Jäsenistön koulutusta on kaikilta osin parannettava, haastatteluihin pitää valmistautua, on harjoiteltava. On laskeuduttava kansan pariin, ja muistakaa julkisuuskuva ja se mikä kansaan puree. Laitan tähän opetusvideon jossa Jussimme opastaa miten selviää kiperistäkin haastattelukysymyksistä.
https://www.youtube.com/watch?v=acvVslzqZHU
Väinö Tanner Halla-ahon lempipoliitikko. Ei huono.
Julkisuuskuvan elikäs imagon parantamisessa auttaa myös, ettei puolueen edustajat esiinny julkisesti hakaristilippuja kantavissa kulkueissa. Myöskin kytkökset Suomen Sisuun on syytä salata. Soldiers of Odin taisikin jo kuihtua niin, ettei kytköksiä siihen tarvitse salailla?
Viimeksimainitusta sen alkuperäinen norjalainen perustaja pyysi, etteivät Suomen persut häpäisisi käytöksellään tuota järjestöä.
Onhan Tanner ainakin parempi kuin Ano Turtiainen.
Joka kuvittelee saaneensa sulan hattuunsa sen lisäksi, että hatun alle on saattanut mennä kovempia aineita voimailuaikana puheista päätellen.
Lihakset vahvistuu, pää pehmenee.
Joo Tynkkynen on jo tulpaantunut. Lisää mustia miehiä maahan niin Persut tuplaantuu!
Isot edellä pienet maat perässä.
https://yle.fi/uutiset/3-10649076
Te onnettomat reppanat ilmeisesti ihan vakavissanne kuvittelette että sulkemalla rajat ja tappamalla sen yli pyrkivät Suomessa repeäisi onni ja autuus? Ja te onnettomat reppanat ilmeisesti kuvittelette myös että koko kansasta tulisi yhtäkkiä kaltaisianne äärioikeistolais-venäläismielisiä sivistymättömiä keskikajlanatseja?
Luuletko tuon asenteesi pelastavan henkesi kun paperiton heiluttaa veistä edessäsi?
Ei yksittäisten henkilöiden asenteella asioita ratkaista laajamittaisesti. Ongelma on olemassa ja se pyritään ratkaisemaan ilman äärioikeistolaisia persuja.
Ongelma on olemassa ja se pyritään ratkaisemaan isänmaallisen "peeässän"suuren vaalivoiton kunniaksi ,ilman aivotonta äärivasemmiston terroristimyönteistä vihervassarien paskanjauhantaa.
Eli kaikki nämä matuja nuoleskelevat vihervammaiset lähetetetään omalla kustannuksellaan näiden matuapinoiden mukana sinne kotimaahansa!
Tanakka kommentti, sano.
:D
"..kaikki nämä matuja nuoleskelevat vihervammaiset lähetetetään omalla kustannuksellaan näiden matuapinoiden mukana sinne kotimaahansa! "
Isänmaallisuus kunniaan Perussuomalaisten toimesta. Kommarit on ennenkin laitettu kuriin Isänmaan nimessä.
Anonyymi.Äläs ala hosumaan,ette saa stä 50 pros millään kasaan vielä 2023. Mutta alkakaa koettaa saada 100 pros kannatusta,saataa jo vuosituhannen lopussa onnata.
" yli 50 prosenttiyksikön kannatus. "
?
Miten sellaisen voi saada? Nyt menee yli hilseen.
Seuraa galluppeja ja odota.
Voin seuratakin. Mutta ei gallupeissa puolueiden kannatustuloksia prosenttiyksikköinä ilmoiteta.
Turha tuollaista edes selittää persuille. Ei niille mene jakeluun.
Tajuaakohan Halla-ahokaan, kun matematiikassa sai vitosen asteikolla nelosesta kymppiin?
"" yli 50 prosenttiyksikön kannatus. " " ?
"Miten sellaisen voi saada? Nyt menee yli hilseen."
No sillee, et me perussuomalaiset perustetaan apupuolue, se voisi olla suuntautuneena keskiryhmiin.
Vähän samaan malliin kun oli kommarit ja skdl, Sitten vaan ajatellaan neukkumaisesti, että omia ovat molemmissa puolueissa. Ja jos sakkia maassa riittää, niin miksei sinne vasempaan kenttäänkin voisi yhden tekaista. Persu I, Persu II, Persu III. Eiköhän tällä systeemillä onnistu se 50 prossaa.
Kyllä suomen kansa sietää!
Persut kuihtuvat marginaalipuolueeksi neljässä vuodessa. Näin kävi myös SMP:lle. Harva viitsii enää ääntään harakoille antaa. Persuista ei ole yhteistyöhön minkään muun puolueen kanssa.
Persut on yksinkertaisten ihmisten puolue. Höynäytettäviä näyttää riittävän.
Tiedättekö+mihin+perussuomalaiset+on+hyvin+sisäänajettu,+ja+se+jo+lähtökohtaisestikin+on+ollut+puolueen+vahvuuksia.+Se+on+masinoitu+lisäksi+kentälle,++jossa+häärivät+tehtäviin+valitut+organisaattorit.
SOME-viestintä+ja+SOME-kirjoittelu.
Ajatelkaapa+minkälainen+mainoskanava+tämä+on.+Kävin+eräällä,+ei+ollenkaan+polittisella+palstalla+katsomassa+erästä+satunnaista++poliittista+vääntöä+ja+havaitsin+että+75%+kirjoittajista+oli+persuja.++
Pääosin+muissa+puolueissa+some-touhut+ovat+vielä+lapsenkengissä.+Syytä+olisi+muidenkin+parantaa+jos+vielä+joskus+persuille+aikovat+pärjätä.
Eli persuilla on ihan ikioma neuvostotyylinen propagandakoneisto?
Ei hätää, kun uusi hallitus pääsee vauhtiin, kaikenlainen persumyönteisyys kielletään somessa "vihapuheena".
Voi tuota marttyyriyden määrää, te sorretut uhriutujat. Keksipä lisää tapoja, joilla teitä tullaan syrjimään tulevaisuudessa. Kaupan kassatkin varmaan nöyryyttävät teitä mennen tullen ja palatessa, poliisit jahtaavat teitä pamppuineen ja taskulamppuineen ilman syytä taukoamatta, koiratkin kuseksivat kintuillenne ja mustalaiset potkivat persuksille?
>>>kun uusi hallitus pääsee vauhtiin, kaikenlainen persumyönteisyys kielletään somessa "vihapuheena". <<<
Uutta hallitusta ei ole vielä perustettu. Mutta kirjoitapa sellainen persumyönteinen kirjoitus, jonka arvelet uuden hallituksen myötä tulevan kielletyksi vihapuheena.
Kirjoitapa sellainen kirjoitus. Nyt kun uusi hallitus ei sitä vielä ole kieltämässä.
KIrjoita persumyönteinen kirjoitus.
:D
Nyt tiedän että vasuri on todella katkeran kateellinen itseään paremmille Perus Suomalaisille.
Hyvää illan jatkoa tällekin alatyyli vasurille....
Me perussuomalaiset ollaan parhaita!
https://www.seiska.fi/Uutiset/Huh-missa-kunnossa-Teuvo-Hakkarainen-poistui-Linnan-jatkoilta-hulvaton-video/1060600
Ehdottomasti mallikansalaisia. Kukaan ei voi erehtyä ja olla eri mieltä.
Kansanedustuslaitos "turvallisissa" käsissä? :DD
https://www.youtube.com/watch?v=fpixIPo8PtA
Demarit on parempia.
https://www.seiska.fi/Uutiset/Uusi-paljastus-kohudemari-Hussein-al-Taeesta-Avioliitto-paattyi-rajuun-eroriitaan-ex-vaimo
Sano yksikin syy äänestää Haisuja. Eipä tule mieleen. 25 vuodessa ei yhtään asiaa, jonka Haisut olisivat pystyneet hoitamaan. Tyhjänhuutelijat.
Haisulit joutuivat lipan alle.
Neljä vuotta ja persut on taas hajonneet osiin.
Oikeistohallituksen jälkeen tulee vasemmistohallitus ja kokoomus vie seuraavan potin.
Persuista ei vaan ole valtaan,ei riitä kyvyt.
Tosin 4v on pitkä aika ja saattaahan vasurit yllättää ja pysyä vallassa.
Persut+saa+yli+50+%+äänistä+heti+kun+Halla-aho+juoksee+maratonin+alle+2+tunnin.+Tästä+seuraa+myös+Suomen+juoksu-urheilun+ennennäkemätön+nousu.
+Mukulat+juoksevat+hulluina+lenkkejä,+10-vuotiaat+pikkujussit++kinuavat+vuoristoleireile+ja+12-vuotiaat+etsivät+netistä+kasvuhormonia.+Nelosvoitto+kaikilla+kestävyysmatkoilla+arvokisoissa+on+itsestäänselvyys.+Testeissä+kärähtäneiden+tilalle+nousee+aina+uusia+kykyjä.+Keniaan+tulee+maansuru+ja+itsemurha-aalto,+mikä+on+ihan+oikein.
Alapa+Jussi+harjoitella+tosissasi.+Johda+meidät+demokraattiseen+persudiktatuuriin+ja+Suomen+juoksu-urheilu+kukoistukseen!
Kansa kyllästyy Perussuomalaisiin. Varsinkin Somessa.
Jos persut saavat Suomessa suvereenin vallan, minne he perustavat ensimmäisen keskitysleirin?
Kyllä se konttimajoitus on ihan asiaa niitähän on Unkarissa ja muuallakin ei täällä pidäkään olla mitään houkutustekijöitä kuten liian rötvät oltavat turvapaikkashoppailijoilla
Sen ainoan kerran, kun persut pääsi hallitukseen, siitä kehkeytyi lopulta takakonttihallitus:)
Jopa aikaisemmin PS valtaan jos hallitus hajoaa. Rinne ei rohjennut ottaa hallitukseen kuin vasureita. Kysymys kuuluu jaksaako hän kauan, pääministerin pesti on rankka ja mies ei ole selvästikään kunnossa.
Rinne ei halunnut kunnioittaa vaalitulosta vaan valita vain helposti pompoteltavia alaisikseen ei hyvä homma
Tyypillistä demari alisuoriutumista
Olen vanha smp ukkeli ja olen tiennyt että suomen kansa on perussuomalaista kannattavaa joukkoa. Pitää varautua vihavasemmistokommunistien propagandaan jota he ovat takinkääntäjinä hyviä tekemään. Kommunistithan ei ole kadonneet mihinkään,sillä siihen ei ole parannuskeinoa. Valmistautukaamme vallansiirtoon perussuomalaiset,sillä rinteen hallitusta tuskin tulee.
Ei SMP:lla ole persujen kanssa yhteistä säveltä.
https://www.hs.fi/kuukausiliite/art-2000005987005.html
Googlaamalla (tai jollain muulla hakukoneella) asiasta löytyy asiasta vaikka kuinka paljon tietoa.
https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/62560-vennamon-poika-perussuomalaisista-”veikko-pyorisi-haudassaan”
Sekalaista seurakuntaaa. Joku ps-poliitikko kuitenkin ihan vastikään puhui SMP:n perinnöstä tms. Tietääköhän persut itsekään mitä edustavat?
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/201803152200813944
Jos olet vanha SMP-ukkeli, kuinka voit persuja kannattaa?
Häkeltyiköhän persu-ukko? Kohta täytyy antaa varmaan mikrofoni Matille, jos kyselee liian vaikeita? Tai näppäimistö?
Pekka V. ei ollut koskaan mikään vennamolainen
Noora V. ei ollut koskaan mikään vennamolainen
Oli mikä oli, mutta ei nämä halla-aholaiset ainakaan ole. Ja kyse oli tuon SMP-ukkelin persuudesta.
Perustele edes.
Ei ainakaan koskaan esiintynyt minään vennamolaisena (siis aatteen-vennnamolaisena) eikä ollut muutenkaan mikään poliittinen
Veikko V.ei ollut koskaan vennamolainen
Pekkako? Vaikka oli SMP:n puheenjohtajakin.
Nyt olet väärässä kyllä Weke oli vennamolainen vaikka nämä pekat ja timot ei olleetkaan (yrittivät kyllä esiintyä jonakin sellaisina)
Esittelemässäsi linkissä sanotaan :
"Veikko Vennamon jälkeen SMP:ssä seurasi hänen poikansa Pekka Vennamon puheenjohtajan kausi (1979-1989). Elämäkerrassa todetaan, että SMP muuttui huomattavasti Pekka Vennamon puheenjohtajakauden loputtua. Pekka Vennamo ei hyväksynyt minkäänlaista äärioikeistolaisuutta SMP:ssä."
Eino P. ei ollut vennamolainen.
SMP:n perintö
Monet kansallismielisiksi itsensä määritelleet äärioikeistolaiset ryhmittymät ovat myöhemmin koettaneet ratsastaa Veikko Vennamon imagolla. Tällainen oli esimerkiksi vuosina 2002–2003 toiminut Väinö Kuisman perustama Suomi nousee – kansa yhdistyy, joka sanoi olevansa työläisten ja vähäosaisten asialla, kuten aikanaan Vennamokin. Samaa yritti Matti Järviharju johtamallaan Isänmaallisella Kansanliikkeellä.[103]
Perussuomalaisiin syntyi vaalikauden 2003–2007 aikana aatteellinen ristiriita. Toisaalta puolue halusi Timo Soinin johdolla olla 2000-luvun SMP, mutta selvitäkseen hengissä se joutui samalla keräämään kannatusta sameista vesistä. Kun puolueen kannatus alkoi toden teolla kasvaa vaalikaudella 2007–2011, ei tästäkään osasta kannatusta haluttu luopua. Vuoden 2011 vaalivoiton jälkeen Perussuomalaisten sisälle muodostui voimakkaasti maahanmuuttovastaiseksi leimautunut ryhmittymä, jonka johtohahmoksi tuli helsinkiläinen filosofian tohtori Jussi Halla-aho. Aiemmin SMP:ssa toimineen kansanedustaja Kimmo Kivelän mukaan Perussuomalaisten uudella sukupolvella ei enää ole kosketuspintaa vanhaan SMP-aikaan.[104] Timo Soinin jätettyä puheenjohtajuuden kesän 2017 puoluekokouksessa Halla-ahon siipi miehitti kaikki Perussuomalaisten johtopaikat, ja Soinin kannattajat järjestäytyivät uudeksi puolueeksi nimellä Sininen tulevaisuus.[105]
https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomen_Maaseudun_Puolue
Minä en ole ollut koskaan vennamolainen.
SMP oli oman aikansa lapsi eikä suoraan siirrettävissä tähän päivään ja nämä pekat sun muut tietää sen itsekin erittäin hyvin enkä siksi ymmärrä heidän jeesusteluaan asiasta kyllä köyhän ja pienen ihmisen asia on edelleen erittäin tärkeä (tuntuu ettei sitä näytä mikään muu pitävänkään tärkeänä)
Millä tavoin persut mahdollisesti ajaisivat köyhän asiaa, jos pääsisivät hallitukseen? Kerran he ovat siellä jo olleet.
Se oli Siniset, vaikkakin esiintyi PS:n nimellä, ja tämä siipi oli takinkääntäjäporukkaa. PS syntyi vasta sitten, kun Soinille näytettiin ovea.
Ei ainakaan niitä lisärasituksia mitä Rinne & kumpp. lienevät suunnitelleen lihaveroa saasteveroja ym. jotka koskee aina eniten köyhimpään osaan
Onpa persut sitten tuore puolue. Mitä tulee tuohon kysymykseen, johon joku vastasi lihaverojutuilla, sanottakoon, että oppositiosta linee helpompi huudella köyhän asiaa kuin hallituksessa ollessaan. Hallituspaikka on aina kompromissien tulos. Siksi toisekseen, mikä lihavero "lienee suunnitteilla" ? Mikä saastevero?
Persut ei myy persettä. Miten kävi maahanmuuttopolitiikan hyväksymisen kanssa 2015? Miten kävi Kreikan rahoittamisen kanssa? Ai niin, eihän persuja ollutkaan mielestäsi vielä 2015. Persut ei siis voineet olla Sipilän hallitusohjelman takana.
:D
SMP-ukko ei ole koskaan ollut vennamolainen.
Poistaisiko PS työttömiä kurittavan ja pääsääntöisesti toimimattomaksi todetun aktiivimallin?
Kerro jotain, mitä PS tekisi. Älä kerro, mitä se ei tekisi sinun mielestäsi. Hallituksessa toimiminen ja oppositiosta naljailu ovat eri asioita.
Onhan tästä ollut tietoa jo pitemmän aikaa asutko jossakin iglussa
"Autoilijat voivat odottaa kuulevansa kovia uutisia verotuksen muutoksista ensi vuonna.
Näin käy, jos vuoden 2019 eduskuntavaalien voittajat ottavat vaarin Suomen itsenäisyyden juhlarahaston Sitran patistelusta korottaa roimasti polttoaineverotusta ilmastopäästöjen hillitsemiseksi."
https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/709351-autoilijalle-tulossa-kovia-uutisia-2019-yle-bensaveroihin-on-tehtava-raju-korotus
"SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne sanoo, että lihansyönnin vähentäminen verotuksellisin keinoin pitää selvittää.
Helsingin Sanomien vaalikoneessa on väite: Suomalaisia pitäisi ohjata vähäisempään lihansyöntiin, esimerkiksi verotuksen keinoin.
Rinne vastaa olevansa samaa mieltä."
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka/artikkeli-1.391567
Ei tuossa kerrota, että noin tulisi tapahtumaan. Tämäkin maininta:
""SDP:n puheenjohtaja Antti Rinne sanoo, että lihansyönnin vähentäminen verotuksellisin keinoin pitää selvittää.
"
Kun vetää mutkat oikoisiksi, voi päätyä ahaa-elämykseen, että nyt todella tapahtuu jotain, minkä oma mielikuvitus on tuottanut, kun joku puhuu asian selvittämisestä. Ei pidä mennä asioiden edelle.
"Hallituksessa toimiminen ja oppositiosta naljailu ovat eri asioita. "
Persut ovat unohtaneet tuon! He eivät muista ollenkaan, että persuille kelpasi vallan mainiosti Sipilän hallituksen hallitusohjelma 2015.
Tiedän vain että PS vastustaa aktiivimallia :
https://www.suomenuutiset.fi/perussuomalaiset-kannattavat-aktiivimallin-kumoamista-siita-tehtya-kansalaisaloitetta/
Hyvä! Minä en tiennyt.
Liekö tuo niin hyväkään? Eihän noihin voi luottaa tuossakaan asiassa.
https://www.kaleva.fi/juttutupa/politiikka/aktiivimalli-ja-kiky-sopimus-ovat-halla-ahonkin-perussuomalaisten-keksintoa/7241958
"
Eestaas isänmaan puolesta 10.4.2019 05:35
He itse olivat hieman aiemmin hallituksessa puoltamassa sitä. Ja kun heidät potkaistiin hallituksesta, he äänestivät oppositiossa aktiivimallia vastaan. Vastustivat siis itseään. Sopii "hyvin" persulaisuuteen.
"
MITÄPÄ EI PERUSSUOMALAISET ISÄNMAAN ETEEN TEKISI;)
Meri V. ei ole vennamolainen
Meri Vennamo? Oli Sinisistä ehdolla. 185 ääntä.
SMP-ukko ei ollut edes äänestysiässä, kun SMP oli puoluekartalla.
Joutuuko kokaiinin käytöstä hoitoon kuinka pian?
Prosenttiluku ei niin tärkeä, kunhan PS voittaa vaalit. Se on ainoa keinoa saada Persut hallitukseen, jonka antipersuliike on päättänyt estää jo ainakin vuodesta 2017 lähtien. Kyllähän se päätös näkyykin.
Sitten neljän vuoden päästä taas..ja taas...ja taas...
No, oikeastihan en osaa sanoa mitään neljän vuoden päähän. Enempää kuin muutkaan. Ellei nyt jotain ilmiselviä asioita.
"kunhan PS voittaa vaalit."
Mitä jos PS olisi viime vaaleissa saavuttanut suurimman puolueen statuksen?
Millaista hallitusta nyt odotettaisiin? Halla-aho on sanonut, ettei pääministerin paikka häntä edes kiinnosta, mutta jääköön se nyt huomiotta.
Millä lähtökohdilla Halla-aho olisi lähtenyt hallitusta muodostamaan? Ja mitkä puolueet niihin olisivat olleet myöntyväisiä siinä määrin, että olisi voitu edes kuvitella hallituksen muodostuvan Halla-ahon johdolla?
Kuinka kovasti Halla-aho olisi halunnut hallitukseen ja paljonko hän olisi ollut valmis antamaan periksi tusossa tilanteessa?
Hänhän kertoi jo toteutuneen vaalituloksen jälkeen, että persut ovat valmiita kompromisseihin.
Jussille ei vaan löydy partnereita hallitukseen. Ellei sitten kokoomuksesta, mutta siihen se sitten jäisikin. RKP täydentämässä ei asiassa auttaisi.
"Ellei sitten kokoomuksesta"
Eurovaalien lähestyessä Orpo ainakin rökittää persupolitiikkaa minkä ehtii.
Kuka lohduttaisi Jussia?
Ano Turtiainen (pers.) Suomen Johtajaksi! Sickhail!
SMP retoriikka on edelleen kunniassa
https://www.suomenuutiset.fi/rotosherrat-kuriin-tanaan-imaamiherrat-kuriin/
Siitä ei Halla-aho pääse yli eikä ympäri, että persut olivat 2015 hyväksymässä Sipilän hallituksen ohjelman!
Tämä näyttää unohtuvan myös kannattajilta ja asia yritetään sysätä pelkästään soinilaisten harteille. Joka sekin popula kyllä todisti sen, ettei persuihin ole luottamista.
Isänmaallistenvoimien on nyt panostettavaä ensin EU-valeihin ja sitten seuraaviin eduskuntavaallieihein. Kuten Mestari sanoi jos vaalit olisi järhertetty viikkoa myöhemmin Perussuomalaiset oli ollut suurin puolue.
Persut hylkää isänmaallisuutensa viimeistään siinä vaiheessa, kun saavat vallan kahvasta riittävän lujan otteen. Äidinkieltä he eivät näytä koskaan oppineenkaan. Yksinkertaisia on helppo jymäyttää. Etten sanoisi peräti jytkäyttää.
Tuo 1930-luku on persujen ihannevuosikymmen??
Kun Veikko Vennamo riitautui maalaisliiton (nykyinen suomen keskusta) ja kekkosen kanssa, hän perusti puolueen nimeltä Suomen Pientalonpoikien Puolue, jonka nimi muutettiin myöhemmin Suomen Maaseudun Puolueeksi (SMP). Sitten SMP:stä erosi SKYP -puolue omaksi eduskuntaryhmäkseen.
SMP meni konkkaan ja silloin perustettiin Perussuomalaiset puolue, jonka puheenjohtajana oli mm. Timo Soini. Perussuomalaisten puheenjohtaja vaihtui, kun Soini ei saanut mieleistään puheenjohtajaa, puolue hajosi, ja uudeksi puolueeksi tuli Sininen tulevaisuus. Sillehän kävi sitten aika onnettomasti tämän vuoden vaaleissa, kun ei yhtään kansanedustajaa saanut eduskuntaan.
Nyt perussuomalaisten puolueen puheenjohtaja Jussi Halla-aho ei edes halua hallitukseen, niin hän on itse sanonut.
Saa nähdä kestääkö perussuomalaiset edes neljää vuotta hajoamatta.
"Nyt perussuomalaisten puolueen puheenjohtaja Jussi Halla-aho ei edes halua hallitukseen, niin hän on itse sanonut."
Ei hän niin ole sanonut 2019 vaalituloksen jälkeen. Hän on sanonut, ettei halua pääministeriksi.
Sanoi mitä sanoi. Persut ei päässe edes hallitukseen tällä kertaa. Se viime kertakin meni vähän huonosti siellä hallituksessa. Eikö mennytkin, persut?
Vai menikö se mielestänne hyvin, persut?
Ja lopuksi urheilutermein, miltä nyt tuntuu, persut? Kuinka tästä eteenpäin, persut?
Annetaanko mikrofoni Matille, persut?
Se+on+kyllä+totta+kukaan+ei+halua+leikkiä+Persujen+kanssa,+joten+te+todellakin+tarvitsette+sen+50%,+mutta+sitä+ette+tule+koskaan+samaan.
Never say never.
Nousi Hitlerkin valtaan, lebensraumia tahtoi.
Ylen mukaan Perussuomalaiset suurin nukkuvien puolue, elikkä jo näissä vaaleissa olisi suurin puolue, jos PS kannattajat viitsisi mennä äänestämään, kokoomus vähiten nukkuvia.