Kristittyjen taivas ja ikuinen elämä

Anonyymi

Jeesususkovaiset lupailevat ihmisille ikuista elämää taivaassaan. Tuntuu hiukan epäuskottavalta kun universumillammekin on rajallinen määrä ikää niin edessä kuin takanakin.

Vai onko kyse siitä että kristittyjen taivaassa lyhyempikin aika saadaan tuntumaan ikuisuudelta?

6

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      haaveeseen ikuisesta elämästä sortuvat he ketkä eivät edes ymmärrä mitä se oikeasti tarkoittaisi. tietämättömyys ja matemaattinen lahjattomuus on maaperää missä tämänkaltaiset harhaiset haaveet elävät

    • Anonyymi

      Ainakin aika tuntuisi pitkältä taivaassa näiden palstan Räyhisten seurassa. Ei sitä valehtelua ja syyttelyä kestäisi yhtäkään päivää jos tietäisi ettei se lopu koskaan.

      sage8

      • Anonyymi

        "Ainakin aika tuntuisi pitkältä taivaassa näiden palstan Räyhisten seurassa. "

        Näinhän se menee, että jumalattomat eivät halua taivaan oloihin ja siitä syystä myös hyväksyvät viimeisen tuomion kohti kadotusta. He eivät halua olla pyhyyden ilmapiirissä. He haluavat tehdä jumalattomia asioita.


    • Meillä järjestetään keräyksiä taivaaseen joutuneille. Pipoista, villanutuista ja -sukista on siellä huutava pula. Lämmitys ei siellä pelaa ja joka paikassa vetää kuin verkkokassissa.

      Pitkästyminen on siellä myös ongelma ja olemme yrittäneet saada kerätyksi mm. lautapelejä sinne joutuneiden iloksi.

      Ikävä myöntää mutta eräät täällä eivät hyväksy taivaaseen suunnattua humataarista apua vaan monet ovat sitä mieltä että sinne joutuneet ovat saaneet ansionsa mukaan. Lisäksi kaikki taivaaseen joutuneet ovat alunperin sinne myös halunneet.

      Pakolaisia sieltä olisi tulossa vaikka kuinka paljon mutta nykyisen sopimuksen puitteissa emme voi ottaa vastaan heitä. Joudumme valitetavasti palauttamaan kaikki kiinni saadut pakolaiset. Asia ei ole meistä kiinni vaan Jahve ei suostu lievittämään nykyistä käytäntöään taivaasta poistumiseeen.

    • Raamattu kertoo, että Jumala loi ihmsen maan päälle. Ikuisuuden Jeesuksen omat viettävät Jumalan valtakunnassa joka on maan päällä kun luodaan uudet taivaat ja uusi maa 🤓

    • Jumalan seurassa ei ole aikaa ....Jumala on aika ..Jumala on kaikkeus kaikki.Ei ole mitään Jumalan ulkopuolella.
      Samoin on helvetti ...siellä aika on vain ...ON. Se ON koko ajan .Tuli ei sammu siellä eikä mato kuole .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      214
      1809
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      147
      1528
    3. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      78
      1408
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      9
      1271
    5. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      57
      1246
    6. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      74
      1115
    7. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      109
      1039
    8. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      55
      990
    9. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      60
      964
    10. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      890
    Aihe