Totuus Bold Quest harjoituksesta

Monikansallisen Bold Quest 19.1 testaus- ja todentamistapahtuman pääjoukot saapuvat Suomeen vaiheittain huhti- ja toukokuun vaihteessa. Soveltava testausvaihe käynnistyy maanantaina 6. toukokuuta 2019. Tapahtuman Suomessa johtaa Ilmavoimien komentaja, kenraalimajuri Pasi Jokinen.

”Tapahtumassa pääsemme testaamaan ja todentamaan Puolustusvoimille tärkeiden yhteisen tulenkäytön johtamis- ja valvontajärjestelmien teknistä yhteensopivuutta ja omia toimintatapojamme monikansallisessa toimintaympäristössä”, kenraalimajuri Jokinen kertoo.

Puolustusvoimat johtaa Bold Quest 19.1:n yhteistyössä Yhdysvaltain asevoimien yleisesikunnan (US Joint Staff) kanssa. Tapahtuman monikansallinen johtokeskus toimii Sodankylässä. Johtamisjärjestelmäalan kansallinen ja monikansallinen operaatiokeskus sijaitsee Riihimäellä. Lisäksi mukana on tietoverkon välityksellä useita johtamispaikkoja, järjestelmiä sekä virtuaalisimulaattoreita Suomen rajojen ulkopuolelta.

Suomeen odotetaan kaikkiaan noin 2200 Bold Quest -osallistujaa 14 eri maasta, joista noin 700 henkilöä tulee Suomesta. Suurimmat kansainväliset osastot saapuvat Yhdysvalloista, Norjasta, Ranskasta, Tanskasta ja Ruotsista.

Tapahtumaan osallistuu maa- ja ilmavoimien asejärjestelmiä, joilla todennetaan johtamisen tiedonkulkua ja järjestelmien teknistä yhteensopivuutta. Testausammunnat toteutetaan Rovajärven ampuma- ja harjoitusalueella viikoilla 20 ja 21. Osa ammunnoista toteutetaan ilmasta maahan -suoritteina ja osa maavoimien kovapanosammuntoina.

Suomesta testaukseen osallistuu raskas raketinheitinpatteri, raskas patteristo ja kranaatinheitinkomppania. Lisäksi testausammuntoihin osallistuu raskas raketinheitin-, tykki- ja kranaatinheitinkalustoa Australiasta, Belgiasta, Ruotsista ja Ranskasta.

Lentotoiminta toteutetaan Rissalan ja Rovaniemen tukikohdista 13.–24. toukokuuta. Lennot suuntautuvat pääasiassa tukikohtien lähiharjoitusalueille sekä Rovajärven alueelle. Bold Quest 19.1 -tapahtumaan osallistuu yhteensä yli 30 lentokonetta ja helikopteria Suomesta, Norjasta, Tanskasta, Alankomaista, Saksasta, Ranskasta ja Yhdysvalloista.

Suomesta tapahtumaan osallistuu kaksi ilmavoimien F/A-18 Hornet -monitoimihävittäjää ja yksi Pilatus PC-12NG -yhteyskone. Maavoimat on mukana viidellä NH90-kuljetushelikopterilla.

Puolustusvoimat vastaa Bold Quest 19.1:ssä ulkomaisten joukkojen logistiikan järjestelyistä maahantuloon, tapahtumanaikaiseen toimintaan ja maasta poistumiseen liittyen.

”Bold Quest on hyvä tilaisuus testata ja osoittaa suomalaista osaamista. Samalla pääsemme harjoittelemaan tänne kutsuttujen kansainvälisten joukkojen maahantuloon ja täällä toimimiseen liittyviä asioita”, kenraalimajuri Jokinen toteaa.

Aikamoinen hyökkäysharjoitus kohti Venäjää?

Vai mitä stallarit?

7

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No ei sitten voinut tätä vuodatusta laittaa jo olemassa olevaan ketjuun samasta aiheesta?
      Minkä takia pitää tehdä monta aloitusta samasta ns. "paskanjauhantaa" asiasta?

      • Anonyymi

        Siksi, että asia-avaus hukkuu hölynpölyyn, jos sen laittaa stallarien avaamaan ketjuun.


    • Anonyymi

      Oli hyvä että laitettiin.Neukku-venakko valehteli monikossa niin pitäähän olla virallistakin textiä.Hyvä.

      • Anonyymi

        No mitenkä liittyy tämän palstan aiheeseen, minkä pitäisi olla HISTORIA?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No mitenkä liittyy tämän palstan aiheeseen, minkä pitäisi olla HISTORIA?

        Liittyy yhtä paljon, kuin stallarien loputtomat Suomen ja lännen mustamaalaukset, joilla ei ole mitään tekemistä historian kanssa.


    • Anonyymi

      On mukava saada palstalle aina väliin oikeaa tietoa valehtelun sekaan.

      Kiitos !

    • Anonyymi

      Onhan kyse historiallisesta tapahtumasta. Liekö ennen ollut australialaisia mukana?

      "Lisäksi testausammuntoihin osallistuu raskas raketinheitin-, tykki- ja kranaatinheitinkalustoa Australiasta, Belgiasta, Ruotsista ja Ranskasta."

      Vai onko kyse vain kalustosta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      451
      2673
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      15
      2525
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      254
      1500
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      84
      1164
    5. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      435
      1102
    6. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      63
      1068
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      156
      940
    8. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      918
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      869
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      855
    Aihe