Tämä on maailman vähiten raportoitu uutinen

Välttämättä ei tarvitse olla edes minkään kristillisen uskonsuuntauksen edustaja kun asiasta voi olla samaa mieltä. Sopii myös epäillä vahvasti kristinuskoa uhrattavan ilman vastarintaa islamin hyväksi ja ehkäpä osaltaan syynä on myös raamatullinen neuvo kääntää toinenkin poski vihamiehen lyötäväksi. Se kun osoittaa suurta nöyryyttä ja anteeksiantoa.
=
Jatkuva ja laajeneva vaino on saanut silti vain vähän huomiota länsimaisessa mediassa. Jopa kirkko on pysynyt hiljaa asian suhteen.
– Maailmanlaajuinen sota krisittyjä vastaan on 2000-luvun alun merkittävin vaiettu kertomus, The Spectator -lehti toteaa.
=
Jordan Peterson: Tämä on maailman vähiten raportoitu uutinen

Kristittyjen laajat vainot ympäri maailman ovat jääneet vähälle huomiolle mediassa.

Kanadalainen kliinisen psykologian professori Jordan Peterson huomauttaa kristittyihin kohdistuneen vainon jääneen hämmentävän vähälle huomiolle mediassa.

Hän nostaa esiin Britannian ulkoministeri Jeremy Huntin käynnistämän ja piispa Philip Mounstephenin toteuttaman selvityksen aiheesta.

Mounstephenin mukaan uskontoon perustuva vaino on lisääntynyt viime vuosina ympäri maailman. YK:n tutkimusten mukaan jopa kolmasosa maailman väestöstä kärsii jonkinasteista uskonnollisesta syrjinnästä, ja vaino kohdistuu erityisesti kristittyihin.

– Tutkimukset osoittavat, että väkivaltaa ja muita uhkauksia kohdistetaan yhä enemmän juuri kristittyjä vastaan. Osissa Lähi-itää ja Afrikkaa väkivaltaisten toimijoiden tavoitteena on tuhota alueen kristilliset yhteisöt, Philip Mounstephen kirjoittaa.

– Esimerkiksi EU-parlamentti on todennut, että uskontokuntaan on kohdistettu viime vuosina useita YK:n määritelmän täyttäviä kansanmurhia, Mounstephen jatkaa.

Jatkuva ja laajeneva vaino on saanut silti vain vähän huomiota länsimaisessa mediassa. Jopa kirkko on pysynyt hiljaa asian suhteen.

– Maailmanlaajuinen sota krisittyjä vastaan on 2000-luvun alun merkittävin vaiettu kertomus, The Spectator -lehti toteaa.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On ollut aihettakin. Jo 1000 vuotta sitten ennen kuin terrorijärjestö isis oli olemassa, Euroopan 'oikeauskoiset' lähtivät valloittamaan Aasian 'pyhää maata' jossa juutalaiset olivat aikoinaan asuneet. Kesti toistasataa vuotta ennen kuin nämä 'vapaustaistelijat' oli ajettu takaisin sinne mistä olivat lähteneet.

      • Anonyymi

        Onhan se noinkin , epäilemättä, mutta onko järkevää muistella jotain tuhannen vuoden takaisia aikoja. Samalla sopii miettiä tulevaa tilannetta, eli asuisitko islaminuskoisten maassa, vaiko krisitillisten keskellä, erityisesti jos olisit nainen.


    • Vainosinkohan minäkin noita lähikirkon pappeja kun ojensin sen jälkeen kun mainitsivat rahan menevän Jeesuksen oppien edelle?
      Ja missäköhän nämä todelliset kristityt edes ovat kun raamatussa sanotaan että se on joko raha tai Jumala?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2946
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      58
      2338
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1747
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1709
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1327
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      59
      1263
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1203
    Aihe