Proffa Jordan Peterson kysyy että miksi kristittyjen vainot

Anonyymi

on maailman vähiten raportoitu uutinen. Kristittyjen laajat vainot ympäri maailman ovat jääneet vähälle huomiolle mediassa, hänen mukaansa. Näin näyttää olevankin.

Tutkimukset osoittavat, että väkivaltaa ja muita uhkauksia kohdistetaan yhä enemmän juuri kristittyjä vastaan. Osissa Lähi-itää ja Afrikkaa väkivaltaisten toimijoiden tavoitteena on tuhota alueen kristilliset yhteisöt, piispa Philip Mounstephen kirjoittaa.

Mutta valtamedia keskittyy lähinnä erään toisen tunnetun uskonnon ja sen edustajien pään silittelyyn.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onko kysein proffa kysyny itseltään tai edes miettinyt mikä johti kristinuskon harjoittamaan satoja vuosia kestänyttä inkivisatiotaan, joka johti ihmiskunnan alhaisimpaan terroriin tuhoten satojatuhansia viattomia ihmisiä.

    • Mitähän Petersonille kuuluu nykyisin? En ole huomannut häneen liittyviä kirjoituksia pitkään aikaan. Vierailu Suomeen toi hänet hetkeksi esiin vuosi sitten?

    • Anonyymi

      Eikos tämä Jordan saarnannut oppi-isänsä Nietzschen tavoin Jumalan kuolemisesta. Kristinuskon Jumala vanhempana kuolee ensin ja sitten tulee islamin perässä.

      • Tai järjestys on maskuliinisuutta ja kaaos feminiinisyyttä. Niiden välillä tulisi vallita tasapaino. Nyt Suomen hallitus on hyvin feminiininen. Seuraako siitä kaaos?


    • Anonyymi

      Vastaushan on yksinkertainen. Saatanan valtaa ja valtakuntaa rakennetaan.
      Olisi vain kiva tietää, onko toiminta tietoista, vai alitajuista .
      Kirjoitettu on: "Kun he tappavat teitä he luulevat tekevänsä uhripalvelusta Jumalalle".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      205
      7084
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4662
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      43
      4434
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      73
      3302
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1965
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      26
      1717
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1680
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1583
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1469
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1247
    Aihe