Romaaneille uusi kirjasto

Jos romaaneille varataan uusi kirjasto, niin eikö se ole hyvä juttu? Huomioidaan myös ulkomaalaiset romaanit.
16<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Kirjastoissa pitää olla oikeus harjoittaa vapaata huume- ja lääkeainekauppaa.
Kuuluu oleellisena osana kerjäläisten kulttuuriin, eikä sitä oikeutta saa heiltä pois ottaa.

Kirjastosta voidaan aivan hyvin jättää pois ne romaanit.
Kirjojen lukeminen on vanhanaikaista. Rivotrill antaa paremmat päräykset kuin joku kulahtanu Aleksis Kiven romaani

Äänestä
  • Eikä pidä unohtaa rukoustiloja muslimeille!

    Äänestä

Jaa no miten ei novelleille ja proosalle ja runoudelle omaa kirjastoa? Kuka tietää?

Äänestä
  • Pisimpien jatkoromaanien suurempi tilantarve tulisi ottaa huomioon. Novelli on niin lyhyt, ettei sitä kannata edes yksin kansiin laittaa.

    Äänestä

Aika yksipuolinen kirjasto kun on vain rikosromaaneja.

Äänestä

Serkkuavioliitot kunniaan, tarvitsemme lisää moniosaajia ja fatta kuittaa.

Äänestä

Helsingin uuden ja kehutun (?) Oodi-keskustan "kirjasto"- hollituvan ja siis kaikkea muuta kuin kirjaston tiloissa on menneen talven aikana 'majailleet' itä-Euroopan kerjäläis-mustalaiset joukoittain ja jatkuvasti.
He ovat pitäneet hulppeita tiloja omana leirinään ja meno ja meteli on ollut sen mukaista!
Rakennuksen WC-tilat ( unisex-desingiä) ovat olleet heidän peseytymis-ja pyykinpesu paikkoinaan!

Kirjaston ja tilojen varsinaiset käyttäjät suomalaiset ovat olleet tiiviisti yhteydessä kirjaston johtaja Anna Maija Soininvaaraan ( Osmo S.n vaimo) ja antaneet asiantilasta JOPA HYVIN RASISTISTA PALAUTETTA juuri näiden muukalaisten suhteen!

Mutta rva Soininvaara katsoo KIRJASTOON ( mihin hyvänsä) myös "Oodiin ovat KAIKKI TERVETULLEITA ILMAN MITÄÄN RAJOITTEITA"!

Sekään ei kirjaston johtajasta rajoita näiden tilankäyttöään että on epöilty heidän tuovan tiloihin sohville ja matoille syöpäläisiä kuten luteita ja kirppuja ( ryysyissään)!

Päinvastoin kun H:gin kaupungin ja Diakonissalaitoksen heille varaamat tilat sosiaalitilat yms. ovat avoinna rajoitetun ajan päivässä - ovat he tervetulleita siten kaikkialle kaupungin tiloihin kuten muutkin!

Ehkä Soininvaara ja uusi hallitus kehittää näille (irtolaisille) ryhmille jotain kehittävää ja kiinnostavaa ajankulua ja toimintaa Oodissa ym. kerjäämisen harrastuksen ohella?
Sdp- ja Vihreät ja ministeriöt harkitsevat avata myös ovensa Eduskunnan lisärakennuskeen Pikku-Parlamenttiin näille ryhmille ja siten myös kiinteistön saunatilat ja catering-palvelut (ruoka/ juoma) ovat "jakamattomasti -heidän ihmisoikeus" myös näiltä osin!?

Saamme ehkä piankin nähdä? Tervetuloa kyllä Suomi ja veronmaksajat maksavat"!

Äänestä
  • Soininvaara repisi alusvaatteensa jos sinne tulisi arskoja majailemaan ja pesemään vaatteita. Mutta, ah, nuo mafian palkkaamat kerjäläiset, eksoottinen kokemus, tuoksahdus kulttuurista, saa Soininvaaran raivon valtaan negatiivisen palautteen suhteen. Jos se olisi arska, soittaisi soininvaara hätäkeskukseen ja vaatisi arskan poistoa, koska tämä häiritsee lapsia ja matuja ja pesee pyykkiä vessassa.

    Äänestä

On tavan tallaajalle kyllä No Go tila, nauttikaa muukalaiset.

Äänestä

Mitä?Romaneille oma kirjasto?
Ei siis ole valtaväestön käytössä?

Äänestä

On valitettavaa, että kaikki päättäjämme ovat seonneet yhtäaikaa!

Äänestä

Maksullinen kirjastokortti pitäisi romanit loitolla.
Museoillahan tällainen on käytössä.

Äänestä

Pyykinpesukone taitaa oheispalveluna vielä puuttua. Mutta ompelukoneet ovat vapaassa käytössä. Jokunen tekee pientä pisnestä lyhentämällä ohikulkijoiden lahkeita.
Vihreät sitten siihen päälle huokaa, että eikös heille ihan kaupungin puolesta voisi laittaa lisää divaaneja. Hieno parveke heillä siellä. Saavat aurinkotuoleissa torkkua ja pällistellä eduskuntaa. Voi vaikka istualteen heiluttaa jotain plakaattia, samalla kun siemailee lattea.

Äänestä

Kirjasto oli ennen paikka, missä piti olla hiljaa ja voi rauhassa lukea.. Nykyään erityisesti suvaitsevaisten kirjastovirkailijoiden mielestä, kirjastossa voi mölytä ja käyttäytyä kuinka vaan..

Äänestä

Novelleille ja sarjakuvakirjoillekin omat kirjastonssa, tietokirjoillekin myös 40 eri kirjastoa pitää olla jokaisen yhden kirjaston sisällä.

Mutta minkähän takia poliisi aina nykyään valehtelee?

Äänestä

Ennen luettiin romaaneja. Nyt romanit ovat yhteisöllinen kokemus jonka romanit autenttisena järjestää livenä omakustanteena siis meidän veronmaksajien kalliilla maksamana itse kustantamana, jotta oppisimme ymmärtämään monikulttuurista maailmaa. Kirjat jäävät historiaan mutta romani kokemuksena tekee vasta tuloaan.
Ymmärsiköhän kukaan tästä mitään. Ei tarvitse enää lukea. Kun romanikokemuksen voi kohdata livenä Oodissa ja siinä lähimaastossa. Samalla oppii romaniaa joka vois toimia avaimena tai avoimena siltana sen kieliryhmän kieliin. Ehkä lähden huastamaan ja harjoittelemaan romaniaa. Ehkä minustakin vielä tulee romaani. Ihminenhän on itse avoin kirja. Niin ainakin jossain sanotaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Jos romaaneille varataan uusi kirjasto, niin eikö se ole hyvä juttu? Huomioidaan myös ulkomaalaiset romaanit.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu