Minkälaisella luvalla he oleilevat suomessa? Riittääkö nykyään oma lupa?
Meinaan vaan, että itselle taitaisi tulla lähtö melkein jokaisesta maasta, jos olisin siellä luvatta. Täällä saa tehdä mitä tahansa, koska aina voidaan käyttää rasismikorttia aseena jopa laillisuuttakin vastaan.
Meinaan vaan, että itselle taitaisi tulla lähtö melkein jokaisesta maasta, jos olisin siellä luvatta. Täällä saa tehdä mitä tahansa, koska aina voidaan käyttää rasismikorttia aseena jopa laillisuuttakin vastaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sunniwa Drakula on jakanut Espoon Sellossa kaikille oppinhaluisille manneille idästä ja lännestä IKUISEEN oleiluun oikeuttavat KIRJASTOKORTIT. Terv Malmin-Mannet
itä-euroopan romaanit ovat nyt vallanneet kirjasto Oodin helsingin keskustassa
voi taivas
Se on katsokaas EUn kansalaisilla vapaa liikkuvuus EUn sisällä .Onneksi Turkin liittyminen on kai unohdettu .
EU:n vapaa liikkuvuus ei ole ihan niin vapaa, kuin mitä luullaan. Tulijalla pitää olla matkustusasiakirja, esim. voimassa oleva passi. Oleskelu saa kestään kerralla enintään kolme kuukautta. Oleskelun tarkoitus on pystyttävä esittämään tarvittaessa asiakirjoilla. Tulijan on pystyttävä esittämään, että hänellä on TOIMEENTULOON TARVITTAVAT VARAT.
Näin siis laissa. Mutta, kuten pakolaisten tulon Dublin sopimus, mikään maa ei sitä noudata.
Jos Suomessa rajavartija erehtyisi pyytämään maahan saapuvalta romanilta, että hän esittää oleskeluun tarvittavat varat, niin työnvälitystoimisto saisi taas yhden rasistin lisää työttömien sankkaan joukkoon.
Ja nyt kun saadaan maahan viherpunafeministihallitus, jota johtaa "äijäfeministi" Rinne, niin alkaa todellinen romanivyöry Suomeen Itä-Euroopasta. On meinaan niitä ihmisoikeuksia jaossa!
Ja tämän lisäksi rajat avataan tietty Afrikan ja muslimimaiden väelle entistä avoimimmaksi! Suomihan kuuluu kaikille! (sdp-slogan)
Sehän tässä onkin kummallista kun Suomi kehuu noudattavansa kaikenlaisia sopimuksia ja lakeja mutta ei vaadikaan niitä täällä olevilta ulkomaalaisilta. Mutta omaa kansaa riistetään raastetaan ja vaanitaan sitäkin kovemmin.
Voimmeko vetää siitä muuta yhteenvetoa kuin että hitleristinen virkavalta vihaa suomalaisia?
Minä haen kirjastovirkailijan paikkaa, olen vihreän/vasemmistolaisen vaimo/mies. Olen myös alpakka ja ti ssiruokin lastani 15 -vuotiaaksi, vaikka olen hän-mies. Pyöräilen ja haisen aika pahalta.