Muistakaa Tämä

Anonyymi

Kun annatte äänenne ääriaineksille:

"Presidentti Niinistö ja 20 muuta EU-johtajaa varoittavat ääriaatteista : ”Pidäkkeetön nationalismi vei Euroopan maailmansodan julmuuksiin”"

"NIINISTÖN ja valtionpäämiesten vetoomuksessa muistutetaan, että Euroopan yhdentyminen auttoi toteuttamaan toivon rauhasta sen jälkeen kun ”pidäkkeetön nationalismi ja muut ääriaatteet olivat vieneet Euroopan kahden maailmansodan julmuuksiin.”"

Ei tämä ole mitään leikkiä hiekkalaatikolla. Eurooppaan on syntymässä suuri äärioikeistoliike, johon Suomen persujohtajat ovat puolueensa viemässä. Tavoite on aiheuttaa sekasortoa euroopassa, ettekö yhtään kuuntele mitä Halla-aho ja Huhtasaari todellisuudessa puhuvat.
Kyseenalaistatteko koskaan johtajienne tavoitteet, ja ettekö yhtään ihmettele miksei ruotsalainen vastaava liike ole heitä sinne viemässä.

24

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos perussuomalaiset olisi päästetty nyt hallitukseen hallitusti, yhteinen vaikuttaminen olisi ollut kaikille mieleen ja demokraattista, nyt sensijaan tällaisten tuolileikkejen ja oppositioiden jälkeen perussuomalaisten suosio sensijaan lähtee nousuun ja menestykseen ! Fakta. Tässä kohtaa Rinne teki pahan mokan. Myös Brysseliin tullaan tekemään tavalla tai toisella nationalistista rintamaa. Toimimaton EU halutaan muuttaa. Tätä kehitystä ei voi pysäyttää, mutta sitä olisi voinut enemmän myötäillä, jolloin seurauksista ei tule niin rajuja. Voi voi Antin mokaa !

    • Anonyymi

      Väärin! Kerrot että "myös brysseliin tullaan tekemään nationalistista rintamaa". Ajattelu on lähtökohtaisesti järjestyksenä väärin. Nimenomaan eurooppaan muodostuvasta äärioikeistolaisesta liikkeestä ensisijaisesti on kysymys, ja siihen liittymisestä jota persukaksikko ajaa.
      Tämä oikeasti on erittäin vaarallinen äärioikeistoklikki, tähänhän nuo maan päämiehet vetoomuksella viittaavat. Tätä liikettä ei millään persujen hallitukseen ottamisella suitsita. Päin vastoin tapahtuisi niin, että kyseinen eurooppalainen äärioikeisto saisi entistä enemmän virtaa toimintaansa kun siinä tapauksessa pääsisivät vaikuttamaan kulloisenkin maan sisäisiin asioihin.
      Luojan kiitos etteivät päässeet nyt Suomen osalta ja ajatelkaapa jos persut vielä olisivat olleet se suurin puolue. Todellinen vaara on nyt torjuttu Suomen osalta, ainakin vähäksi aikaa.

      Olette te kyllä saatanan sinisilmäistä porukkaa, ettekä yhtään osa kysenalaistaa sitä mitä Mestarinne ja Mestarittarenne ovat puuhaamassa.

      • Anonyymi

        Just just ja höpö höpö. Ei ole olemassakaan tollaista satumaailmaa, johonka teidät on nyt poliittinen enemmistö, joka siis miellyttää etenkin EU:ta ja kaupan päälle isäksi ryhtynyt vanhuspresidentti vakuuttaa ! Järjestykselläsikään ei ole väliä, kun ihan selvät suuntaviivat erottuu jo. Miksei asioista puhuta avoimesti ??? MIKSI ?
        Ja etenkin niistä syistä, mitkä on tähän johtaneet ! Mutta ns.valtamedia käyttää tehokkaasti tähän avoimuutta vaativaan rohkeaan porukkaan sensuurialustaansa ! Ja miksi ihmeessä puhut joistakin mestareista ? Perussuomalaisetkin puolueena muuttuvat ja muuttavat linjojaan, joskin myös seisovat vahvasti oman agendansa takana. Haittamaahanmuuton on loputtava ja EU on rakennettava uudestaan ! Tällaista puoluetta ei olisi kannattanut istuttaa oppositioon. Nyt se vasta vahvana lähteekin liikkeelle.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Just just ja höpö höpö. Ei ole olemassakaan tollaista satumaailmaa, johonka teidät on nyt poliittinen enemmistö, joka siis miellyttää etenkin EU:ta ja kaupan päälle isäksi ryhtynyt vanhuspresidentti vakuuttaa ! Järjestykselläsikään ei ole väliä, kun ihan selvät suuntaviivat erottuu jo. Miksei asioista puhuta avoimesti ??? MIKSI ?
        Ja etenkin niistä syistä, mitkä on tähän johtaneet ! Mutta ns.valtamedia käyttää tehokkaasti tähän avoimuutta vaativaan rohkeaan porukkaan sensuurialustaansa ! Ja miksi ihmeessä puhut joistakin mestareista ? Perussuomalaisetkin puolueena muuttuvat ja muuttavat linjojaan, joskin myös seisovat vahvasti oman agendansa takana. Haittamaahanmuuton on loputtava ja EU on rakennettava uudestaan ! Tällaista puoluetta ei olisi kannattanut istuttaa oppositioon. Nyt se vasta vahvana lähteekin liikkeelle.

        No tuo on totta jotta ns.vihollinen kannattaa aina pitää mielummin lähellään ja suhtkoht tyytyväisenä. Siinä Rinne teki pahan virheen. Jos on äänivoittaja ja Suomen suosituin puolue, sellaisia ei vaan istuteta demokraattisissa maissa mihinkään lehterin alle saati oppositioon. Nyt voi vaan arvailla jyskettä kun seiniä alkaa kaatua. SDP:lle suosittelen ehdottomasti Rinteen vaihtoa tuoreempaan versioon.


    • Anonyymi

      Juuri tuo eurooppalainen oikeisto ja siihen kiinnittyminen muuttaa minun äänestysaikomustani pois persuissa ja ehkä päädyn KD: n kannattajaksi. Se on terveellä tavalla kriittinen.

    • Anonyymi

      Eiköhän viimeiset kokemukset ole äärivasemmiston aiheuttamia,kun muistellaan kommunismin ikeessä olleita unkaria, baltianmaat ym...silloinhan ihmisillä ei ollut mitään arvoa. Ja eu kun meinaa luisua samanlaiseen kolhoosiin kommunistien tänne usuttamilla ja päästämillä islamin sotureilla,,niin kansat alkavat puolustamaan juurikin perussuomalaisesti omaa kansaansa. Lukekaahan paremmin islamin tavoitteet ja kommunismin aiheuttamat kärsimykset
      Kommunistien edustajat kuten vas.liitto ovatkin kaikkein vaarallisinta populismia vrt.antifa ja muut komujen jo tukemat

    • Anonyymi

      Kommunismin toiveajattelijathan ovat suurin uhka kansallisille ja demokraattisille maille. Kommunistit eivät halua nähdä islamin vaaraa joka tuhoaa kristittyjen oikeilla periaatteilla rakennetun euroopan. He ovat katkeria kun stalinista ei tullut jumalaa.

    • Anonyymi

      Islam on vaarallinen uskonto, kun siihen perehtyy. Kristinusko on ollut rakentava, yhteisöllinen uskonto ja vaikka sitä nykyään painetaan, on se peruskivi kehitykselle. Sitä ei kannata antaa tuhoutua nykypaineidenkaan alla. Uskoo ken uskoo, mutta sillä on väliä, mikä on taustalla, kulttuuri.

      • Anonyymi

        Islamin suhteen oikein, mutta miekalla se kristiuskokin on maailmalle levitetty.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Islamin suhteen oikein, mutta miekalla se kristiuskokin on maailmalle levitetty.

        Jos ei taas kaivata historian kummajaisia tapahtumia esiin, niin kristinusko se on kyllä maailmalla hätää kärsimässä, mutta mistä turvaa ? Sensijaan viha-ja väkivaltaideologia islam valuu sivistysmaihin ja tuhoaa vielä koko Euroopan pahuudella ja julmuudellaan. Ollaan nyt jumakauta avoimia ja rehellisiä tämän tosiasian suhteen.


    • Anonyymi

      Joo, varokaa tosiaan ääri-vasemmistoa !!

      Niitä täälläkin pyörii..

    • Anonyymi

      Ei Suomessa mitkään ääriainekset menesty. Vähän kun kattoo rajojen ulkopuolelle, vaikkapa länteen, niin siellä käsikranaatit lentää ja kalashnikovit laulaa. Meillä kun joku someen kirjoittaa, niin hirveä älämölö nousee. Idän mafiasta ei voi samana päivänä puhua Suomen kans, siellä on aivan eri kaliiberin toimijat, meidän radikaalit on onneksi ihan mikkihiiriä niihin verrattuna, ja hyvä niin.

    • Anonyymi

      EU on laajemmassa muodossa se, mikä oli 30-luvulla Saksassa käynnissä. Pyrkimyksenä tuolla pienellä viiksimiehellä oli tehdä Saksasta sellainen, joka nyt on pyrkimyksenä EU-uskovaisilla. Suurvalta maailman mittakaavassa. Sellaista me emme todellakaan tarvitse, sillä aina joku suurvalta haluaa olla suurempi kuin toinen, ja siitähän se alkaa - kauppasodista . . .

      • Anonyymi

        Nimen omaan, kauppasodat, pakotteet, ilmastomuutos, päästö-oikeuksien kappaaminen ja tietysti demokratian nimissä sotien ja eripuran synnyttäminen pitkin maailmaa. Tulokset tuosta toiminnasta ovat nähtävissä, ja kaiken tarkoituksena on luoda "ylivalta" taloudellisen voiton keräämiseen.


    • Anonyymi

      Halla-aho on ollut hiljaa odottaen/toivoen/peläten ... hallitusneuvotteluja
      taistelu alkaa nyt la 11.5. kello 12 missä mennään
      youtube.com/watch?v=RvFC5xihM4A

      • Anonyymi

        Olet sinä outo hiippari ?

        Mikä se sinun nerokas messagesi nyt sitten on ?


    • Anonyymi

      Muistakaa, että ajattele ensin tarkasti, mihin kaikkeen voitte äänestyksellänne vaikuttaa!
      Mitä todella haluatte ja mitä ette missään tapauksessa haluakaan EU:ssa tapahtuvan ... sen myötä Suomessa tai kenties jopa globaalisti.

    • Anonyymi

      Onhan siitä olemassa selvät merkit, että Eurooppa vallataan ja nimenomaan uskonnolla, kun kristinusko on päässyt rapistumaan ja olemme ihmisnä muuttuneet kaiken vastaanottavaksi ja trendinomaisesti asioihin takertuviksi. Eli tarkka harkita, mitä ideologiaa äänestää. Nyt ei kannata äänestää sen takia, että joku näyttää hyvältä tms.

    • Anonyymi

      Silkkaa potaskaa Salelta ja muilta EU-johtajilta. Ensimmäinen maailmansota syntyi monikansallisen Itävalta-Unkarin laajentumispyrkimyksstä ja muiden suurten imperiumien keskinäisestä valtapelistä. Nationalismia korkeintaan käytettiin työkaluna kansan nostattamiseen siinä vaiheessa kun sota oli jo julistettu. Toinen maailmansota oli syy- ja seuraussuhteiltaan jatkoa ensimmäiseen.

      Koska nuo johtajat oletettavasti eivät ole niin tyhmiä, että tätä eivät ymmärtäisi, he valehtelevat.

      • Anonyymi

        No kai se Salevaari pelkää EU:n hajoamista , kun se kumminkin tätä menoa tulee hajoamaan eikä pystyyn jää kuin Merkelin kuvaannollinen savupiippu, mistä syystä ja huonosta omasta tunnosta myös sekasorron aiheuttanut haittamaahanmuutto alkoi....


    • Anonyymi

      Ei kannata tosiaan antaa ääntään ääri-vasemmistolle.

    • Anonyymi

      Aloittaja vanha komuakka lietsoo tätä hysteriaa äänestäkää vaan perussuomalaisia ihan rauhassa jättäkää tämän hysteriirislnen komuakan mielipiteet romukoppaan.

    • Anonyymi

      Antakaa ääni vasemmistoliitolle, meidän arvomme on marxissa ja leninissä. Saihan staalinki neuvostoliitossa kaikki töihin ilman aktiivimallia ja kaikilla oli töitä kaikki kulakkikylät hävitettiin ,jossa asui sen aikaosia persuja. Ajatelkaa jos neuvostoliitto syntyisi uudrstaan ,niin eipä persut uskaltas isotella.

      • Anonyymi

        Mä oon ihan liian nuori tietääkseni noin vanhoista ajoista mutta äänestän silti ehdottomasti perussuomalaisia. Näen sen näin että EU ei vaan toimi , sitä täytyy ravistella ja rajusti muuttaa, myös Merkelin täytyy erota.
        Ja jos haittamaahanmuutto tietyistä maista ja kohteista ei lopu, myös kiintiöpakolaisten joukoissa, Eurooppa tuhoutuu. Ei tässä nyt mikään Einstein tarvitse olla ymmärtääkseen sen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      165
      1586
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      743
    4. 51
      635
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      605
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      537
    7. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      498
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      158
      486
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      187
      426
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    Aihe