Nokian kaupungista huomenta

Anonyymi

Aamun kysymystä tänne:
Mitä teette kun Grönlanti sulaa kokonaan?
Entäpä kun koko Antarktis sulaa kokonaan pois?


Ilmaston lämpenee nopeampaa kuin koskaan aikaisemmin. Ikijäät sulaa, merenpinta uhkaa nousta useita metrejä. Saaret ja maa-alueet lähellä meriä uhkaa hukkua lisääntyvän meren pinnan alle,


Suomessa on arvioitu että vaikutukset osuisivat Karjalan ympäristöön jossa maa-alueita hukkuisi veden alle.


Miten ikävältä tämä ilmaston muutos teistä tuntuu vai tuntuuko yhtään miltään? Maailmanlopun alkuako vaiko kaukainen asia joka koskettaa sitten ehkä joskus lapsianne tai lapsenlapsianne tai lapsenlapsenlapsianne mutta ei teitä joten EVVK?


Sitten jokeri:


Mitäpä jos ilmaston lämpeneminen kiihtyy entisestään ja sinäkin todistat siitä johtuvaa kaaosta vielä elinaikanasi?

https://yle.fi/uutiset/3-10607801

https://www.is.fi/tiede/art-2000000678174.html

6

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Korjaus edelliseen ja suora lainaus linkistä:


      "Suomesta veden alle jäisi noin 50 kilometriä leveä vyöhyke. Kaikki rannikkokaupungit peittyisivät, mutta maapinta-alasta menettäisimme merelle vain noin 10 prosenttia, mikä tekisi meistä melko onnekkaan maan."

    • Anonyymi

      Kukas nainen sinä olet?

      • Anonyymi

        Ilmaston lämpenemisestä aamukahvilla uutisen lukenut nokialainen nainen.

        Nokian kaupunki on onnekas sillä on sisämaassa. Tämä kaupunki ei uppoa meren alle. Ilmaston muutokset eivät tätä paikkaa upota.. toista se on noissa kaupungeissa jotka meren lähellä. Meri syö ne suihinsa kokonaan ja niistä on enää muisto vain.
        sisämaassa asuminen on turvallista.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        2030 vuoteen ei ole pitkä aika.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        2030 vuoteen ei ole pitkä aika.

        Ei ole ei. Mun ajokortissa muistaakseni lukee että sinne saakka voimassa että jos hyvin käy minä elän silloin edelleen ja ehkäpä todistan sitä kun meret tulvii ja uutiset täytyy yhä enemmän siitä miten lämpö piiskaa armottomasti maapalloa ja kärventää ihmisiä, heidän ravintoa ja tuhoaa asuinalueita. Näen ehkä vielä sen muuttoliikkeen kun ihmiset lähtee vaeltamaan turvallisemmille alueille ettei kotinsa tuhoudu omaisuuksineen.


        ei vaan.. ehkei kaikki vielä minun eläessä tapahtu. tai mistä sitä mitään voi varmaksi tietää


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2415
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1387
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      76
      1210
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1137
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      855
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      800
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      688
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      83
      672
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      25
      649
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      646
    Aihe