Keskusta teki aivan oikein kun hallitukseen meni

Kansan tahto näkyy kyllä: haluttiin vasemmistolaisempaa talouspolitiikkaa ja sitä keskusta nyt alkaa harjoittamaan, Sipilä ja Berner lentävät sieltä pois, ensimmäinen ökykoneella ja jälkimmäinen luudalla. Kokoomuksen ja persujen on turha rääkyä tuskaansa ilmoille se herättää lähinnä huvitusta.
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Parempi hallituksessa pienemmällä kannatuksella kuin oppositiossa suurella kannatuksella. Keskustan periaate on siis päinvastainen kuin persujen.
Toki teotkin,persut ei ole koskaan tehnyt mitään rakentavaa,kepu on demarien kanssa rakentanut maan.

Äänestä
  • litustunnusteluista+on+siirrytty+jo+hallitusneuvotteluihin.+Vanhaa+tapaa+noudattaen+kuullaan+ensimmäiseksi+saatesanat+maan+taloustilanteesta,+josta+puhuvat+Suomen+Pankin+pääjohtaja+Olli+Rehn+ja+valtiovarainministeriön+valtiosihteeri+Martti+Hetemäki.+Varmaa+on,+että+hallitusneuvottelijat+kuulevat+varoituksen+sanoja+talouden+heikentyneistä+näkymistä.+Se+kuuluu+Suomessa+asiaan,+mutta+ihmettelen+vain,+onko+tämä+tapana+muissa+maissa.+No,+joka+tapauksessa+uusi+hallitus+luo+oman+ohjelmansa,+jota+sitten+toteutetaan.Täytyy+korostaa,+että+kysymys+on+vasta+hallitusneuvotteluista,+ja+monta+vääntöä+on+vielä+edessä+ennen+kuin+hallitus+on+koossa.+Toiveeni,+kuten+monen+muunkin,+oli+ns.+kansanrintamahallitus,+jota+toiset+myös+haluavat+kutsua+punamullaksi,+ja+toiveeni+toteutui.+Mukana+ovat+vaalien+voittajat+—+sosialidemokraatit,+vihreät+ja+vasemmistoliitto+—+täydennettynä+keskustalla+ja+RKP:llä.+Erityisen+vaikeaa+oli+keskustalle+lähteä+hallitusneuvotteluihin+vaalien+murskatappion+jälkeen.+Mielenkiintoista+on+nähdä,+tuleeko+Juha+Sipilä+vielä+hallitukseen.Hallituksella+on+paljon+työtä,+kun+se+yrittää+korjata+edellisen+hallituksenepäoikeudenmukaisuuksia+samalla+kun+pyritään+75+%:n++työllisyysasteeseen.+Ilmasto,+talous+ja+työllisyys+pitää+sovittaa+yhteen.+Ilmastokysymykset+ovat+tärkeitä,+mutta+niiden+pitää+kulkea+tasajalkaa+talouden+ja+työllisyyden+kanssa.+Ilmastonmuutoksesta+ei+saa+tulla+uutta+rasitetta+pienituloisille.https://vastavalkea.fi/2019/05/08/kansanrintamahallitusta-muodostetaan/Ei+voi+sanoa+kuin+että+Suomi+kuntoon,+Suomi+kuntoon!

    Äänestä

  • Suomi mahdollisimman huonoon kuntoon!
    Riittää vassareilla äänestäjiä tulevaisuudessakin.

    Äänestä

Joo Antti Rinteen kannattaa heti tehdä selväksi että henkinen EKokoomuslainen multimiljonääriyrittäjäpeluri Sipilä tulee pitää pois näkyvistä saati ministeripestista. Hän pilaa uskottavuuden uuden hallituksen toiminnalta muuten jo heti alkuunsa.

Äänestä

Ei Rinne voi mitenkään suostua kepun kynnyskysymyslistan vaatimuksiin. Kepu lähti vain katsomaan jos Rinne olisi riittävän tyhmä.

Äänestä

Kepulit tuhoaa maan omilla hallinto-himmeleillään...

Äänestä

Eduskunnassa 144 ei-sosialistia, 56 sosialistia.
Ainoa oikea ratkaisu on oikeistohallitus

Vähemmistöhallitus tai virkamieshallituskin olisi parempi

Keskusta pitäisi heti poistua sosialistikoplan hallitusneuvotteluista

Äänestä
  • Persujen+äänestäjistä+70%+ei-porvareita.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Persujen+äänestäjistä+70%+ei-porvareita.

    ...ja+100%+ei-sosialisteja.

    Äänestä

  • Vähemmistöhallitus olisi kiva nähdä.
    Punikit kiltisti hiljaa kuin pisu sukassa,
    Muuten kompastuvat epäluottamusäänestykseen.

    Äänestä

Hallitusneuvotteluja käydään kolmijannan mukaisesti: SDP, SAK ja Vasemmistoliitto.
Tämä on kansan vaaleissa osoittama tahto, todellinen Kansantahto.

Pyyntö viranomaisille: älkää poistako maasta kalliilla hinnalla nyt kielteisen päätöksen saaneita, sillä Antti Rinteen hallitus antaa heille kaikille automaattisesti työluvan.

Autokaupan epävarmuustilanne on jo nyt säästänyt ilmastoa, koska uusien autojen kauppa on pysähtynyt.
Vihreiden ja SDP:n kannattaa jatkaa epävarmuutta, koska jo se vähentää polttomoottoriautojen myyntiä ilman mitään Antti Rinteen hallituksen päätöksiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kansan tahto näkyy kyllä: haluttiin vasemmistolaisempaa talouspolitiikkaa ja sitä keskusta nyt alkaa harjoittamaan, Sipilä ja Berner lentävät sieltä pois, ensimmäinen ökykoneella ja jälkimmäinen luudalla. Kokoomuksen ja persujen on turha rääkyä tuskaansa ilmoille se herättää lähinnä huvitusta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu