Daniel Seitsemäs luku - Jumalan valtakunta

En vielä 15 vuotta sitten ollut kuullutkaan, että muillakin uskonnoilla on oma eskatologiansa. Nuo eskatologiat ovat osittain yhteensopivat raamatun kanssa, mutta esim. Intialainen eskatologia tai ennaltatieto tulevaisuuden tapahtumista on melko erilainen kuin raamatun antama kuva.

Merkitseekö Danielin kirjan seitsemännen luvun neljännen pedon heittäminen tulikivijärveen siis sitä että noin neljäsosaa maata kohtaa maailmanloppu, mutta kolme neljäsosaa maailmasta jatkaa kuin mitään ei olisi tapahtunutkaan?

Osittainen maailmaloppu näyttäisi tällä erää koskettavan lähinnä länsimaita: Eurooppa, USA yms. Ehkä juuri länsimaat ovat tuo neljäs peto. Mutta tapahtuuko se nopeasti vai hitaasti? Vuoteen 2060 mennessä vai vasta 2400 tai 2800-luvuilla?

Niin tai näin mielestäni on hyvä nähdä mahdollisuus sille, että länsimaat olisivat maapallon syöpäpesäke joka karkotetaan sädehoidolla ja myrkyillä kunnes se on nitistetty totaalisesti?

4

161

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entä sitten sellainen näky, joka on islamin innoittama, että noin tuhannen vuoden kuluttua on seitsemän braania, keinomaailmaa tai ulottuvuutta, joista vain yksi on oikea maailma ja kuusi ovat keinotekoisia maailmoita. Noista seitsemästä keinomaailmasta osaan ylöstemmattaisiin ikään kuin taivaasen porukkaa ja osaan ylösnousisi ruumiit jne. Mutta yksi tai kaksi noista maailmoista muodostaisi lopulta tulikivijärven tai ainakin osa noista maailmoista.

      Tarkoitan, että tulikivijärvi voi sijaita missä vain ja se ei välttämättä edes näkyisi siinä yhdessä oikeassa maailmassa käsin. Sellainen merkitsee, että Jumalalle ei mikään ole mahdotonta ja on syytä lukea Johanneksen Ilmestystä; sen viimeisiä lukuja myös ja tehdä parannus tai kääntymys?

      Maailmanloppu voi olla hyvin omalaatuinen tapahtuma. Sitä voi edeltää suuria ihmeitä tai kehitystä moneen eri suuntaan. Itse olen nykyisin kyllä sillä kannalla, että PITÄÄ PYSYÄ VAHVANA LOPPUUN ASTI. En lähde enää täysin taantumuksen tielle, vaan yritän muita keinoja. Ajattelen jopa luoda UTOPIAN, joka on eräänlainen SCIFI Maailma.

      Mutta asetan toivoni siihen, että tuleva islamin Messias Imaami Mahdi toisi LUONTOA SÄÄSTÄVIÄ JA PALAUTTAVIA MENETELMIÄ kuten yksityisomistuksen osittaisen lopettamisen niin, että voisi vain LAINATA tai Lesing-lainata tuotteita eikä ostaa lainkaan omakseen. Ja myös muita keinoja varmasti on lukuisia. Koko kahden miljardin kristikuntaan pitäisi tuoda paasto ja muut katumuskeinot.

    • Imaami Mahdin tulemus on ainoa asia, joka voi parantaa maapallon väestöjen olosuhteita. Hän on ainoa, joka voi tuoda : Rauhan, Oikeuden, Totuuden ja myös Vaurauden. Tähän suuntaan ollaan jo menossa. Merkkejä hänen tulemuksestaan on ollut useiden vuosien ajan.

      Hän kykenee yhdistämään viimeisen kuuden tuhannen vuoden historialliset saavutukset sekä tulevat 2000 vuotta eli Härän 4000-2000 eKr, Oinaan 2000-0 eKr, Kalojen 0 - 2000 jKr sekä Vesimiehen 2000-4000 jKr. ajat.

      Härkä = rauha, Oinas = oikeus, Kalat = totuus, Vesimies = Vauraus.

      Kunpa hän jo pian tulisi? Ja kunpa hän saisi melko vapaa kädet tehdä muutoksia maailmantalouteen, kultuuriin, tieteeseen ja armeijoihin sekä muihin intituutioihin. Jos ei tapahdu nopeaa romahduksen kautta tapahtuvaa rakennemuutosta niin sitten on vain hyväksyttävä hitaampi HALLITTU RAKENNEMUUTOS. Imaami Mahdin hengen väitetään jo vaikuttavan maapallon lainsäädäntöön ja yksi merkki voisi olla esim. Euroopan yhteisön uusi tekijänoikeusdirektiivi. Ja monia muitakin hienoja uusia lakeja on tullut jo nyt ympäri maapalloa.

      Mikä on ensimmäinen kaikista toimenpiteistä, katumusharjoituksista sekä kääntymyksen osoituksesta, joka länsimaiden ja kristikunnan pitäisi tehdä juuri NYT? Autot kaduilla vain pakokaasuja päästelevät vieläkin entiseen tapaan. Mun mielestä yksityisomaisuudesta voitaisiin luopua Imaami Mahdin hyväksi. Kellään ei enää olisi omaa autoa, vaan Mahdi omistaisi ne kaikki. Se riistäisi siivet ahneelta luonnon riistämiseltä ja kaikenlaisen krääsän haalimiselta.

    • Kotikaupunkini työmiehiltä tuli noin kuusi vuotta sitten idea, että pitäisi ottaa käyttöön ESINELAINAAMOT. Eli voisi olla jokaisessa maailman 144000 kaupungissa LAINAAMO, jossa olisi tietty määrä esineitä lainaamista varten sekä esim. 3D tulostimia, jotta voisi tehdä lainattavia uusia esineitä. Voisi esim. olla 62500 asukkaan kapungissa lainattavana yksi esine 26, 52, 300, 1000, 3000 tai 5000 asukasta kohden. Aina ruuvimeisseleistä paketti ja kuorma-autoihin asti.
      Venäläiset ovat tahtoneet ostaa tämän idean ja uskovat, että 144 biljoonaa dollaria eli yksi miljardi dollari per kaupunki riittäisi: Kansalaispalkan ja ESINELAINAAMOJEN alkuun saattamiseen. 624 miljoonaa dollaria per kapunki Kansalaispalkkaa yms. varten sekä 376 miljoonaa dollaria per kaupunki LAINAAMOJEN varustamiseen. Standardikapungissa olisi siis 62500 asukasta ja maapallolla 144000 tuollaista kaupunkia.

      Sen lisäksi voisi olla noin 25-36 miljoonan asukkaan Provinsseja 313 kappaletta maapallolla, joista jokaisen budjetti olisi noin 80 miljardia dollaria. Yhteensä menisi tuohon noin 25 biljoonaa dollaria.

      Tämä on UTOPIAA, mutta mielestäni hyvinkin 300 000 dollarin kansalaisaloitepalkkio pitäisi myöntää kotikaupunkini työmiehille. Melko oiva Kansalaisaloite tuo on joka tapauksessa vaikka jäisikin vain UTOPIAN tasolle.

    • Mutta kuten sanottua ensimmäinen askel katumuksen osoittamiseksi olisi, että länsimaissa ja etenkin kristikunnassa jokainen luetteloisi jokaisen taloutensa esineen Top 10, 20, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 listoille. Sen jälkeen jokainen myöntäisi Mahdille omistusoikeuden noihin esineisiin. Kristittyjähän on jo vanhastaan koskenut sana: Kaikki oli heille yhteistä eikä kukaan pitänyt mitään esinettä omanaan. Tämä olisi paluuta alkuperäiseen ja aitoon evankeliumiin.

      Mahdin pitäisi valita osa esineistä LAINAAMOJA varten, jättää osa asukkaiden käytöön tarvekaluina, Vuokrata osa esineistä omistajilleen takaisin sopivaa maksua vastaan jne.
      Kyse olisi vähän samanlaisesta listasta, jonka Vilhelm Valloittaja teki valloittaessaan Englannin. Kaiketi käytettiin tuosta kirjasta nimeä Doomsday Book.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      145
      1404
    2. 74
      1254
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      105
      1016
    4. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      50
      945
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      78
      832
    6. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      811
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      40
      808
    8. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      115
      678
    9. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      673
    10. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      77
      663
    Aihe