Mitä vikaa

Olen itse uskoton/uskomaton/epäuskonnollinen. Sitä vaan ihmettelen, että kun jehkujen elämäntapa on ihailtava , niin mikä siinä on vikana? Haukutaan vaan ja mollataan, mutta rivi uskovaiset ihan oikeesti tekevät parhaansa tämän yhteiskunnen hyväksi. Meidän luopioiden pitäisi mielestäni arvostaa niitä uhrauksia, joita entiset kunnolliset ystävämme tekevät. Järjestöstä huit hait, mutta eikö oikeesti ole syytä arvostaa niitä hyviä ihmisiä jotka haluavat ihan oikeasti auttaa toisia?
3469
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Millä tavalla oikeasti auttaa ihmisiä? Auttaisivat itse itseään ja ajattelisivat omilla aivoillaan. Tämä Jehovan todistajuus on sellainen pitkälle kehittynyt sokeus kaikissa asioissa missä jokaisen rivitodistajan oikeus ilmeisesti on mollata koko muuta maailmaa ja kaikkia muita kuin jehovan todistajia.

Täälläkin näkee niitä rivi todistajia joista hehkuu ulkopuolelle kaikkea muuta kuin rakkautta. He tuomitsevat meidä ja haukkuvat saatanan lapsiksi.
Tuomitseminen kuuluu vain yhdelle joten näiden ihmisten tulisi todellakin nöyrtyä.

On silkkaa tyhmyyttä se ettei mitää järjestön asioita kyseen alaista vaan uskoo kaiken mitä salin lavalla lausutaan julki.

Usko ja jumala on asioita joista tulisi itse ottaa selvää ja tutkia ja miettiä ja kyseenalaistaa. Järjestö antaa ymmärtää että heillä on totuus ja näin ollen tarjoavat helpon oikotien ihmisille jotka vaan haluavat uskoa johonkin.

Äänestä

ne, jotka tietävät "Jehovasta" (ts. joille jehovat ovat puhuneet käännytysmielessä), mutta eivät ole liittyneet heihin, ovat pakanoita joille ei saa edes puhua.

Sama juttu jos purkaa jäsenyytensä - sen jälkeen voi olla jopa perheelleen ilmaa.

Äänestä
  • >ne, jotka tietävät "Jehovasta" (ts. joille jehovat ovat puhuneet käännytysmielessä), mutta eivät ole liittyneet heihin, ovat pakanoita joille ei saa edes puhua.<

    Mitäs nyt tehdään? Minä rikon päivittäin tuota kieltoa harvinaisen törkeästi. ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


todistajissa kirjoitti:

Olen itse uskoton/uskomaton/epäuskonnollinen. Sitä vaan ihmettelen, että kun jehkujen elämäntapa on ihailtava , niin mikä siinä on vikana? Haukutaan vaan ja mollataan, mutta rivi uskovaiset ihan oikeesti tekevät parhaansa tämän yhteiskunnen hyväksi. Meidän luopioiden pitäisi mielestäni arvostaa niitä uhrauksia, joita entiset kunnolliset ystävämme tekevät. Järjestöstä huit hait, mutta eikö oikeesti ole syytä arvostaa niitä hyviä ihmisiä jotka haluavat ihan oikeasti auttaa toisia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu