Platonisen suhteen rajalla(ko)

Anonyymi

Vuosia jatkuneen läheisen, mutta platonisen suhteen rajalla keikutaan. Edelleen muistelen, miten hän taputti minua olkapäälle ja pienet kipinät ja väristykset sinkoilivat ympäri kehoa. Myönnän omasta puolestani, että ihastumista on pelissä.
Eilen puhuimme pitkään puhelimessa. Mies oli vihdoin päästänyt irti huonosta suhteesta ja halusi puhua. Intuitiivisesti "tiesin" jo alun alkaen, että se toinen nainen on ilkeä. Mustasukkaisuuteni tässä osaksi puhuu, vaan jokin aina hängersi vastakarvaan hänessä. Tiesin huonosta tilanteesta jo aiemmin.

Nyt olemme taas kahdestaan, vain minä ja hän. Suunnitellaan yhteisiä kesäreissuja. Varovasti kutsutaan toisiamme taas kylään kahville. Annoin tilaa, kun hän alkoi seurustelemaan, kuten kunnon ystävä tekee. Varsinkin ystävä vastakkaista sukupuolta. Nyt kurotaan välimatkaa taas kiinni, vaikka muutin toiselle puolelle Suomea tässä välissä.

Hän on luotettava ja turvallinen, mutta en usko, että tästä koskaan mitään ystävyyttä kummempaa kehittyy. 11 vuoden ikäerokin. En ymmärrä, mikä meitä yhdistää, mutta olen valmis hylkäämään ja murtamaan romanttiset tunteet häntä kohtaan. En haluaisi kuitenkaan hylätä ystävää.

Onko vinkkejä noiden tunteiden lopettamiseen?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

        Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
        Maailman menoa
        309
        3055
      2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

        Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
        Maailman menoa
        61
        2353
      3. Persujen puoluekokous 2026

        Missä ja Milloin pidetään ?
        Maailman menoa
        124
        2057
      4. Israel euroviisujen 2.

        Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
        Uskonnot ja uskomukset
        349
        2043
      5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

        Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
        Maailman menoa
        127
        1733
      6. Mikä kaivatussasi

        Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
        Ikävä
        67
        1399
      7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

        Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
        Ikävä
        212
        1395
      8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

        Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
        Ikävä
        66
        1337
      9. Mikä se viehättävin

        Asia on kaivatussasi?
        Ikävä
        69
        1270
      10. Rakas nainen ymmärsin

        Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
        Ikävä
        78
        1243
      Aihe