Todelliset jättivelat

Anonyymi

Minulla velkaa 600.000 euroa, kyllä! Lyhennän niitä 15.000 euroa / kuukausi. Tulot 30.000 e/kk. Huhhuh kyllä on maksamista. 3,5 vuotta kun jaksan maksaa samalla tahdilla, niin ne on maksettu. Talovelkaa, yritysvelkaa ym. tuossa. Tässä jollekin helpotusta, että ei ole isoja velkoja jos on joku alle 100.000 e velkaa. Kyllä ne maksettua saa, kun vain jaksaa maksaa.

5

69

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ok

    • Anonyymi

      niin perusduunarille 60 000 euron laina on paljon kun tulot on se 3000 ja pitää jaksaa painaa.
      ja se lainkatto mitä puuhataan ja puhutaan on yhtä tyhjän kanssa jos ja kun jollekin on annettu 500% velka ansioihin nähden alkaa menemään aika lailla perseelleen tuollaisellakeskituloisella ei voi olla 250000 e lainaa siis maksettavaa pelkät lyhennykset 1200 euroa/kk kun muu eläminen ottaa vaikka näkkileivällä, makkaralla , makaroonilla hankkisi itselleen heikon terveyden menee ruokaa 1. henkilöllä se 300 e terveelliseen ruokaan, työssä käyntiin 100-300e/kk, vakuutukset vähintään 100 /kk,sähkö, vesi, vastike tv, netti ainakin 150e /kk ja autoon ainakin 50e/kk, harrastukset vaatteet,lehdet 50-100kk että nihkeetä on nuo isot lainat "rehellisesti" pankin tiskiltä nostettu mutta silti ihmettelen noita asuntoilmoituksia täällä puolentunin päässä tampereesta että missä ne muut ihmiset ovat töissä kun lähes kaiki asunnot maksavat 250 000-350 000 e joihin minun tuloilla (50 000) ei ole varaa ja mahdollisuutta.

      • Anonyymi

        Mistä hatusta keksit tuollaiset kustannukset? Eihä noissa ole mitään järkeä. Ensinnäkin, terveellisen ruuan saa tehtyä itse alle 100 e / kk. Toki ruokaloissa ei voi syödä, vaan täytyy tehdä omat eväät, mutta ei 1 hengen ruoat vie lähellekään 300 e / kk. Sitten työssäkäynnin kulut riippuvat työpaikan sijainnista, itse pystyn kävelemään työpaikalle (matka 1,5 km). On erittäin harvinaista, että matkakulut yltävät edes lähelle 300 euroa kuussa, tuo vaatisi todella pitkiä työmatkoja. Ja lehtiin ei tarvitse käyttää euroakaan, itse en ole tilannut yhtäkään lehteä vuosiin.

        Muuten, Suomessa on paljon kotitalouksia, jotka eivät edes omista autoa. Ja suuri osa näistä on ihan normaaleja työläisiä.


    • Anonyymi

      Jos tulosi todella ovat tuota tasoa, sinulla ei ole ongelmia.

      Ongelma voi olla se, että sinulla ei ole tuloja lainkaan, tai ainakan ilmoittamaasi tasoa (se on tavallista tällä palstalla, joten dont worry).

    • Millaista keskustelua ap haluaisit herätellä? Hyvät tulot ja laina lyhenee nopeasti. Grattis !

      Toisen kommentoijan 100e ruokakuluja hippasen hämmästelen. Mummun lempilausahduksia oli, että jos haluut säästää niin suustas säästät. Tämä hyväksi havaittu, mutta en kyllä pysty (osaa?) ruokkia itseäni terveellisesti 25 eurolla viikossa :( Työmaalla on yleensä omat eväät, hätävarana euron kuppikeittoja ja näkkileipää.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      68
      7962
    2. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      101
      4682
    3. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      111
      3859
    4. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      75
      3363
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      2986
    6. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      134
      2700
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      38
      2145
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1967
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      260
      1924
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      56
      1908
    Aihe