Buahhahhaaaaa. Ja terkut Pirkkalasta
Tampereen talous kuralla
Anonyymi
23<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Keskittykää te siellä maalaispitäjässä vaan rantojen lunastukseen ja muuhun sellaiseen teille sopivaan pikkupuuhasteluun.
Rannat kaikkien käyttöön, niinkuin Tampereella! 😋
Vieläpä sellaiseen, kuin asumisen väljyys, mukavuus ja turvallisuus. Kotipuutarhoihinkaan ei haitallisia vieraslajeja
Raukka,eikö susta kukaan tykkää. Tule Kaupunkiin,älä loisi Jumalan selän takana.
V*tuttaako slummikaupungin maksumiestä? 😆
Ostakaa mustaa! Ostakaa mustaa!
Ei hätää. Kyllä tekin pääsette maksamaan ratikkaa. Kyllä sitten hymy hyytyy.
20 000 asukkaan haja-asutuskunta haaveilee 200 miljoonan ratikkainvestoinnista.
Buahhahhaaaaa. Ja terkkuja Pirkkalaan.
Meillä Tampereella menee hyvin.
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000006112796.html
Tätä on tiedossa myös Pirkkalalle. Nopeesti vaan päätös ratikasta.
Ratikka näyttää rakentuvan budjetissaan ja aikataulussaan, mikä varmasti pännii monia voittajasieluja.
"Tampereen Raitiotie Oy ja Raitiotien Kehitysohjelma saavuttivat niille asetetut tavoitteet viime vuonna. Raitiotien rakentaminen eteni hankkeelle asetetun tavoitekustannuksen ja aikataulun mukaisesti."
Aikataulussa pysyminen ei ole mikään juhlan aihe. Se pännii, ettei persaukisella kaupungilla ollut varaa nopeampaan aikatauluun (lisämiehitykseen) erityisesti Hämeenkadun osalta.
Olisihan se hienoa, jos edes tuon hankkeen aikataulu venyisi. Mutku ei.
Itse tekivät oman aikataulunsa. Olisi suoritus viivästyä siitä
Anna-Kaisa Ikosen aikanako se Tampereen alamäki alkoi?
Silloin alamäen vauhti kiihtyi. Grynderien lobbarit olivat seireeineinä, kertomassa, että kaupungilla on liian vähän velkaa ja nyt pitää rakentaa.
Ja valtava, mölisevä lauma uusia asukkaita lähestyy joka puolelta ja ylettyy silmän kantamattomiin
Paljonko siellä maanhantunkeutujat aiheuttavat vuodessa menoja? Vai eikö niitä ole yllättäen laskettu tai ei ainakaan kerrota julkisesti.
Verojen korotus käy kätevästi, sormia napsauttamalla ja kassa pursuaa seteleitä!
Onko Marin vienyt Tampereen mallin myös hallitusneuvotteluihin?
"– Menopaineet ovat valtavan suuret, veroja ollaan valmiita nostamaan vaikka kuinka paljon ja velkaa ottamaan ja ne tulkittaisiin investoinneiksi, IS:lle kritisoidaan." Is 21.5.2019
Se on sähkäri. Suomi maksaa sähkönsiirtovaunut, loput meni jo.
Tämmöistä se on Tampereella, miksi hitossa meillä on niin huono herraonni että aina saadaan näitä jotka eivät rahan päälle ymmärrä mitään mutta kaikkea kivaa pitää saada ja kuntalaiset eivät saa sitä mitä veroillaan haluavat eli niitä tarpeellisia palveluja, elämä olisi jatkunut ilman näitä nykyisiä ylimitoitettuja investointejakin.
Kansi on järjettömin