Duunari maksaa kaikki verot

Anonyymi

Kaikki raha on peräisin työstä ja kaikki verot maksetaan työllä. Siksi kaikki verot kohdistuvat vain ja ainoastaan työhön ja tekee siitä kalliimpaa.

Osa työstä on vaikea ymmärtää, kuten vaikka pörssikeinottelijan tai ydinfyysikon, mutta molemmat tuottavat lisäarvoa saman periaatteen mukaan.

Raha on vielä vaikeampi ymmärtää koska sillä on miljoona eri muotoa ja se perustuu lupauksiin ja uskoon niiden täyttymisestä. Yksinkertaisimmillaan se on kaupan kassalla, jossa asiakas luottaa kauppiaaseen siinä ,että saa mitä haluaa ja kauppias uskoo, että maksulla on arvo. Toisessa päässä on sitten erilaiset futuurit, jossa luvataan joskus tehtävän työn tuottavan jollakin todennäköisyydellä jonkun arvon.

Vaikka sekä työ, että raha ovat monimutkaisia käsitteitä, niin mikään ei muuta sitä tosiasiaa, että työn tekeminen kalliiksi vähentää sen määrää. Jos duunari ei saa tarpeeksi palkaa, hän ei tee työätä, jos yrittäjä ei saa tarpeeksi osinkoa, hän ei tee työtä tai jos sijoittaja ei saa tarpeeksi osinkoa, hän ei osta osaketta. Jos ei, niin työtä ei tehdä oli kyseessä kuka tahansa.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Räppäri kuoli vankilassa

        Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
        Maailman menoa
        87
        4168
      2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

        Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
        Ikävä
        28
        3137
      3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

        Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
        Ikävä
        45
        2340
      4. Missä näitte viimeksi?

        Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
        Ikävä
        35
        1348
      5. Puukotus yöllä

        Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
        Sotkamo
        10
        919
      6. 133
        911
      7. rakas J siellä jossain

        Niin ikävä sua. -P. Nainen
        Ikävä
        6
        894
      8. Masan touhut etenee

        Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
        Äänekoski
        12
        832
      9. Naisten ja miesten tasoeroista

        Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
        Ikävä
        124
        776
      10. You've been running and

        so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
        Ikävä
        11
        770
      Aihe