Oulun yliopistossa järjestetystä lääketieteellisten alojen valintakokeesta myöhästyi keskiviikkona 15.5. useita hakijoita valtatiellä 4 ja sen kiertotiellä sattuneiden liikenneonnettomuuksien vuoksi, yliopisto kertoo tiedotteessaan.
Oulussa oli mahdollista pyrkiä opiskelemaan lääketiedettä, hammaslääketiedettä ja eläinlääketiedettä kaikkiin näiden alojen hakukohteisiin, jotka sijaitsevat viidessä yliopistokaupungissa.
Valintakokeeseen oli mahdollista saapua kello 9.40 saakka, mikä oli myös valintakokeeseen saapuville annettu alkuperäinen ohje. Koe järjestettiin samanaikaisesti viidellä paikkakunnalla, joten viimeistä mahdollista saapumisaikaa ei voitu venyttää.
– Olemme erittäin pahoillamme kokeesta myöhästyneiden puolesta, sanoo lääketieteellisten alojen yhteisvalinnan koordinaattori Minna Hallia Oulun yliopistosta.
Uusintakoetta ei ole mahdollista järjestää, vaan seuraava mahdollisuus pyrkimiseen on ensi vuonna, yliopisto kertoo.
https://www.is.fi/oulun-seutu/art-2000006106207.html
Oulun kokeeseen osallistui siis vähemmän hakijoita, joten niiden kokelaiden läpipääsy on varmempaa, jotka olivat läsnä kokeessa.
Oulussa pääsee tänä vuonna helposti läpi jos ehti kokeeseen.
4
245
Vastaukset
- Anonyymi
Kamala tilanne, mutta selvä juttu, että ensi vuonna uudelleen. Lähes 4000 hakijaa joutuisi tekee uuden kokeen. Opetus kuuluu, että lähde ajoissa ja varaudu tällaisiin. Kaikkea voi sattua! Tsemppiä myöhästyneille tosi paljon!!
- Anonyymi
Kaikki me, jotka ollaan lääkiksen pääsykokeessa joskus oltu, ymmärretään edes hiukan sen ketutuksen määrää. Valtava luku-urakka, eikä sitten päässyt edes kisaan mukaan.
Todella kypsästi kuitenkin eräs nuorista suhteutti artikkelissa oman menetyksensä kyseisessä onnettomuudessa menehtyneiden ja heidän omaistensa tilanteeseen. Kun sitä noin ajattelee, niin eihän tuo mikään maailmanloppu ollutkaan.- Anonyymi
Luku-urakka on tosiaan valtava. Siksi toivon, ettei koskaan enää kukaan pääse kiintiön kautta sisään (lue: helpotetulla sisäänpääsyllä).
Toisaalta kokeeseen ajoissa ehtiminen ja tuollaisten yllättävien asioiden ennakointi ja varautuminen on tavallaan osa koetta. Siksi kannattaa varmistaa koeaamuna perille pääsy usealla eri tavalla. Monet yöpyvät viimeisen yön ennen koetta hotellissa, joka on kävelymatkan päässä kokeen suorituspaikasta. - Anonyymi
Oulussa harmi kyllä ei taida löytyä hotellia kävelymatkan päässä yliopistolta, kun yliopisto jostain syystä sijaitsee pöpelikössä kilometrien päässä kaikesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k1234401- 1563727
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah1033486Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia392839- 1351780
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta381582Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk181228Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi201202Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221154Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421150