Mietin välillä sitä kun jotkut varatut

Anonyymi

ihastuu ja hullaantuu totaalisesti johonkin uuteen tyyppiin. Oma kulta näyttää kadottavan merkityksensä ja ihmisarvonsa välittömästi. Mietin, että onko jätetyn ja petetyn kivulla MITÄÄN väliä pettäjälle. Jossain vaiheessa kaikki voi paljastua. Herättääkö sen mahdollisuus yhtään mitään ajatuksia, vai onko sydän täysin kylmä toisen haavoittuvaisuudelle.

Tietenkin se oma kulta voi olla vaikea ihminen, ehkä hyvin heikkokin. Ei osaa eikä jaksa. Ehkä siinä tyypissä ei osaa nähdä kovin paljon mitään rakastamisen arvoista. Miltähän tuntuu tietää, ettei itsessä välttämättä nähdä mitään, mitä rakastaa. Jos sen joku sattuu joskus itsestään tajuamaan.

Voi olla että parisuhteessa ajaudutaan erilleen. Kipinä on sammunut ja on liian paljon anteeksiannettavaa. Kuollut suhde, jossa ollaan taloudellisten realiteettien vuoksi. Miltähän se tuntuu, jos joku joskus tajuaa olevansa pelkkä lompakko. Joskus pohtii tällaisia.

36

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olipa kummallinen kirjoitus. Onneksi omassa elämässä ei ole koskaan tarvinnut miettiä toisen lompakon paksuutta kun yhtä köyhiä olemme olleet aina ja muut asiat kuin raha, ovat olleet tärkeämpiä.

      • Anonyymi

        Onko aivan kuin jostain ulkoavaruudesta tullut viesti, et käsitä siitä yhtään mitään?

        T; ap


    • Anonyymi

      Näitä tuntuu riittävän. Oma elämä jo niin uomissa, että haetaan jännitystä muista. En ymmärrä. Jos ei jaksa olla uskollinen, eikö silloin pidä lähteä eri teille? Kulissiliitot ovat satuttavia perheen lapsille.

      • Anonyymi

        Niin, aika moni nykyisin on sekaisin siksi, mitä on läheistensä elämässä nähnyt.

        Sehän se helppoa olisi jos voisi vaan lähteä eri teille, eikä keneenkään sattuisi.


    • Anonyymi

      Yhtälailla sitä petetään olipa sitä lompakkoa tai ei. Lompakollisen on vain helpompi lähteä suhteesta kuin lompakottoman.

    • Anonyymi

      Tuota pitäisi erään tampereella ahkeraan ravaavan naisen miettiä perusteellisesti.

      • Anonyymi

        Joo, siis onkohan sulla sama nainen mielessä kuin mulla....käyttää miehiä Täysin hyväkseen ja ostattaa niille lahjoja...


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo, siis onkohan sulla sama nainen mielessä kuin mulla....käyttää miehiä Täysin hyväkseen ja ostattaa niille lahjoja...

        Ei se nainen ole mielessäni enää muuta kuin silloin kun käyn täällä palstalla lukemassa näitä juttuja. Muuten on jo unholaan jäänyt ja toivottavasti sinä viet hänet jotta minun ei tarvitse enää lukea näitä häiritseviä juttuja täältä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei se nainen ole mielessäni enää muuta kuin silloin kun käyn täällä palstalla lukemassa näitä juttuja. Muuten on jo unholaan jäänyt ja toivottavasti sinä viet hänet jotta minun ei tarvitse enää lukea näitä häiritseviä juttuja täältä.

        En minä ole mies, mutta kuullut yhdestä luuskasta joka harrastaa tuota


    • Anonyymi

      Älä mieti, Se oma kulta on vain menettänyt merkityksensä sille varatulle pettäjälle, muille hän on sama ihminen ja voipa tulla läheisilleen vielä arvokkaammaksi kun huomataan minkälainen pettäjä puoliso hänellä on. Kaikki ei arvota omaa elämää kumppanin kautta, eikä rahan.
      Vaikeinta on varmaan näillä ihmisillä, jotka alkavat varattujen kanssa suhteeseen ja luovat kummallisen mielikuvistusmaailman ihastumisen ympärille saamatta mitään pysyvää.
      Ihmeellisiä ilkkujia ja petetyn syyllistäjiä riittää, mutta missä ne omat arvot ja rehellisyys ei missään.
      Varatuissa pettäjissä on myös niitä inhimillisiä ihmisiä jotka katuu tekojaan ja heillä on omatunto.
      Varokaan ihastujat sellaisia jotka ei pysty katumaan ja pystyvät pettämään puolisoaan pilkaten. Heissä on jokin pahasti vialla.

    • Anonyymi

      Ehkä samalta , kun tajuaa olevansa pelkkä panokalu. Sitten oksettaa ja paaaaljon.

    • Anonyymi

      En voisi toimia noin. Mulla on toimiva omatunto, jota myös tottelen.

    • Anonyymi

      Mietin välillä sitä kun jotkut varattuihin ihastujat hyökkäävät näiden puolisoiden kimppuun varsinkin niiden vaimojen😄 mikähän motiivi siinäkin on.

    • Anonyymi

      Varatut on itse vastuussa siitä mitä säheltää suhteessa ollen. Näitä on nähty baareissa, joista on saanut oikeasti ihan ristikuulustella sen että onko sitä varattu vai vapaa, kun sitä ei kerrota vapaaehtoisesti.

      Useimmiten kuitenkin petetty osapuoli syyttää kolmatta koska häneen ei ole tunnesidettä ja hän on tuntematon. Helpompi syytellä sitä johon ei mitään tunne kuin sitä omaa kumppania jolla se todellinen vastuuu on pysyä omassa suhteessaan uskollisena.

      Jos siellä säheltää pannen muita vaikka on sitoumus jo yhteen suhteeseen olemassa niin siitä voi päätellä että joko sitä mitä asioista seuraa ei mietitä ollenkaa loppuun saakka taikka sitten siitä ei välitetä,

      Jos suhde on siinä mallilla että alkaa vieraissa hyppiminen niin itse aika tunteettomasti sanon jopa ystävälleni suoraan että erotkaa. Se yleensä aiheuttaa vastustusta ja minä saan vihanpurkauksen niskaan että kuinka kehtaan edes moista ehdottaa, mutta minusta se nyt vaan on siinä vaiheessa enää ainoa ratkaisu kun se pettäminen alkaa olemaan joillain ainoa asia millä suhteessa eletään päivä eteenpäin ja se pettäminen on toistuvaa eikä lopu ollenkaan.

      Jos petetää niin jotain on tehtävä. se on niitä viimeisiä merkkejä siitä että asiat on menossa kohti eroa ja yleensä kun pettäminen tulee mukaan niin erotaankin. se nyt ei yleensä ole enää asia josta päästään enää sopuun ja asian yli

      • Anonyymi

        Ja mitenkähän se kumppani voi syyttää sitä kolmatta osapuolta, jos ei häntä tunne eikä edes teidä kuka on kyseessä. Kumppanit ei kerro syrjähyppyjensä henkilöllisyyttä puolisolleen.
        Vai siinä puolison silmien allako te petätte. Kaikkee perk.... sitä pitää lukea.
        Taukit syrjähyppyjä kuitenkin tunnustetaan aika usein parisuhteissa. Täällä taitaa olla hyvin pieni piiri kirjoittelemassa toisilleen.


      • Anonyymi

        TE ? Tämä kummentti tuli Nokian kaupungista ja sinkulta että sikäli se tunnistelu voisi sitten loppua.

        Suhteet joissa petetään pitää katkaista VÄLITTÖMÄSTI. se on suora tunteeton kanta Nokian kaupungista

        Ja petetyt voisi lopettaa sen oman kumppanin hyysäämisen. se toimii väärin ja siinä ei ole mitään hyysättävää ja paapottavaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ja mitenkähän se kumppani voi syyttää sitä kolmatta osapuolta, jos ei häntä tunne eikä edes teidä kuka on kyseessä. Kumppanit ei kerro syrjähyppyjensä henkilöllisyyttä puolisolleen.
        Vai siinä puolison silmien allako te petätte. Kaikkee perk.... sitä pitää lukea.
        Taukit syrjähyppyjä kuitenkin tunnustetaan aika usein parisuhteissa. Täällä taitaa olla hyvin pieni piiri kirjoittelemassa toisilleen.

        Totta kai syyttää sitä tuntematonta. Ihminen, jota rakastat on jostain syystä himoinnut tuota toista. Se satuttaa paljon. Viha tuossa kohtaa sitä toista kohtaa on inhimillistä, ei sitä tarvitse järkeistää. Tunteet kuuluvat ihmiseloon. Ja näin kirjoitan, vaikka toki "pahin" pettäjä on se oma puoliso.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta kai syyttää sitä tuntematonta. Ihminen, jota rakastat on jostain syystä himoinnut tuota toista. Se satuttaa paljon. Viha tuossa kohtaa sitä toista kohtaa on inhimillistä, ei sitä tarvitse järkeistää. Tunteet kuuluvat ihmiseloon. Ja näin kirjoitan, vaikka toki "pahin" pettäjä on se oma puoliso.

        Tää Nokian kaupungista taas eli muistan lukeneeni jostain että naiset syyttää yleensä kolmatta osapuolta ja hyysää ja paapoo sitä pettäjä miestään kun taas jos mies tulee petetyksi niin hän syyttää molempia yhtä tasaväkisesti. eikä hyysää kumpaakaan. Naiset nyt syyllistyy sen oman pettäjä palleronsa päähän taputteluun

        siksi mä liputan miesten puolella. Ne on loogisia eikä mitään pettäjän hyysääjiä


    • Anonyymi

      Meillä kummallakin on oma lompakko ja siellä omat rahat eli kumpikaan ei käytä toisen rahaa vaan omiansa. Tässä suhteessa kumpikaan ei ole toisen lompakko. :)
      Tasapuolisesti makselemme laskuja sitähän se parisuhde on ei olisi oikein jos toinen yksin joutuisi laskuja maksamaan. Jokainen eletystä elämästä vastuussa Jumalalle eivätkä millekkään palsta arvioijalle. Uskovaisissakin on sellaisin ihmisiä jotka ovat saattaneet ihastua toiseen ihmiseen se on ainakin minun kohdallani ollut vain ajatuksia ja eivät siitä kummemmaksi mene. Mekin olemme vain ihmisiä ja teemme virheitä. Minä tein väärin kumppaniani kohtaan ja tavallaan myös toista kohtaan koska annoin toiveita tulevasta.
      Minä arvostan omaa kumppaniani ja olen kokoajan tavallani jarruttanut. Menin aikoinani naimisiin rakkauden takia valitsin hyvän ja turvallisen miehen Jumala varmasti hänen kohdallaan näki että on hyvä mies näki pidemmälle niin kuin Jumala näkee. Vaikka minä olen ihastunut toiseen niin mieheni rakastaa minua silti. Enkä voisi erota koska avioliitto on ikuinen lupaus toiselle. Kyllä nämä ihastumisen tunteet laimenevat ja eivät ole mitään siihen verrattuna mitä tunnen miestäni kohtaan. En minä tätä toista rakasta kun en tunnekkaan ei sellaista jota ei tunne voi rakastaa. Siinä mielessä olen ollut luja koska en ole fyysisesti edennet jos jotain hyvää tästä sanoa. Palsta arvioijan on turha ruveta syyttelemään uskollisuudesta koska tuomio valta kuuluu Jumalan tehtäviin. Kumppanini kanssa aijon jatkaa en lähde vieraille teille.

      • Anonyymi

        Hyvä kirjoitus, tykkäsin tästä.

        Tuntuu että aloittaja on niitä jotka eivät ole olleet pitkässä suhteessa. Helppo huudella sivusta ohjeita.


    • Kyllähän ne kipinät alkaa sammumaan jossain vaiheessa, suhteessa kuin suhteessa. Niitä täytyy pitää yllä, sitä hiillosta ettei kokonaan sammuis.. Eli tehdä sen suhteen eteen, puolin ja toisin..

      Itse sinkkuna, olen sitä mieltä kuitenkin, että ihmiset eroaa liian helposti nykyään =(.

      Ihastutaan, siis saahan sitä ihastuksia olla, eihän siinä mitään.. MUTTA lienekö se todellakin niin, että vaihtamalla paranee, epäilen. Toki on esim. väkivaltaisessa suhteessa, fyysisessä tai henkisessä eläminen normaalista poikkeavaa, ja niissä se tilanne helpottuu, niistä irti pääsemällä.

      ARVOT kadonneet, mikään ei ole enää pyhää eikä häpyä ole, ja eroaminen helppoa ilmeisesti nykyään.

      • Anonyymi

        Minä olen myös huomannut että nykyajan ihmiset liian helposti eroavat. Jokainen joka on avioliitossa pitää ajatella niin monelta eri kantilta avioliiton jatkaminen ja pysyvyys olipa sitten lapsia tai ei voi olla itsekäs ja vain erota.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Minä olen myös huomannut että nykyajan ihmiset liian helposti eroavat. Jokainen joka on avioliitossa pitää ajatella niin monelta eri kantilta avioliiton jatkaminen ja pysyvyys olipa sitten lapsia tai ei voi olla itsekäs ja vain erota.

        Niinpä, lapset usein kärsii, mikäli ja useimmiten on riitaisia erot =(.
        Ei nykyään mietitä huomista pidemmälle, ja eletään hetkessä kiinni.

        MUTTA siis jokainen tekee ja elää, niin kuin parhaakseen kokee ja tuntee, eikä siitä sen enemp...


    • Anonyymi

      Niin. Sekin kuuluu elämään, olit sitten varattu tai et. Hullaantuminen. Sitä ihmettelen mikseivät varatut pistä samaa energiaa ja aikaa siihen omaan puolisoonsa, elleivät edes aio erota. Ihastus on vain hassu juttu, et voi valita kehen ihastut ja hullaannut.

      Se on kurjaa että oikein etsimällä etsitään että saisi pettää. Sillä ei ole rakkauden kanssa mitään tekemistä.

      Mutta kukin tyylillään :) jatkakaa

      • Anonyymi

        Niinkö sinulle on käynyt?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niinkö sinulle on käynyt?

        Ei varattuna.


      • Anonyymi

        Sinulla ei taida muutenkaan olla rakkaudesta käytännön kokemusta vain teoreettista liirum laarumia. Elämä ei katos mene aina kuin satu kirjoissa sitten kun sulla on kokemusta parisuhteesta voit ruveta oikeita mielipiteitä jakelemaan.


    • Anonyymi

      Voi, voi.

      • Anonyymi

        Voit ovat yleensä jääkaapissa. 😋


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Voit ovat yleensä jääkaapissa. 😋

        Ei kyllä se täällä majailee, sulaispa vähän ...


      • Anonyymi

        Syödessä helposti levittyvä rasva tai voi on hyvä leivän päällä. En minä mikään majoja alkaisi tekemään rasvalla. Ruualla ei saa leikkiä.


    • Anonyymi

      Nykyajan parisuhde on kyllä useammin kahden ihmisen lompakko. Ei muuta lisättävää.

    • Anonyymi

      Pimeimmillä hetkilläni kumppani kai oli jonkinmoimen pelkkkä lompakko. siitä toetessani se olikin maailman mahtavin prinssi. Sellainen joko kokosi minua hajottamisen sijaan. Mitä milloinkin... toinen ihminen siinä minun kanssani sellaisena kuin se minulle kulloinkin ilmenee ja sitä vielä paljon muuta joka ei juuri minulle ilmene.

    • Anonyymi

      Toivon että lopetatte sen ilkeilyn. Kun näette silmilläne jotakin, voitte uskoa. Pari kertaa oon Tampereella käynyt 2000 l alussa likkojen lenkillä. Naisista, yhden oletetun riiviön vastaus.😄

      • Anonyymi

        Jos olet jollekkin ilkeillyt niin lopeta todellakin se.


      • Anonyymi

        Kun mies avautuu naisystävilleen, niin sen voi sitten lukea täältä. Eihän se kivalta tunnu, terveisiä aloittajalle, joka on kuullut hyvän jutun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9140
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      373
      7873
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      160
      5547
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2334
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2079
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1729
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      1664
    8. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1413
    9. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      438
      1348
    10. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      1206
    Aihe