Väärin tarkennettuja ja valotettuja; eivätkö nuo amatöörit ikinä opi?
https://www.youtube.com/watch?v=pQK56OEAYVM
Minä katson mieluimmin Nasan nättejä maalauksia. Ne ovat paljon tarkempia eivätkä tärise saatana niin.
Taas näitä saamarin kuvia tähdistä!
5
113
Vastaukset
- Anonyymi
Hyvällä lykyllä voisit itse päästä katsomaan teleskoopilla tähtiä jonkin tähtitieteelliseen seuraan vieraana, jos vaan katsoisit internetistä vierailuajat.
Luuletko että nämä Suomessakin tuhannethharrastajat käyttävät järkyttäviä summia rahaa ostaakseen teleskooppeja, joilla sitten voivat katsella maalauksia keskellä yötä ulkona talvella?
Tuosta videosta näkee kyllä, että siinä on kuvattu epäterävää videota jossa on käytössä kamera, jonka objektiivin iiriksessä 8 tai 7 bladea (en muista sanaa suomeksi). Voit katsoa vaikka tämän videon, niin ymmärrät ehkä paremmin miten tuo muoto syntyy epätarkkaa kuvaan:
https://youtu.be/5v2DpbM6t6wKirjoitin kännykällä viestin, sen takia kirjoitusvirheitä tavallistakin enemmän. :-)
Pointtina kuitenkin oli, että voit itse asentaa vaikka omaan p900, tai p1000 kameraan objektiivin eteen pahvin, jossa on halutun muotoinen reikä, esim. sydän.
Näin sen sydämen läpi kaikki tähdet epäterävänä kuvattuna näyttävät sydämiltä ja jos teit tähden muotoisen reijän, niin ne näyttävät tähdiltä. Normaalisti epäterävänä kuvatut valopisteet ovat ympyröitä, tai monikulmioita, koska ne saavat muotonsa kameran objektiivin aukosta.- Anonyymi
Olisit vain sanonut että video on väärennetty-
- Anonyymi
Ei video todennäköisesti ole väärennetty. Se on ihan oikeasti kuvattu video kameralla, mutta väärillä asetuksilla.
Voi olla että värejä on muokkailtu tosin, mut voi väritkin olla oikeat. Värit tulisivat silloin kromaattisesta poikkeamasta.
Videon kuvaaja on tarkentanut paljon lähemmäs kun missä kohde on, jolloin tähdestä on tullut tuollainen bokeh pallo. Ainakin p900 kameralla on vaikeuksia tarkentaa pistemäisiin kohteisiin.
-Kristityn vaellus - Anonyymi
Voit myös kokeilla tätä ilmiötä ilman kameraa, jos olet hyvin laiskalla päällä. :) Avaa vaikka tämä kuva tähdistä kännykällä:
https://www.lisamission.org/files/styles/keyimage/public/images/Star-field-hubble-deep.JPG
Sitten laita toinen silmä kiinni ja liikuttele kännykkää lähemmäs ja kauemmas. Kun kännykkä on lähempänä silmääsi kun mikä on silmän lähin tarkennusetäisyys, alkavat tähdet näyttämään ympyröitä, sillä silmäsi iiris on pyöreä.
Jos katsot jonkun pienen reiän läpi, samankaltaisen kun mistä edellä mainitussa videossa puhutaan, mut ehkä vielä pienemmän, voit saada myös omaan näkökenttään ne pallot näyttämään vaikka sydämiltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial291859Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1571812Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3581600- 1501227
Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2141188Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221138- 111044
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt51009- 2851005
- 82971
