Monessa ketjussa kerrotaan "vihaisista vapaa-ajattelijoista". Ja kyllä, välillä tulee vihaiseksi. Tässä on viimeisin ihan oikeasti vihaa nostanut uutinen:
Vaikka Knutbyn helluntaiseurakunta Ruotsissa on lakkautettu, sen väkivaltaista menneisyyttä puidaan edelleen tuomioistuimessa. Arvioitavana on useita pahoinpitelyjä ja seksuaalirikos, jossa seksiä oli perusteltu ”Jumalan tahdolla.”
- -
Raskaimman syytteen saa yksi seurakunnan saarnaajista, jota epäillään riippuvuusasemassa olevan henkilön seksuaalisesta hyväksikäytöstä.
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000006106112.html
Vihainen vapaa-ajattelija
6
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllähän uskontojen vaikutus eism. seksuaalisuuden ja lisäääntymisterveyden alueella on maailman sivu aiheuttanut ylimääräästä ja usein mys äärimmäistä kärsimystä. Uskonnot vaikuttavat paitsi suoraan ja omissa yhdyskunnissaan myös poliittisiin päättäjiin. Esimerkiksi Alabaman totaalikielto aborteille raiskauksista ja insestistä huolimatta..
Niinpä. Löytyykö tältä palstalta kirjoittajaa, jonka mielestä Alabaman päätös olisi hyvä juttu? Tässä vielä linkki:
https://demokraatti.fi/kuvernoori-sinetoi-jyrkan-aborttilain-rankaisee-raiskauksen-ja-insestin-uhreja-viela-kertaalleen- Anonyymi
Myös Euroopassa aborttioikeuden vastustajat yrittävät kiivaasti.
- Anonyymi
Onhan uskosta luopumisen julistaminen jumalanpilkaksi, ja jumalanpilkan äärimmäisen kovat rangaistukset ainakin minua suututtavia. Kuudessa maassa kuolemantuomio. Siksi jumalanpilkan kriminalisointi pois Suomessakin.
- Anonyymi
Valtion uskonnollinen holhous lukiolaisia ja peruskoululaisen huoltajia kohtaan; ET-kielto.
- Anonyymi
Mikä oikeasti vihastuttaa? Ajatuksen vapaus -raportin tiedot maailmalta saattavat aiheuttaa suuttumusta epäoikeudenmukaisuutta ja sortoa kohtaan?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m724234Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o983675Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363379- 512920
- 402408
Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu182379Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest222112- 231736
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami141577Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?331552