Kansa nuiji vaaleissa kepun maanrakoon niin eikös nämä kukkopojat ole tyrkyllä taas munaamaan maan asioita.
Nauran keskustan hallitus haluille
Anonyymi
872
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Rinnehän se vaatii keskustan mukaantuloa. Ei keskustalla ole kovin suurta hinkua hallitukseen.
Hinku on ja kova onkin. Valta ja raha ovat hyviä magneetteja. Mahdollisuus avautui yllättäen ja se mahdollisuus oli käytettävä. Toki ensin piti esittää Hallitukseen ei mennä -kevätteatteria ja sekä persut että kokoomuksen pettänyt Rinne lankesi kepun ansaan.
Ai, ei ole hinkua hallitukseen. Pitäähän se kepujen lähteä taas uhrautumaan ja laittaa köyhät, opiskeliat, työttömät, lapsiperheet ja eläkeläiset ruotuun.
Pakkolakia pöytään ja irtisanomissuojat pois kokonaan. Maurille ilmaset tenat
Tosiasia on , että Rinne ei saa hallitusta pystyyn ilman keskustan tukea. Siksipä Sipilä voikin sanella hallitusehdot suvereenisti.
Aivan, ihmetyttää vaan oletettu keskustan kannattajakunta - ovatko he oikeasti Sipilän linjoilla ? Vähävaraiset ja huonompiosaiset entistä ahtaammalle - onko muidenkin,kuin nähty Sipilän linja ? Perinteisenä "maalaispuolueena" tuskin autioiden maatalojen äänestäjät tykästyvät eläkeläisten aseman heikennyksistä mm. indeksileikkaus.
Maahanmuuttoon ja ilmastopolitiikkaan järki ja realismi. JOS Sipilällä on tesla, ei kaikilla maaseudun ihmisillä ole siihen varaa, mutta autoa tarvitsee pelkästään jo kauppa asioihin. Eikä kaikilla ole taloa antaa mamujen asuttavaksi - vaikka haluaisikin
Kylläpä se on tuo Kepun maakuntahimmeli, mikä tässä on keskeisin tekijä Kepun hallitushaluissa.
Ainakin mikäli ajatellaan, mikä niistä kymmenestä kynnyskysymyksestä on omaperäisin ja ikäänkuin uudistusmielisin.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000006088202.html
Miellän, että asiat ovat listassa tärkeysjärjestyksessä, mutta kohdan 1 luulisi olevan itsestään selvä muillekin ryhmille. Kohdasta 2 voi jo syntyä erimielisyyksiä, mutta mahdollisille uudistuksille löytyy erilaisia ratkaisumalleja niin, että itse päätavoite pysyy ennallaan.
Täytyyhän demareilla apupuolue olla
- faktaa pukkaa.