Sähköautojen akkuihin tarvittavaa kobolttia louhitaan lapsityövoimalla ja kaivosjätteet pilaavat ympäristöä. Lisäksi koboltin käsittely vaatii niin paljon vettä että ympäristön maanviljelijät eivät saa enää kasteluvettä ja joutuvat lopettamaan elinkeinonsa. Esimerkkinä, yhden kookkaan maasturin akkuihin tarvitaan 24kg kobolttia.
Tämä on sitten viherpunikkien mielestä kestävää globaalia ilmastopolitiikkaa! Suomessa jeesustellen
elvistellään ilmaston pelastamisella ja toisaalla tuhotaan kaikki saavutettu.
Kuka pelastaa ja mitä?
4
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ihmiset monesti luulee olevansa hyvällä asialla tietämättömyyttään. Kuka olisi esimerkiksi uskonut että muovipussi on ympäristöystävällisempi kuin kangaskassi, jota voi käyttää tuhansia kertoja enemmän kuin muovipussia?
- Anonyymi
Väärin...tuhansia käyttökertoja kestävä kangaskassi on paljon ympäristöystävällisempi, kuin kertakäyttöinen muovikassa.
Mutta jos vertaillaan kertakäyttöistä muovikassia ja kertakäyttöistä paperikassia, niin muovikassi vie voiton.
Sinänsä hupaisaa, että sellua viherpestään nyt kovaa vauhtia ja siitä tehdään muovin korvaajaa, mutta pelkkä paperikassi riittää todisteeksi siitä, että näin ei ole.
- Anonyymi
Tarkoitatko Talvivaaran kaivosta myös ??
- Anonyymi
Oho! Melkoisen korkeat prosentit:
https://www.ksml.fi/teemat/autot/Autojohtajalta-hätkäyttävä-arvio-Jos-kaikki-Euroopan-henkilöautot-sähköistyisivät-päästöt-putoaisivat-vain-04-prosenttia/1372904#cxrecs_s
Päästäisikö liki samoihin prosentteihin, jos ME (savu) - saunanlämmittäjät muutettais tilat vaikka tulevan ja uudistuvan EU-lain myötä, ynnä Suomen kunniakkaita perinteitä noudattaen, tislaamoiksi? (etanoli)
Omavaraisuus kunniaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175103Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1012321- 1352018
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee491895Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171710"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551286Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu117957Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää51866Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.303831Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24664