Olivatko ylipappi Lasarus, Simon Boethuksen poika, sekä hänen sisarensa Martta ja Mariamne nuorempi* sukua Jeesukselle äidin Marian puolelta? Mariahan oli Aaronin sukua Leevin heimosta kuten sukulaIsensa Elisabet joka oli pappi Sakariaan puoliso. Vai mistä Betaniassa Simonin talossa elävä Lasaruksen perhekunta oli tuttu Jeesukselle? Ainakin Lasaruksen perhekunta tunnetaan rabbiinisissa lähteissä (Mishna, Talmund, siitä että he asuivat Betaniassa ja avustivat auliisti köyhiä. Martasta esimerkiksi kerrotaan että kun Juutalaiset nousivat kapinaan roomalaisia vastaan hän repi kaikki vaatteet yltään ja heitti perheensa hopeat kaduille toteuttaakseen Hesekiel 7:19 mainitun profetian ja huusi sitten kovaan ääneen: "Mitä hyvää tästä on enää minulle!"
*Ylipappi Simonin tytär Mariamne vanhempi meni naimisiin Herodes suuren kanssa ja heillä oli yksi poika, Herodes Filippos. Ariamne nuorempi nimettiin isosisarensa mukaan.
*Ylipappi Simonin tytär Mariamne vanhempi meni naimisiin Herodes suuren kanssa ja heillä oli yksi poika, Herodes Filippos. Ariamne nuorempi nimettiin isosisarensa mukaan.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.