Hotellit tyhjinä... Silversand ja Vikingmotelli.Ei kannata ..
Ei hotelli kannata
12
76
Vastaukset
- Anonyymi
Paikka paikka ja paikka. Ykköspaikka OLI Tehtaanniemi. Hankolaiset olivat niin suunnitelleet ja uuteen yleiskaavaan merkinneet. Kavander ja Nousiainen möivät koko ajatuksen. Se siitä strategiasta.
Tavallisesta hotellista on huutava pula. Suunnitelma 1500 m2, jossa 50-70 tavallista hotellihuonetta oli hyvä. Planting pilasi sen ajatuksen. Kavander ja Nousiainen ja heidän jenginsä komppasivat Plantingia mm. ajamalla rr-miehen kaupunginjohtajaksi huolehtimaan to do-listasta ja haukkumaan kaupunkilaisten puolta pitäviä.
Satamaan panostetaan, mutta turismiin ja hankolaisiin veronmaksajiin panostaminen on lastenkengissä. Missä on Hangon elinkeinoasiamies? - Ai mikä? Vad? - Anonyymi
Niinpä. Mäkinen tunnusti loppuvaiheessa ihan julkisesti, että ei tullut ihan sitä, mikä oli tarkoitus...
Pari viikkoa sitten oli riemullista nähdä, kun Hangonkylän koulun oppilaat olivat Tammisaaren uimahallissa luokkaretkellä. Söivät pukkarissa iloisina eväitä ja olivat lähdössä juna-asemalle kotimatkalle.
Niin, Hangon ylpeys ja vetonaula, kongressihotelli, jonka yhteydessä on uimahalli hankolaisille ja vierailijoille jäi tulematta. Tuli aivan jotain muuta, josta ei ole hyötyä hankolaisille eikä vierailijoille kuin nimeksi. Hangon mainostaminen kylpyläkaupunkina on valheellista markkinointia! Ajat Nauticatilla satamaan, etkä pääse uimahalliin saunomaan! Joku konttisauna keskellä parkkipaikkaa. Hei haloo! Kasnäs kutsuu. Siellä on toimiva konsepti. Voi mennä tänä kesänä laivalla Hangosta katsomaan.- Anonyymi
Ehkä kaupunginjohtaja on Nauticatia vastassa laiturilla, ja jos kaveri, pääsee uiputtelemaan!
- Anonyymi
Kenen piikkiin?
- Anonyymi
Vieläkään en tajua miten toi juttu onnistuttiin sössimään noin pahasti. Talojen sijaan olisi pitänyt tehdä hotelli joku matala kalliota myötäileva rakennus ja uimala kaikille. Nyt on muutamalle ihmiselle rumia betonipömpeleitä Hangon parhaalla paikalla. Ei ole hotellia eikä ole uimalaa kuin yksityisessä käytössä, tietyin poikkeuksin. Tavallista hankolaista ei ajateltu missään vaiheessa. He eivät kuulu Hangon Kehhittämissuunnitelmiin. Vieläkö se Roxx saa olla omalla paikallaan. Kun sekin häiritsi monen mieltä.
- Anonyymi
roxxille annettiin taktisesti 5vuoden vuokrasopimus sen takia kun asia seuraavaksi tulee pöydälle on kunnallisvaalit juuri käyty läpi ja se ei aiheuta niin suuria paineita kun viimeksi silloinhan asiasta päätettiin juuri ennen vaaleja ja edes sitkeimmät roxxin kaatajat eivät uskaltaneet äänestää sen sulkemisen puolesta kun asiasta oli noussut oikea kansanliike.eli tämä 5vuotiskausi on roxxin viimeinen jos kawa,nousu äänestetään valtaan ja korruptiokuppilan dennis jatkaa kaupunginjohtajana tämä on varma juttu.
- Anonyymi
Roxx pitää ehdottomasti jäädä. Se on enää kohta ainoa hyvä asia Hangosta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Roxx pitää ehdottomasti jäädä. Se on enää kohta ainoa hyvä asia Hangosta.
EI,Roxx ei ole hyvä asia.kyllä joutais sekin pois rumentamasta maisemia.toisaalta eihän siellä istu ku paikalliset tenukepit ympäri vuoden.
- Anonyymi
Ei auta kuin ihmetellä kuinka tyhmiä te valitusvirttä vääntävät mukahankolaiset olette. Kuka tahansa tähän niemeen haluaa investoida mitä tahansa on todellinen Hangon ystävä. Katkeroituneet äksyilijät olette niin noloja. Olen nuori hankolainen ja häpeän teitä niin että sattuu.
- Anonyymi
En kuuna päivänä nimittäisi rr:n miehiä Hangon ystäviksi. Ei mitaleita, Ovat vieneet mahdollisuuden kehittää Hangon ympärivuotista matkailua. Tehtaanniemi on varsinainen kehityksen TULPPA. rr ei ole tehnyt muuta kuin rutkasti rahaa omaan pussiin, Ei heillä ole ollut muuta tarkoitustakaan. Muutamat sinisilmäiset poliitikot (demarit) ovat menneet halpaan tai sitten kalliiseen, jos ymmärrätte, mitä tarkoitan. Tilisiirtoja voi tarkistella viranomaisten toimesta, jos sen aika tulee. Asiat selviävät ennemmin tai myöhemmin ja paha saa palkkansa kuten sanotaan. Oikeus voittaa. Rolle on puolustanut pystypäin hankolaisten etua, Kiitos ja hatunnosto! Kansanliike pelasti ROXXin, Ekholm pelasti Itäsataman eristykseltä ja puomitukselta. Kyllä Hangossa riittää rohkeutta olla eri mieltä, olla oikeassa. Ympäristölautakunta päätti kolme kertaa oikein. Kiitos. Harmittaa kaupunginjohtajan käytös, koska on jo kaksi kertaa kävellyt Teknisen lautakunnan yli Merikadun asiassa. Lisäksi yritti puomittaa Itäsataman. Ei hyvä, ei oikein!
- Anonyymi
No nythän ovat suunnittelemassa kaksiokerrostaloa hotelliksi. Ilmeisesti samalla kuviolla kuin Helsingissä tehdään BASE hotellia. Eli - asunnot myydään yksityisille mutta ne ovat silti hotelliasuntoja. Mitenkähän tämä konsepti sitten Hangossa menestyy, tiedä häntä. Ilmeisesti tähdätään siihen että rakennuttajilla ei ole asuntojen myynnin jälkeen vastuita koska omistajat maksavat jatkokulut.
Ongelmahan on siinä, että ei haluta rakentaa kokous- ja kongressitiloja. Eli ei haluta ryhmiä Hankoon. Mikä syy siihen on, sen tietävät vain rakennuttajat. Haiskahtaa siis siltä että Tehtaanniemelle ei haluta isompia ryhmiä.
Paljon on työtä tehtävä ympärivuotisen matkailun eteen. Näillä näkymillä Tehtaanniemen projektit eivät siinä asiassa auta.- Anonyymi
Kaksiokerrostalosta olisi tullut varmaan samanlainen "hotelli" kuin kolmesta jo rakennetuista majoitusrakennuksista: ei niissä mitään majoitustoimintaa ole. Asunnot on myyty yksityisille asunnoiksi. Majoitustoiminta on lyhytaikaista ammattimaista vuokraustoimintaa. Siitä ei ole näyttöä eikä ole uskottavaa, että sellaista tulisi.
Kaavoituksella pitää rajoittaa lisärakentaminen oikean hotellin tekemiseen. Kuten aikaisemmin on sovittu: 1500 m2, 50-70 huonetta. RR halusi oletettavasti rahastusmielessä poiketa tästä tavoitteesta, BASE-konsepti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455060Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1131594Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481229Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101169- 131113
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171007Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v3875Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57779Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27753