Tilanne on seuraavanlainen: Omistan (mahdollisesti lakkautettavan) yrityksen, jolla on jonkin verran varallisuutta. Olen aikeissa hankkia asunnon omaan käyttöön joko omiin tai yrityksen nimiin.
1. Omiin nimiin asunnon ostaisin:
JOKO ottamalla henk. koht. pankkilainan ja lyhentämällä sitä osin yrityksestä nostetuilla osingoilla/palkalla. Tästä tulisi toki osinko- ym. veroja ja lainan korkoja maksettavaksi, mutta ainakin asunto olisi omissa nimissäni.
TAI purkamalla yrityksen, maksamalla pääomatuloverot jako-osasta ja ostamalla asunnon näillä varoilla.
2. Yrityksen nimiin asunnon ostaisin puhtaasti yrityksen varoilla ja asuisin siinä itse. Tuolloin varoja ei tarvitsisi siirtää, eikä minun tarvitsisi maksaa osinko- ym. veroja. Sen sijaan tästä järjestelystä seuraisi verotettava asuntoetu, jota tulisi maksettavaksi vuosittain hamaan tulevaisuuteen. Lisäksi yritystä olisi pidettävä ns. hengissä niin kauan kun yrityksen omistamassa asunnossa mielisin asua. Myöskään asunto ei olisi minun, millä olisi merkitystä esim. silloin, jos yritys lakkautettaisiin myöhemmin (=jako-osan verotus) tai jos asunto myytäisiin (=yritys maksaisi 20 % yhteisöveroa mahd. myyntivoitosta).
Kumpi vaihtoehdoista on järkevämpi?
Asunto omiin vai yrityksen nimiin?
Anonyymi
0
106
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell492349Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1501930Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.581875- 361622
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1141542Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,551181Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.831115- 691106
Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103891Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54877