Kenestä kaupunginhallituksen puheenjohtaja väistyvän Lasse Rajalan jälkeen? Puheenjohtajasta tulisi järjestää neuvoa-antava kansanäänestys. Ei mikään "läpihuutojuttu" Pöntisen piikkiin, koska Pöntinen on saanut muutama vuosi sitten Lapuan kaupunginvaltuustolta epäluottamuksen, joka on lainvoimainen ja edelleen voimassa.
Lapuan kaupunginhallituksen puheenjohtaja
17
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Lapualle tulisi valita suoralla kansaäänestyksellä päätoiminen pormestari määräajaksi, joka toimisi kaupunginhallituksen puheenjohtajana ja kaupunginjohtajan virka tulisi lakkauttaa siten tarpeettomana. Se olisi todellista kansanvaltaa ja demokratia. Valta Lapualla kuuluu lapualaisille, ei puolueille, eikä virkamiehille.
- Anonyymi
Kyllä ne vaalit jo pidettiin ja ihan demokraattisesti. Menettelytapaohjeet on olemassa, joten ei tässä mitään " pormestarivaalia" tarvita.
- Anonyymi
Ei demokratia, ole mikään tae siitä, että päätökset ovat niin taloudellisesti kuin oikeudenmukaisuuden kannata oikein ja kehitystätukevia. Demokratia on enemmistö päätös, jolla ei välttämättä tosiasioitten kannssa, ole mitään tekemistä ???
- Anonyymi
Demokratia ei ole paras päätöksentekomalli, mutta vähiten huono. Eläköön demokratia.
- Anonyymi
Lukion siirrostakin oli demokraattinen päätös, joka onneksi toisella demokraattisella päätöksellä kumottiin. Pormestari, joka saisi palkkaa, olisi hyvä. Nykyinen kaupunginjohtaja saa jo palkkaa, mitta hänestä ei ole pormestariksi. Pitää olla todella varoissaan oleva, että pystyy kauphallituksen puheenjohtajuutta pienellä kokouspalkkiolla hoitamaan. Siis hoitamaan kunnolla.
- Anonyymi
Lapuan kokoomuksen kunnallisjärjestö ja valtuustoryhmä tekee virheen, jos ehdottaa kiistellyn Kai Pöntisen valitsemista Lapuan kaupunginhallituksen puheenjohtajaksi. Kokoomuksen joukosta löytyy monia sopivia ja päteviä henkilöitä kh:n puheenjohtajaksi.
- Anonyymi
Jos äänimääriä kattellahan niin soon Ikolan Simon paikka.
- Anonyymi
Simo Ikola, Jussi Vaahtoniemi, Olli Lahdensuo tai Juha Kattelus kaupunginhallituksen puheenjohtajaksi. Ei missään tapauksessa Panu Lahdensuo tai Kai Pöntinen. He ovat antaneet jo Lapualle mitä heillä on annettavaa. Ei voi lapiolla ottaa, jos on lusikalla annettu.
- Anonyymi
Onhan tuasta ryhmästä ylitse muiden Panu Lahdensuo! Simo Ikola (liian kiltti), Jussi Vaahtoniemi (taustahenkilö aina), Olli Lahdensuo (omia yrityksiä), Juha Kattelus (täysin tuntematon)! Eli Panu!!!
- Anonyymi
Äänimäärä ei ratkaise mitään, vaan järki ja kyky johtaa Lapuan kaupunginhallitusta oikealle tielle.
- Anonyymi
Valitettavasti äänestäjät ovat demokraattisesti jo äänestäneet mielestään kelvollisimmat ja kyvykkäimmät johtajat luottamustehtäviin. Pulinat pois. Kaupunginjohtajan rooli on toimia ammattijohtajana muiden esikuntajohtajien kanssa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Valitettavasti äänestäjät ovat demokraattisesti jo äänestäneet mielestään kelvollisimmat ja kyvykkäimmät johtajat luottamustehtäviin. Pulinat pois. Kaupunginjohtajan rooli on toimia ammattijohtajana muiden esikuntajohtajien kanssa.
Eipä äänestäjät valitse kaupunginhallituksen puheenjohtajaa, eikä kaupunginjohtajaa Lapualle. Lakia tullaan muuttamaan, että näin tapahtuisi. Nämä valinnat ovat nyt muutamien politrukkejen ja satraappejen käsissä Lapualla.
- Anonyymi
Onko se kokonaisuudessakaan, kokomuksen paikka yksinoikeudella ??? Käsitykseni mukaan nämä paikat ovat katkolla, valtuustokauden puolivälissä.
- Anonyymi
Vieläkun kerrotta mikä itu tuas tk n jutus o ku siälä pitää istua kaikki päivystyksen pualella ja mihinä kaikki muut lääkärit o ku siälä lääkärien vastaanottopualella ei oo ristinsialua, ei oo lääkäreitä ei oo potilaitakaan. Minkätähären ei oo muilla lääkäreillä vastahanottoja ku niitä pitääs kuiteski olla enemmänki ku kaks talois. Moomma ihemetellehet ny jo jonki aikaa jotta mikä o homman nimi. Ei saa lääkäriaikoja ku päivystyspualelle. Antakaas ny kuulua, mikon hommannimi
- Anonyymi
Yhdyn edelliseen kirjoittajaan. Kesäkuun loppupuolelle annettiin aikaa . Ei kovin hyvin tunnu pelaavan tk systeemit. Kerkee täs odotelles jo kuolla moneen kertaan :(
- Anonyymi
Jos lääkärit on yksityispuolella keikalla.
- Anonyymi
Terveystalo Oy on tuttu työpaikka Lapuan kaupungin terveyskeskuslääkäreille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial21635Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061597Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2341122Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221068- 128909
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2846Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29827- 10825
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks47807- 69790