Endast ca. 2000 samer i Fnland talar samiska.

Anonyymi

Åtta av tio samer i Finland har förlorat kontakten med sina föräders språk och behärskar inte längre samiska.
I språkboet Guovozabiedja i Rovaniemi hittar barnen tillbaka till sina verbala rötter.
Småbarnspedagogerna talar endast nordsamiska med barnen,daghemmet har för närvarande 19 barn..
Syftet med ett språkbo är att återuppliva ett språk som trätt tillbaka eller riskeras att utrotas.

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomenruotsalaisille voisi asettaa pakkosaamen jotta kielen voisi elvyttää ja saamelaiset saisivat palvelua äidinkielellään. Suomenkielisille tätä velvollisuutta ei voi antaa koska me opettelemme jo yhden marginaalisen pakkokielen.

      Saamen puhujien määrää ei tarvitsisi nostaa kuin alle tuhannella niin puhujia olisi sama 5% jonka takia meidänkin täytyy opiskella pakkokielemme. Ruotsinkielisethän ovat lahjakkaita oppimaan kieliä niin kyllä siinä yksi saamen kieli menee kuin vettä vain. Lisäksi saami tukee suomen ja viron oppimista ja antaa hyvät perusteet unkarin opiskeluun. Ja kielitaitohan on rikkaus ja toisaalta pakkomatemaatiikka

      Kuka kannattaa.?

    • Anonyymi

      Skönt att det finns förnuftiga människor som vill bevara minoritetsspråken.

      • Anonyymi

        Det var allt tur att förfinskningen inte lyckades till hundra procent.


    • Anonyymi

      Finns artikel på HBL om språkboet. (fordrar inloggning )

    • Anonyymi

      Saamelaisillahan on omat kansankäräjät, joissa voi päättää asioistaan, mm. EU on tukenut heitä ja huomauttanut Suomea esim. kalastuksen suhteen, jossa yritettiin syrjiä saamelaisia. Saamen kieltä ei tosin voi verrata suomeen ja ruotsiin, se ei ole koskaan ollut yleinen samalla lailla, eikä kuulu siten oppivelvollisuuteen.

      • Saamea on puhuttu Suomessa paljon laajemalla aluuella kuin ruotsia. Pakkosaamen perustelut olisivat aivan yhtä pätevät kuin pakkoruortsinkin. Sääli että saamelaisilla ei ole rahakkaita säätiöitä ajamassa asiaansa. Saamea puhutaan myös Norjassa, Ruotsissa ja Venäjällä joten oikein hyödyllinen kieli.


      • Anonyymi
        Sven-Håkan kirjoitti:

        Saamea on puhuttu Suomessa paljon laajemalla aluuella kuin ruotsia. Pakkosaamen perustelut olisivat aivan yhtä pätevät kuin pakkoruortsinkin. Sääli että saamelaisilla ei ole rahakkaita säätiöitä ajamassa asiaansa. Saamea puhutaan myös Norjassa, Ruotsissa ja Venäjällä joten oikein hyödyllinen kieli.

        Saamea on 4 erilaista, eikä mitään niistä ole käytetty virallisesti valtioiden päättävissä elimissä, kuten suomea ja ruotsia. Suuri ero tässä suhteessa.
        Tottakai Lappi alueena on suuri, ei se kuitenkaan voi ratkaista yhtään mitään oppivelvollisuuden suhteen.


      • Anonyymi

        Hur är det månne med vår romska befolkning,där är det väl nästan bara den äldre generationen som behärskar deras eget språk ?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hur är det månne med vår romska befolkning,där är det väl nästan bara den äldre generationen som behärskar deras eget språk ?

        Deras språk är farozonen på riktigt.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Deras språk är farozonen på riktigt.

        De har ändå funnits här i Finland i hundratals år,underligt nog har de hållit sin kultur levande,med klädsel och annat mycket bättre här än i Sverige tex.


      • Suomeruotsalaisia ei ajettu eristyksiin vaan menivät sinne ihan itse. Taxellin paradoksi.


      • Anonyymi
        Sven-Håkan kirjoitti:

        Suomeruotsalaisia ei ajettu eristyksiin vaan menivät sinne ihan itse. Taxellin paradoksi.

        De flesta av oss lever nog vardagen bland finskspråkiga ,inget isolerande .I Österbotten kanske vanligare med helsvenska byar.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      61
      6531
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      209
      4971
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      54
      4466
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      95
      3733
    5. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      73
      2921
    6. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      66
      2737
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      107
      2556
    8. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1907
    9. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      254
      1791
    10. Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu

      Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1629
    Aihe