Tulihan taannoin työskenneltyä eräässä autonpesu-firmassa... Noo pomo kävi tuomassa auton avaimet käteen ja sanoi: "tässä on seuraavan auton avaimet, se on sellaisen hienon naisen pirssi..." Noo minä sitten pihalle autoa hakemaan ja kas kummaa piha onkin täynnä biilejä. Auton merkistä ja väristä ei ole harmainta aavistustakaan. Vilkaisen sitten avainta jossa siinäkään ei ole mitään muuta tuntomerkkiä kuin iso D-kirjain. Hetken pohdittuani mietin että oliskohan tämä tuon Datsuni avain.. joten ei muuta kuin kokeilemaan lukkoon ja bingo! Oikein arvasin, sitten vain avain virtalukkoon ja auto pesuhalliin. Operaationa oli hopan plus moottorin pesu ja luonnollisesti pesimme myös kumiset lattiamatot. Lattiamattoja pois ottaessa sai ensin penkoa tukun tyhjiä kalja ja tupakkiaskeja ynnä muuta törkyä päältä veks. Samalla mietin pomon puheita hienosta rouvasta... Noh moottori tuli pestyä ja todella likainen auto hinkattua.. Käyntiinkin lähti jo kolmannella yrittämällä. Kaikki siis meni nappiin.
Noo.. sitten päivällä tulee pomo kyselemään että miksen ole vielä pessyt sen neidon autoa ja minä sanoin sen datsunin pesseen ja osoitin ikkunasta pihalle.. siinä samassa pomo sanoo että sen piti olla valkoinen 91-vuoden nissan ja edelleen samassa ajassa rämäiseen vastapestyyn datsuniin änkeää kunnon hampuusirevohka. Hampuusit tunnistaa jo kaukaa viereisen halpabaarin kanta-asiakkaiksi jotka aina jättävät autonsa pesulan pihaan.
Noo syy ja seuraus oli se että että datsunin lukot olivat niin väljät että sinne kävi mikä tahansa avaimen tapainen... eli pesin siis väärän auton. prkl... mahtoivat hampuusit ihmetellä käkenä ja olla tyytyväisiä kun datsunin rämä pestiin varmaan ensimmäistä kertaa viiteentoistavuoteen
Auton pesu
4
7632
Vastaukset
- Heh hee:)
Harvoin tai en koskaan näitä kommentoi mutta tuo oli paha!!:))
- Päivi
Loistava!!! :D
"Harvoin tai en koskaan näitä kommentoi"
Samoin! Tämä ylitti "uutiskynnyksen"!
- :-)
Tää oli kyll pahin kaasalointi-epäonnistuminen mitä tiiän.
- poilaf
kaliiberia oli iskän tohelointi vuosia sitten. Parkkeerasi Fiat 127:n parkkiin, lähti käymään jossain ja palatessaan autolle jäi vielä odottamaan siskoa harrastuksistaan. Istuskeli siinä Fiiatissa hetkisen aikaa kunnes alkoi miettiä että milloinkahan se tytär on tonne takapenkille tommoset ostokset ehtiny hankkia, kunnes katsasti peruutuspeiliin ja näki takanaan täysin samanlaisen kotteron. No, avainhan kävi kumpaankin autoon kuin vettä vain, vaivihkaa vain autonvaihto.
Samainen isukki oli ostanut uuden auton ja jättänyt sen Parkkiin jonnekkin. Ostoksilta tullessaan huomasi autossaan todella pitkän raapiutumisjäljen ja jäi sitä manailemaan ääneen siihen ja jutusteli ohikulkijain kanssa että on sitä kyllä typerää porukkaa liikkeellä ku ei voi jäädä edes paikalle tommosen jälkeen. No, väärähän sekin auto oli :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l4363111Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata802375Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1161868Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1941557- 271523
- 771512
- 1091465
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva201378Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411371- 801317