Antti Rinteen suunnitelmat: Viisumivapaus Venäjän kanssa

Anonyymi

Hallitusneuvotteluja parhaillaan vetävä sdp:n puheenjohtaja Antti Rinne haaveilee Suomen ja Venäjän suhteiden merkittävällä tiivistämisellä ja yhteistyön lisäämisellä.


Hallitusneuvottelija Antti Rinteen (sd.) Venäjä-suunnitelmat ovat luettavissa viisi vuotta sitten julkaistusta Kaleva-lehden verkkojutusta, jossa esitellään Rinteen poliittista linjapaperia.

Rinteen keskusteluasiakirja julkistettiin keväällä 2014 tilanteessa, jossa Rinne oli tuolloin pyrkimässä sdp:n puheenjohtajaksi ja myös tuli valituksi tehtävään.

Venäläisten yritysten investointeja Suomeen

Rinteen suunnitelmien mukaan Venäjän markkinoiden läheisyyttä olisi hyödynnettävä täysimääräisesti.

- Jatkossa meidän on tavoiteltava entistä päämäärätietoisemmin myös venäläisten yritysten konkreettisia investointeja Suomeen, keskusteluasiakirjassa todetaan.

Verkkojutusta selviää myös, että Rinteen intresseissä ovat viisumivapaus, liikenneyhteyksien nopeuttaminen, venäjän kielen ja kulttuurin opetuksen merkittävä lisääminen ja aktiivinen markkinointitoiminta Venäjän yrityskentän suuntaan.

Halla-aho osoitti mieltä Krimin valtausta vastaan

Rinteen suunnitelmat tiivistää yhteistyötä Venäjän kanssa julkistettiin samaan aikaan, kun Venäjä oli aloittanut intervention Krimille.

Kansainvälinen yhteisö tuomitsi välittömästi Venäjän toimet, jotka johtivat myöhemmin Krimin tekniseen liittämiseen osaksi Venäjää. Venäjän oikeutta Krimiin ei ole kuitenkaan tunnustettu kansainvälisesti, ja seurauksena ovat olleet muun muassa EU:n Venäjälle asettamat talouspakotteet.

Perussuomalaisten nykyinen puheenjohtaja Jussi Halla-aho osallistui maaliskuussa 2014 Helsingin Tehtaankadulla järjestettyyn Venäjän toimintaa vastustavaan mielenosoitukseen. Halla-aho toivoi, että Venäjä kunnioittaisi kansainvälistä oikeutta.

– Olen täällä osoittamassa tukea Ukrainan alueelliselle eheydelle ja itsenäisyydelle ja vastustamassa imperialismia, Halla-aho kommentoi Suomen Uutisille.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        13
        1703
      2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        139
        1697
      3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        289
        1286
      4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

        Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
        Kaste
        422
        1088
      5. Mies profiloin sinut

        Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
        Ikävä
        210
        1066
      6. Salainen kastekoulutus

        Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
        Kaste
        285
        965
      7. Mitä haluaisit

        Tehdä kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        130
        962
      8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

        Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
        Suomalaiset julkkikset
        3
        905
      9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

        Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
        Ähtäri
        49
        878
      10. Känsäkoura ja hotelli

        Tietoa kuka ostanut?
        Kuhmo
        10
        875
      Aihe