Nyt saa kehua omaa mutta myös vierasta kylää, jos niin kokee. Eli mikä on Alajärven paras kylä, ja miksi? Minne rakentaisit talon?
Mikä kylä paras?
34
128
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi tälläinen tekopirteä avaus? Alajärven kaupungin strategiaan kuuluu keskittää kaikki keskustaan, kiitos keskustavetoisten päättäjien. Kylät näivettävän ihan tietoisella ja systemaattisella kyläkoulujen lakkauttamistoiminnalla.
Jos rakentaisin talon niin tekisin sen ehdottomasti Lapualle tai Seinäjoelle. Alajärvellä ei talonarvo säily, eikä täällä ole mitään palveluita 20 vuoden päästä. Silkkaa rahanhaaskausta rakentaa talo Alajärvelle. Suositellen tekemään niinkuin suuri osa ihmisistä nyt jo tekee, eli käymään vaan töissä täällä. Seinäjoelle menee leveä ja suora tie. Täältä pääsee nopeasti pois.- Anonyymi
Komppaan tätä. Alajärvellä on vielä, huom. vielä, eläviä kyliä. Mutta kyllä kyläpolitiikalla ne tullaan tuhoamaan muutamassa vuodessa. Ilman kyläkoulua kylä ei ole mitään. Vaikka ei olisikaan kouluikäisiä lapsia, ei rakentaminen kylään enää muutenkaan kannata juurikin siksi, että talon arvo ei säily. Ja keskustaan haluaa vaan seniorit.
- Anonyymi
Mistä ihmeestä tämä seniorikeskustan maine on lähtöisin kun keskusta on oikein urheilevan lapsiperheen unelma monipuolisine liikuntamahdollisuuksineen ja perhekoon asuntoineen?
- Anonyymi
Kyllä ne ravistettavat asuu siellä keskustassa, muistatattako tutkimuksen missä verrattiin elinvoimaa ja ostovoimaa postinumeroittain. Luoma-aho pesi keskustan kirkkaasti. Monikohan asunto saa keskustassa asumistukia, Veikkaampa jotta aika moni.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Komppaan tätä. Alajärvellä on vielä, huom. vielä, eläviä kyliä. Mutta kyllä kyläpolitiikalla ne tullaan tuhoamaan muutamassa vuodessa. Ilman kyläkoulua kylä ei ole mitään. Vaikka ei olisikaan kouluikäisiä lapsia, ei rakentaminen kylään enää muutenkaan kannata juurikin siksi, että talon arvo ei säily. Ja keskustaan haluaa vaan seniorit.
Kyllä luoma-aho on ehkä paras kylä , sanoisinko että varakkain ainakin . Mutta kyllä Koskenvarren kylä on maisemanlisesti asettuu sinne kärkipäähän ,ja hyvin toimeentuleva kylä muutenkin. yritystoimintaakin on jonkinverran. Myös yhteishenki on kylässä hyvä ollut kautta-aikojen .No tämä on minun mielipieeni
- Anonyymi
Ainua ja oikea vastaus tähän, lienee Luoma-Aho...
- Anonyymi
Oli. Ei enää. Positiivisimmat uutiset tulee tällä hetkellä Alakylästä.
- Anonyymi
Mitäpäs positiivista Alakylässä tapahtuu? :) Onko rakennettu uusia taloja?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oli. Ei enää. Positiivisimmat uutiset tulee tällä hetkellä Alakylästä.
Mikä ihmeen alakylä,tarkoittanet Höykkylää?
- Anonyymi
Kellukkeet laittaisin talon alle, jotta tulvalta säästyisi!
- Anonyymi
No se kylä tietysti, missä on se huoltsikka-ravintola, sekä pihalla siitä vaunusta myydään grillituotteita. En nyt muista nimiä tähän hätään, joku kevari tms.
- Anonyymi
Oottako nähnyt matrix elokuvaa? Tietystä vinkkelistä nuo valtavat kaupunki omakoti lähiöt muistuttaa sellaisia ihmispeltoja, missä koteloissaan itsekeskeisiä viljellään.
- Anonyymi
No täällä ei ole ihmispeltoja ja ihmisekkään ei ole itsekeskeisiä vaan erittäin yhteisöllisiä ja kaikkien kanssa toimeen tulevia... Avulias ja aurinkoinen kaupunki.
- Anonyymi
Olin patikka tapahtumassa lauantaina Paalijärvellä täytyy sanoa että on idyllinen ja kaunis kylä !
- Anonyymi
Paalijärven ja Luoma-Ahon täytyisi vaan löytää yhteinen sävel selviytyäkseen tämän päivän ja Alajärven tuomista haasteista, jotenkin kun saataisiin jaettua koulu ja lastenhoito kumpiakin tyydyttävällä tavalla. Ensimmäinen askel olisi kylien välisen tien kuntoon saattaminen, jonkinlainen kyläneuvostä tai viisastenkerho kokoon ja yhdessä puolustamaan aluetta kuaupunkia vastaan.
- Anonyymi
Totta! Kyläthän ovat kasvaneet jo lähes kiinni toisiinsa :) Eikös se parikkareittikin käy Luoma-Ahon puolella?
- Anonyymi
hoiskoon ei kannata rakentaa koska siellä on tulivuori.
- Anonyymi
:D Hahhah, johan vitsin murjaisit (: Kaunis kylä hoiskokin, mainiolla sijainnilla
- Anonyymi
Kyllähän Luoman raitti on vaan Alajärven siistein kylä, tämmöinen yhteisestä viihtyisyydestä huolehtiminen kertoo poikkeuksellisesta yhteisöllisyydestä. Juuri niitä ominaisuuksia mitä väestöä menettävällä Alajärvellä olisi kipeästi kaivattu, sääli vaan että kateelliset päätti vetää maton kylän alta.
- Anonyymi
No, tilanne on nyt se, mikä on. Voitaisiinko tässä ketjussa puhua kuitenkin kylistä laajemmassa mielessä? Tarkoitus olisi lisätä ihmisten tietoisuutta kylien hyvistä puolista. Monista kylistä ei ole puhuttu vielä.. Levijokelaiset, Kuinka siellä menee? :)
- Anonyymi
Onkohan kaupungin johto miettinyt yhtään mitä se tarkoittaa alueen kaupoille kun ihmiset muuttaa kyliltä omakotitalosta keskustan rivi- tai kerrostaloihin. Keskustassa asuva ei tarvi ruohonleikkuria, trimmeriä, rakennustarvikkeita, pihakalusteita, kumisaappaita, työvaatteita, traktorin osia, polttoaineita tai sähköliittymiä... Alajärven kaupat on menettäjä tässä muuttoliikkeessä, keskustan asukas ajaa ajankulukseen lähikaupunkeihin kulttuuritapahtumiin ja kauppoihin, jättää rahansa sinne.
- Anonyymi
Meillä on valitettavasti jo kyliä, joista tällä palstalla ei väki vieraile.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Meillä on valitettavasti jo kyliä, joista tällä palstalla ei väki vieraile.
Voi mikä menetys. Mitenkähän ne raukat oikein selviävät kylissään, tämän sivistyksen tyyssijan ulkopuolella.
- Anonyymi
Huonosti menee ja kaikki on syvältä. Ei puhuta siitä. Parempi niin.
- Anonyymi
Ei mikään perhesurmaajien mekassa.
- Anonyymi
Kun muutin Alajärvelle niin Alajärvi oli korkealla sijalla top 10 väkivaltaisimmathan kaupungit ja kunnat Suomessa. Tappoja oli useampia vuodessa ja maakuntalehdessä oli alvariinsa juttuja perheväkivallasta, rattijuopoista ja puukotuksista. Nyt on meno hieman siistitiytynyt.
- Anonyymi
Mikä kylä se on tää Kanavan kevarin kohta, mut hyvä on Grilli siin ainakin. Maukasta on .??
- Anonyymi
Kyllä on kaunis kylä tuo Vimpelin Rantakylä. Varsinkin kesäisin tulee paljon ajettua Sahin rantatietä, kun Alajäeveltä päin ajelen Pohjoiseen.
- Anonyymi
No kyllä minäkin Paalijärven kannalle käännyn. Uusi koulu , hyvä tie, kaunis järvi. Luoma-ahon kanssa vaan yhteistyötä. Eskon leivissä monta kyläääistä jo ollut vuosikymmeniä. Lava kuntoon ja siitä keskus vaikka nuorille. Ovet yhdessä voimakkaampia kirkonkylän monopolia vastaan
Sorvankylä Rules OK...
- Anonyymi
Teerineva ehottomasti paras .
- Anonyymi
Kyllä se On Kuolema paras paikka minkä tiedän. Miksi viestini poistettiin?! Ylläpidolle tiedoksi, että sen niminen kylä on Alajärvellä. Tervetuloa Kuolemaan, voin opastaa teitä. Nähdään kaupalla!
- Anonyymi
Menkijärvi on paras kylä!
- Anonyymi
Paalijärvi on hyvässä nosteessa. Tuleehan sinne runsaasti lisää pieniä koululaisia.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455250Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1301691Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511680Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151619- 141315
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41220No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol22114081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171067Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771028Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60867