Voiko Pluto olla elämän lähde?

Maan elämä syntyi miljardeja vuosia sitten. Tämä elämä ei suinkaan ollut luonnollisena täällä, vaan se tuli tänne meteoriittien iskeydyttyä tänne.

Pluto on kääpiöplaneetta, joten voidaan olettaa sen olleen miljardeja vuosia sitten isompi ja siitä irronneen meteoriitteja, jotka ovat sitten osuneet maahan, tuoden tänne elämän alkusysäyksen.

Vaikka Pluto on kylmä planeetta -230 C, on sen pinnan alla kuitenkin iso meri, joka on peräti 1000 kilometriä leveä. Kylmä meri kuhisee elämää maassakin, joten miksipä ei myös Plutossa. Mitä mieltä olette, voiko Pluton jättimäisessä meressä kuhista elämää?
https://www.youtube.com/watch?v=RLwY7-LePeE

12

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mene kysymään tuota tähtitiede- osastolta.
      Saat kyllä sieltä myöntäviä vastauksia.

    • En usko panspermiaan,mutta uskoisinkin, niin en kyllä Plutoa pitäisi mikään elämän lähteenä. Avaruudessa on hyvin paljon vettä monessa paikassa. Pelkästään sanomalla, että "siellä on vettä", ei tee siitä elämän lähdettä. Uskon, että pian tehdään joku porausmatka Jupiterin Europa kuuhun, josta on kuviteltu vaikka mitä ja kaikkea, sillä siellä on hyvin paljon vettä myös.

      En usko sieltäkään löytyvän elämää.

      • Kuitenkin juuri jäisissä kylmissä vesissä on eniten elämää täällä Telluksellakin, joten tuntuisi omituiselta, jos Pluton suureen mereen ei olisi tullut yhtään elämää.


    • Anonyymi

      Miten hitossa nyt minnekään Jupiterin kuihin päästäisiin.
      Menisivät nyt ensin Kuuhun porailemaan saatana niin.

      • "Pian" on suhteellinen käsite. Tarkoitus on lähettää joku robotti sinne ilmeisesti. En ole aikatauluja lukenut nyt vähään aikaan, joten voi olla, että maan kuussa käydään uudelleen ennen tuota.

        Kuussa on kyllä porailtu jo. En tosin muista minkä apollomissionin aikana. Ehkä apollo 15?


    • Anonyymi

      Ennenkuin siirrytään porailemaan taivaankappaleita täytyisi meidän porata omaa maailmaamme jotta voisimme selvittää litteänmaamme paksuuden. Tähän mennessä syvin porausreikä on jotain noin 10 kilometrin luokkaa. Jos maa olisi pallo niin ei olisi mikään ongelma porata vaikka 1000 kilometrin syvyyteen, mutta koska maa on litteä niin se rajoittaa poraussyvyyttä, luultavasti noin 10km syvyydessä paljastuu jotain jota ei haluta suuren yleisön tietoisuuteen.

      • Anonyymi

        Juoppohulluuakohtaus iski ilmeisesti jo perjantai-iltapäivänä, sulle on tulossa pitkä viikonloppu.


      • Tässä höpistään neukkujen poraamasta syvimmästä reiästä:
        https://www.youtube.com/watch?v=LGEerl56deo

        Selitys poraamisen lopettamiselle oli että poranterät saavuttivat
        n. 350 celsius- asteen lämpötilan.
        Väite on naurettava koska terät kestävät huomattavasti korkeampia lämpötiloja.

        Reikä pultattiin kiinni vähin äänin ja poraustukikohta hylättiin ilman kummempia selityksiä.


      • nazi kirjoitti:

        Tässä höpistään neukkujen poraamasta syvimmästä reiästä:
        https://www.youtube.com/watch?v=LGEerl56deo

        Selitys poraamisen lopettamiselle oli että poranterät saavuttivat
        n. 350 celsius- asteen lämpötilan.
        Väite on naurettava koska terät kestävät huomattavasti korkeampia lämpötiloja.

        Reikä pultattiin kiinni vähin äänin ja poraustukikohta hylättiin ilman kummempia selityksiä.

        Aika uskomatonta, että porausnäytteiden perusteella aivan pohjaltakin löytyi fossiileja. Se voi tarkoittaa vain sitä, että noinkin syvällä on ainakin ollut elämää.

        Jos lämpötila on syvimmässä kohdassa todella 350 C, niin se tarkoittanee sitä, että on olemassa eliöitä, jotka kykenevät elämään hirveässä kuumuudessa. Tämän perusteella avaruudessa voi olla elämää, vaikka kuumuus tekisi ihmisen elämän mahdottomaksi.


      • Anonyymi

        Yritäppä pyörittää yli 10km pitkää putkea kallion sisään, vaikka se kestäisi lämpötilan sulamatta jossain kohtaa tulee raja vastaan vääntömomemtissakin.


      • Anonyymi
        Aviator kirjoitti:

        Aika uskomatonta, että porausnäytteiden perusteella aivan pohjaltakin löytyi fossiileja. Se voi tarkoittaa vain sitä, että noinkin syvällä on ainakin ollut elämää.

        Jos lämpötila on syvimmässä kohdassa todella 350 C, niin se tarkoittanee sitä, että on olemassa eliöitä, jotka kykenevät elämään hirveässä kuumuudessa. Tämän perusteella avaruudessa voi olla elämää, vaikka kuumuus tekisi ihmisen elämän mahdottomaksi.

        Etkö ole ikinä kuullut laattatektoniikasta? Kun laatat painuvat toistensa alle, saattaa vanhaa maanpinta tai merenpohjaa upota hyvinkin syvälle. Ei se elämä siellä syvyydessä ole elänyt.


      • En ole kuulut siitä. Mielestäni nuo ovat vain selityksiä, joilla pyritään salamaan maan alla syvimmissä kerroksissa tapahtuva elämä ja tuomaan herkkäuskoisille vahvistus sille, että ei maan uumenissa ole ollenkaan elämää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      35
      4669
    2. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      130
      4001
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      33
      3717
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      146
      2729
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2593
    6. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      44
      2497
    7. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      13
      2471
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      67
      2325
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      54
      1969
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      148
      1804
    Aihe